VİTAMİN – MİNERAL VE MERAK EDİLENLER

Tüm merak edilen vitamin ve mineraller


Merhabalar sevgili Bi Kutu Mutluluk okuyucuları,

Hayatta biriktirdiğimiz küçük mutluluklar kar topu gibi biraraya gelip kocaman mutlulukları

Bu ay ne güzel bir konumuz var BULUT 🙂

Bulut bana gökyüzünü çağrıştırıyor; özgürlük hafiflik, ferahlık, umut.. İçim açılıyor. Biraz mavi, biraz beyaz, biraz da sanki pamuk gibi yumuşacık.

Bulutlar nasıl oluşur hiç merak ettiniz mi?

Havada uçuşan minik su damlacıkları veya kristallerden oluşurlar. Doğadaki herşey (insan da dahil) minik bileşenlerden, parçacıklardan, hücrelerden ve sudan oluşuyor. Ben de düşündüm düşündüm ve bu ay merak edilen vitamin-mineral ve gıda takviyelerinden bahsetmeye karar verdim. Sizin için kısa kısa bilgileri derledim. Haydi birlikte biraz göz atalım.

VİTAMİN B12

Gebeliğin son altı ayında hamile annelerde B12’nin daha yüksek diyet alımları, çocuklarında akut lenfoblastik lösemi için daha düşük bir risk ile ilişkili görünmektedir. Vitamin B12 alyuvarların kemik iliğinden üretilmesi için gereklidir. B12 vitamininin yeterli miktarda olmaması halinde kansızlık oluşur.

BCAA

Diyetle düşük protein tüketen insanlar için BCAA takviyesi, kas protein sentezini hızlandırabilir ve zaman içinde kas büyümesini artırabilir
BCAA’lar günlük olarak alınmak için önemlidir, ancak et ve yumurta gibi birçok protein kaynağı zaten BCAA’ları sağlar.

Yeterli derecede yüksek protein alımına sahip olan insanlar için takviye gereksizdir

E vitamini:

Bir çok organın enzimatik ve nörolojik aktivitelerinin sağlıklı işleyişi için gerekli olan, an- tioksidan rolü oynayan ve yağda çözünen bir vitamindir. Kolesterolü dengeler, serbest ra- dikallerle savaşır, hastalık gelişimini önler, hasarlı cildi onarmaya yardımcı olur, sç yapısını güçlendirir ve hormonları dengeler. Özellikle PMS dönemi ağrı ve şikayetleri aza-lmaya yardımcı olur. Gebelikte büyüme ve gelişme açısından da oldukça önemlidir. Eksikliğinde kas zayıflığı, görme sorunları, cilt ve saç yapısında bozukluklar görülmektedir. Özellikle kadınların mutlaka E vitamini yönünden zengin yağlı tohumları (ceviz, badem, fındık, kabak çekirdeği gibi) düzenli tüketmeleri gerekmektedir.

ceviz.jpg

Folik Asit:

B9 vitamini olarak da bilinen Folat, yeni hücreler üretmek ve bağışıklık sistemini des-teklemek için gerekli olan temel vitaminlerden biridir. Suda çözünen bir vitamindir, folik asit formunda
gıda takviyesi olarak kullanılır. Folat bakımından zengin bir beslenme planı; anemi, kalp hastalıkları, doğuştan gelen hastalıklarının önlenmesi ve zihinsel ge-lişim açısından oldukça faydalıdır. Özellikle sağlıklı bir gebelik için hamilelik öncesinde ve sırasında hekim kontrolünde takviye tavsiye edilmektedir. Alzheimer ve depresyonu ön-lemeye de yardımcı olmaktadır. Folat bakımından zengin besinler; ıspanak, kuşkonmaz, brokoli, avokado, brüksel lahanası.

Ginseng:

Panax Ginseng, özellikle Uzak doğuda sık kullanılan bir adaptojendir. Stres hormonunu yönetmede ve zihinsel performansı iyileştirmede olumlu etkileri mevcuttur. Cinsel sağlık için faydalıdır, üreme hormonlarının üretimini düzenler. Hazımsızlık, baş ağrısı, kusma, ishal, astım, artrit, yorgunluk, Chron hastalığı, diş ve diş eti hastalıkları için oldukça faydalı bir bitkidir. Bitki olarak kullanılabileceği gibi, tablet formunda takviye olarak da tercih edilmektedir. Özellikle kadınların hekim ve diyetisyen kontrolünde düzenli kullanmaları gerekmektedir.

Kalsiyum

Kalsiyum insan vücudunda gerekli 24 vitamin ve minerallerden biridir. Diyette büyük miktarlarda ihtiyaç duyulan (günde bir gramdan fazla) bir makromineraldir ve ağırlıklı olarak süt ürünleri ve sebzelerde bulunur. Diğer pek çok besin maddesinde ol-duğu gibi, kalsiyumda
da “kalsiyum diyette yeterliyse, takviyesi gereksizdir” ve kalsiyu-mun aşırı alımı sağlığa daha fazla fayda sağlamaz ve kabızlığa neden olabilir.
Kalsiyumun özellikle kadınlardaki ana faydası önleyici olup, yaşlanma sürecinde osteopo- roz gelişme riskini azaltır.
Osteoporoz uzun süreli kalsiyum yetersizliğinden kaynaklanan bir durum olarak görülebi-lir ve tam olarak önleyici olmasa
da, yaşam boyunca yeterli kalsiyum alımını sürdürmek önemli ölçüde osteoporoz riskini azaltabilir.

cinko-nelerde-bulunur-630x300.jpg

Krill Oil

Krill yağı krilden elde edilen bir yağdır; Balık Yağı içerir aynı iki yağ asitleri içerir. Bunlar; (Eicosapentaenoic Acid, or EPA, and Docosahexaenoic Acid, DHA)dır. EPA ve DHA beynin, sinirlerin ve retinadaki önemli yapısal bileşenlerdir ve bunlar anti-inflamatuar hormon benzeri maddelerin öncüleridir. Ayrıca krill güçlü bir antioksidan olan astaksantin içerir. Antioksidanlar oksidasyonu engellerler ve vücut dokularındaki serbest radikallerin hastalığa sebep olabilecek oksidan etkisini nötralize edebilirler.

Krill yağı takviyesi, kril yağı takviyesinin klinik çalışmalarında kullanılan günlük 1-3g (to-plam yağ ağırlığı) aralığında olma eğilimindedir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne (UMMC)
göre, kril yağı ve diğer omega-3 takviyeleri, kandaki trigliseritleri azaltmaya yardımcı olabilir. American Heart Association, kalp rahatsızlığı olan kişilerin günde 1 gram EPA ve DHA tüketmesini önermektedir. Krill’deki omega-3 yağ asitleri, fosfo-lipidlerle bağlantılıdır. Bu durum balık yağı ile karşılaştırıldığında daha iyi absorbe edil-mesini sağlar.

Kadınlarda PMS ve semptomları krill yağı takviyesi ile azaltılmıştır.
Kan inceltilci ilaç kullananlar krill yağı takviyesi almadan önce doktoruyla görüşmelidir. Krill oil kanın pıhtılaşmasını yavaşlattığı için herhangi bir ameliyattan en az 2 hafta önce bırakılmalıdır. Deniz kabuğuna alerjisine olanların kullanması önerilmez.

L-Karnitin:

Doğal bir aminoasit türevidir. Vücudumuzdaki yağ asitlerinin mitokondriye taşınmasında kritik öneme sahiptir. Mitokondri, hücrenin enerji santralidir. Hücre içindeki mitokondri-ler, bu yağ asitlerini enerji üretiminde kullanırlar. Lizin ve metiyonin aminoasitleri L-karnitin doğal olarak üretilebilir. Vücudumuzun yeterli miktarda üretebilmesi için C vita-minine ihtiyacı vardır. Bu duruma ek olarak, beslenme yoluyla et/ tavuk/ balık gibi hay-vansal besinlerin tüketimi ile az miktarda L-karnitin alabiliriz. L-karnitin depolarının %98’i kaslarımızda bulunuyor. Karaciğer ve kanda ise eser miktarda bulunmaktadır. L-karnitin “yağ yakıcı” olarak nitelendirilse bile, yapılan araştırmalar bu konuda net bir sonuç vermemiştir. Sonuçlar kişiden kişiye göre değişmekle birlikte, çok daha fazla araştırmaya yer verilmesi gerekmektedir.

Magnezyum:

İnsan vücudunda en çok bulunan mineraller sıralamasında 4.sırada yer alır. Biyokimyasal reaksiyonlarda kofaktör olarak yardımcı olmaktadır. Kan tahlillerindeki magnezyum se-viyesi normal görünse bile, vücudumuzda magnezyum eksikliği bulunabilir, çünkü mag-nezyumun büyük çoğunluğu vücudumuzda hücre içinde yer alır. Araştırmallara göre gün-de 250 mg magnezyum desteği egzersiz performasını arttırabilmektedir. Magnezyum düzeylerinin düşüklüğünde, depresyon hali görülebilmektedir. Magnezyum eksikliğinde diyabet riski %47 daha fazladır. Tansiyon hastalarında da önemli etkiye sahip olan mag-nezyum, günlük 450 mg alındığında sistolik ve diastolik kan basıncında anlamlı oranda dengeleme olduğu görülmüştür. Kadınlarda PMS olgularında duygu durumunu düzelt-meye yardımcı ve su tutulumunu önleyicidir.

Melatonin:

Beynimizde epifiz bezinden özellikle karanlıkta ve geceleri salgılanan bir hormondur. Yaş ilerledikçe miktarı azalır. Kış aylarında melatonin üretimi artar, yaz aylarında ise azalır.
Alkol, sigara, fazla miktarda çay-kahve tüketimi, stres, bilgisayar ve telefon ile fazla zaman geçirilmesi, yüksek ses ve ışık melatonin miktarını azaltır. Melatonin hücre ye-nileyici özelliğe sahiptir, vücudun biyolojik saatini ve ritmini ayarlar. Uykudan 30-60 daki-ka önce alınan melatoninin, uykuya dama süresini kısaltarak uyku süresini ve kalitesini arttırdığı yönünde bilimsel çalışmalar mevcuttur. Journal of National Cancer Institute’da yapılan bir araştırmaya göre, düşük melatonin düzeyinin göğüs kanseri ile bağlantısı gös-terilmiştir. Kadınlarda melatonin düzeyi çok önemlidir ve hekim kontrolünde takviye alınmalıdır.

images.jpg

Niasin (B3 Vitamini):

B3 vitaminin klinik semptomları 3D şeklinde bilinir. Bunlar; dermatit, diare (ishal) ve demans’tır. Yani hem cilt yapımızı, hem bağırsak sistemimizi, hem de zihinsel fonksiyon-larımızı doğrudan etkileyen bir vitamindir. Niasin, yeterli miktarda bulunduğunda; kar-diyovasküler hastalık riski azalır, kolesterolü dengelemeye yardımcıdır, cildin sağlıklı kalmasını sağlar. Kadınlarda günlük alımı 14 mg şeklinde olması gerekn niasin, diye-tisyen ve hekim kontrolünde kullanılmalıdır.

Potasyum

Potasyum minerali, beslenmede hayati önemi olan bir mineraldir. Vücuttaki su ve mine-ral dengesinin korunmasına yardımcı olur. Besinlerin hücre içine taşınması, sinir siste-mindeki mesajların iletilmesi, kalp ve kaslar için önemlidir. Tansiyonu dengeler. Beyne oksijen taşıyarak zihin faaliyetlerini destekler.Alkolün, vücuttaki fazla suyun, şekerin ve tuzun vücuttan uzaklaştırılmasında görev alır.

Özellikle lahana, brokoli, pazı gibi yeşil yapraklı sebzeler, zeytin, balık, sarımsak, portakal
suyu, patates, muz, hurma, incir, avokado, kayısı, badem, fındık ve süt ürünleri bol mi-ktarda potasyum içeren besinler arasındadır.
Potasyum yetersizliğinin başlıca nedenleri yetersiz beslenme ve ishal, idrar söktürücü ilaçlar, kusma ya da terleme yoluyla vücudun mineral kaybetmesidir. Aşırı kahve tüketimi ve stres de potasyum eksikliği nedenlerindendir. Dolaşım bozukluğu, kas güçsüzlüğü sonucu yorgunluk ve halsizlik, iştahsızlık, bulantı ve kusma, kabızlık, zihin bulanıklığı, baş ve karın ağrısı, kramplar ve kalpte ritim bozuklukları gibi rahatsızlıklara neden olur. Sporcu sakatlanmalarının en önemli nedenlerinin magnezyum ve potasyum eksikliği olduğu bi- linmektedir.

Sarı Kantaron

Özellikle cilt sorunlarının çözümü için kullanılan sarı kantaron bitkisi ruh sağlığı üzerinde de olumlu etkiye sahip olduğu bilinmektedir.
Anti-depresan ilaçları, âdet öncesi sendromunun şiddetli biçimleri için de kullanılır.
Sarı kantaronun virütik enfeksiyonlara olan etkisi araştırılmaktadır. Bitkideki aktif bi-leşenlerden biri olan hiperisin maddesinin HIV virüsüne ve uçuğa neden olan virüslere karşı etkili olduğu gösterilmiştir.

WHEY PROTEİN

Peynir altı suyu proteini, sütte bulunan iki proteinden biridir, diğeri kazein’ dir. Peynir altı suyu protein takviyesi olarak kullanılır.Hedeflenen günlük protein hedeflerine ulaşmak için kullanılır. Peynir altı suyu diğer protein formlarından daha hızlı emilir. Peynir altı suyu ayrıca, yaş-lanma ve diyabet ve diğer şartlarda ortaya çıkan eksiklikleri hafifletebilen büyük miktar-da amino asit L-sistein sağlar.

Peynir altı suyu yağ kaybını arttırdığı iddia edilirken, bu peynir altı suyundan ziyade bir proteinin işlevidir.
Bu, peynir altı suyunun yağ tüketimini azaltmadığı anlamına gelir, ancak daha fazla pro-tein almak çoğu kez yağ kaybına yardımcı yardımcı olabilir. Hasarlı karaciğer veya böbrekleri olan kişiler, bir doktora başvurmadan hızlı bir şekilde protein alımını artırırken dikkatli olmalıdırlar.

ZERDEÇAL

Zerdeçalın aktif maddesi curcumindir. Curcumin güçlü miktarda E ve C vitamini içerir. Yani zerdaçalı bu kadar mükemmel kılan aslında içerisindeki curcumin maddesidir. Demir ve manganez bakımından oldukça zengindir. Aynı zamanda curcumin uyku düzenleyen ve de-presyon engelleyen serotonin salgılanmasını sağlayan B6 Vitamini, diyet lif, bakır ve po-tasyum açısından da zengindir. Curcumin maddesi aynı zamanda kaslarında daha geç yorul-masını sağlayarak spor performansına da destek omaktadır, kas ağrılarının daha çabuk geçmesine ve kaslarında daha hızlı gelişmesine yardımcı olmaktadır. Zerdeçalın en dikkat çeken faydalarından biri önemli derecede antienflumatuar (iltihap azaltıcı) ve antioksidan etkisi olmasıdır.

Vücudumuzun günlük faaliyetleri esnasında ortaya çıkan, DNA’mıza zarar verip hızlı yaşlan-ma ve kansere sebep olabilen serbest radikallere karşı hücrelerin korunmasına destek olur.

Diyetisyen ÖZge Bezirci Dikici

Etiler Diyet Merkezi

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

giriş

Don't have an account?
kaydol

şifre sıfırla

Back to
giriş

kaydol

Back to
giriş
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişiliğin hakkında sonuçlara varılan birkaç seri soru
Bilgi testi
Genel kültürü test edebileceğin bir seri soru
Hikaye
Resimli ve metinli içerikler
Liste
Klasik sıralı liste içeriği