NEZAKET GAYRET ET!


118 kilogram…
Aman yarabbi! Ne ara o kadar kilo aldım, hiç hatırlamıyorum? Dün sabah tartıldıktan sonra
sağlıklı beslenip, egzersiz yapmaya karar verdim.
Benim için oldukça yeni bir adım! İlk önce sağlıklı beslenmeyle ilgili internette bulduğum
makaleleri okudum. Kafam karıştı. Yahu, kimse de çıkıp boğazını tut güzel kardeşim, sonra
yürüyüşünü yaptın mı tamamdır, demiyor. İmkânı olmayan ne yapsın? Her yerde spor salonu
tanıtımları, yeni türeyen yiyecekler var. Çubuk kraker gibi fizikleriyle, üye oldukları diyet
yemekleri satan sitelerden söz ediyorlar. Üşenmeyip aradım, diyet menülerinin ücretini sordum.
Aylık abone olursam maaşımın yarısı gitti! Of!

1-5.jpg

Diyet menülerini kendim hazırlarım diyerek tam gaz gittim sosyetik – organik bir dükkâna. İnternetten bulup çıktısını aldığım listeye göz attım, adını bile bilmediğim ürünler… Allah aşkına söyleyin eskiden kinoa mı varmış? Neymiş siyah fasulye de olacakmış, chai tohumu da! Tarifte yazıyor. Öğle atıştırmasında mango yenilecek, ara öğünlerde kurt üzümü tercih edilecek. Vallahi ürünlerin etiketlerine pörtleyen gözlerle bakmaktan içim şişti! Ah be Nezaket, senin neyine adını bile bilmediğin ürünlerle dolu bu dükkândan alışveriş yapmak? Bir avuç çiğ badem 10 TL, bir tane mango 8 TL. Vay anam vay!

Kıt kanaat geçinen biriyim ben. Organik ürünleri alayım almasına da, kimse bana bunların pahalı olduğundan söz etmedi. Nereden bulayım Hindistan cevizi yağını? Aldığın üç kuruş maaşı yatırdın mı bu ürünlere, koş dur koşu bandının üstünde! Tabi spor salonuna da gidebilirsen! Tam tahıllı ekmeği alıp çıktım dükkândan. Madem bir başlangıç yapmam gerekiyor, o zaman spor salonundan yana tercihimi kullanırım dedim.
Posta kutusunda biriken broşürleri aldım. Aralarında iki tane yeni açılan spor salonu tanıtımı vardı. Hemen incelemeye başladım. Gitmeye takatim yoktu, sırasıyla iki yeri de arayıp fiyat aldım. İlk aradığım salona üye olmaya karar verdim. Spor salonundaki eğitmen kilo ve yağ ölçümü yapacağını söyledi. Ertesi gün bir umut salona gittim. Gitmez olsaydım! Kilo ve yağ ölçümü yapıldı. Meğer obezite riski altındaymışım. Hayat tarzın olacak sağlıklı beslenmek, dedi. Aklından çıkarıp atacaksın kalorili yiyecekleri. Onların yerine sağlıklı, besin değeri yüksek yiyecekleri alacaksın. Ben tabi bu sözleri işitince gittiğim dükkândaki ürünlerden ve onların fiyatlarından söz ettim. Onları almak yerine, spor salonuna gitmeyi tercih ettiğimi de söyledim. Spor eğitmeni tatlı tatlı gülerek;
“Madem öyle Nezaket, sen de o ürünlerin besin değerini taşıyan, her zaman ulaşabileceğin meyve ve sebzelerden alırsın. Bahanelere yer yok!” dedi.

3-4.jpg

Benim için bir liste hazırlardı. Şöyle bir göz gezdirdiğimde, listede yer alan çoğu şeyin pazarda satıldığını fark ettim. Derin bir oh çektim! Kıvırcık, tere, roka, brokoli ve karnabahar, semizotu, kabak… Mis gibi sebzeler, daha ne olsun? Listeye ek olarak karnabahar pizza, sebzeli omlet, ıspanak salatası tarifleri de yazıyor. Oldu bu iş!
Hamur işi ve şerbetli tatlılarla aramızdaki gönül ilişkisini şu andan itibaren sonlandırıyorum.
Tartıda hedeflediğim kiloyu gördüğüm gün, çoktan bu duruma alışmış olacağım. Alışırım değil mi?

4-3.jpg
İç sesim bahane üretmekten geri kalmıyor. Onu bir sustursam her şey güzel olacak. İnanıyorum. Belki de sırf inandığım için olmalı! Sonuçta olimpiyatlara hazırlanmıyorum. Bir hayat tarzı geliştirmek istiyorum. Hepsi bu! Erteledikçe sağlığımı zorladığımı hissediyorum. Eldekilerle yetinip, tatlı krizlerine direnip, dişimi sıkıp fazlalık olan kiloları eriteceğim. 

Hadi Nezaket, sağlıklı günler seni çağırıyor!

5-2.jpg


Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

giriş

Don't have an account?
kaydol

şifre sıfırla

Back to
giriş

kaydol

Back to
giriş
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişiliğin hakkında sonuçlara varılan birkaç seri soru
Bilgi testi
Genel kültürü test edebileceğin bir seri soru
Hikaye
Resimli ve metinli içerikler
Liste
Klasik sıralı liste içeriği