AYTEN’İN ÇAY SAATİ


Kız Pakize koş, yetiş!

Eyvahlar olsun, balkonu su basmış! Benim neyime ayol, evde çay bitti diye markete gitmek? Hem de yağmur yağarken… Hah, oturur içerim şimdi balkondaki göl manzarasına karşı!

Bez getir Pakize!

Getir de silelim yerleri, nasıl arınacak bu kadar su? Cam balkon modasına uyduğuma mı, ustanın balkon giderini kapatmasına mı yanayım? O ustaya da iki çift lafım var. Dilimin ucunda, vallahi bir göreyim fena paralayacağım! Akılsız usta, hay ben senin ustalığına! Tövbe tövbe, beni günaha sokacaklar.

Nerede kaldın seni paçoz?

Mobilyalar kabaracak. Annem zamanında bu balkonda mobilya olmaz, camları sızdırıyor dediydi. Hata edersin dediydi de dinlemedim. Başıma ne geldiyse annemi dinlemedim, burnumun dikine gittim diye geldi zaten. Vefasızın birine kaçtıydım, hayatım karardı. Bak ne oldu? Ben burada yağmur sularıyla boğuşurken, herif elin Ukraynalısıyla fingirdiyor. Ah ulan dünya!

Pakize, kız canını mı teslim ettin?

Şu işleri halledeyim de o zaman görürsün sen! Okuduğun tüm kitapları toplayacağım. Söz dinlemez oldun o kitaplar yüzünden. Bir de şu hoppidi hoppidi müzik çaların yok mu, onu da camdan atmazsam bana da Ayten demesinler! Dur bakayım, şuradaki dolapta bez parçaları olacaktı. Kovayı da aldım mı, bir güzel yerleri silerim.

Screen-Shot-2018-03-01-at-20.38.31.png

Pakizeee, kime diyorum?

Bu deli karının beni işiteceği yok! İyisi mi kendi işimi kendim göreyim. Şıpır şıpır sular, bir yerdeler bir de kovanın içinde. Yere baktıkça yüzümün yansımasını görüyorum. Yüzümdeki o çizgiler sahiden bana mı ait? Hain yıllar, ne yaptınız bana böyle? Ant olsun, lotoyu tutturursam yüzüme botoks yaptıracağım. Televizyondaki karılar hep ondan yaptırıyor da yüzleri bebek gibi. Gerçi zehir miydi neydi? Olsun be, ben alışkınım koynumda beslediğim yılanlardan. Bir param olsun da…

Allah seni nasıl biliyorsa öyle yapsın kız kurusu Pakize!

İnim inim inlettin beni burada, konu komşuya madara ettin. Tüm mahalle duydu sesimi, sen duymadın. Az kaldı az, dur sen! İşim bitince sıra sana gelecek. Reva mı bu bana Allah’ım? Gencecik gülfidanı gibiydim, yıllarla birlikte ben de eskidim. Babadan hayır yok, kocadan hayır yok. Bir de ihanet! Yaktın çıramı cayır cayır. Balkondaki suları toplasam, evrene yağan yağmur sularıyla yıkansam da geçmez gönlümün yangını. İsyan etmiyorum tövbe hâşâ!

Pakize benim gibi sen de yanasın!

Ellerim acıdı, şuracığa otursam da azıcık dinlensem. Doktor çok iş yapmayı yasaklamıştı. Ah doktor civanım, başı dumanlı Ayten ne yapsın? Ne yapsın da ellerindeki eklem romatizmasının yüreğine sıçramasına engel olsun? Bende kafa mı kaldı? Kendimi ev işine verdim. Mahalledeki yelloz karılar beni konuşuyormuş. Kocası gitti çıtırı buldu, bunu da paçavra gibi attı diyorlarmış. Bakkalın karısı Cemile dediydi. Ne çok üzüldüm de, gururumdan hadi oradan dedim, geçtim.

Kız Pakize mendil getir, anan muslukları açtı!

Oy ben nerelere gideyim? Başımdaki yemeniyi mendil yaptım da ağladım. Yağmur sularına karıştı gözyaşlarım. Şıp, şıp, şıp damladı da dinmedi. Kör olası felek, çemberinin orta yerinde evirdin çevirdin beni. Döndüm durdum da, bir de ne göreyim? Kimse yok yanımda, bir tek evde kalan hayırsız kızım Pakize! Onu da zengin kocanın birine vereydim, rahat ederdim de olmadı işte.

Screen-Shot-2018-03-01-at-20.37.27.pngScreen-Shot-2018-03-01-at-20.38.53.png

Tıkır tıkır ne yapıyorsun kız, ev faresi!

İşler bitti, gel korkma. Anan yerleri sildi, mobilyaları selden kurtardı. Sana iş kalmadı. Ellerim sızlıyor, kız bir gel de yardım et! Kovanın içindeki suyu dök. Gel kız! İnme inmiş gibi kaskatı oldu ellerim. Acımasız, gamsız Pakize! Bana bir şey olsun da, kal tek başına. Kına yakarsınız babanla birlikte!

Ah Pakize’m vah Pakize’m!

Dokuz ay karnımda taşıdım da, bir ses vermek zor geldi sana. Babanın yokluğunu hissettirmeden yaşatayım dedim de, umurunda olmadı. İçim acıyordu, annem deyip de sarılmadın ya bana alacağın olsun! Daha da demem bir şey, rahatına bak. Kovayı da ben taşırım, aman sen zahmet etme. Yağmur da dindi, oh! Sefam olsun. Açayım televizyonu, çayımı da demleyeyim… Dünyanın gamı tasası biter mi? Bitmez ayol!

Kız Pakize, çay içer miyiz analıkızlı?

Günün Şarkısı: Sezen AksuVay


Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

giriş

Don't have an account?
kaydol

şifre sıfırla

Back to
giriş

kaydol

Back to
giriş
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişiliğin hakkında sonuçlara varılan birkaç seri soru
Bilgi testi
Genel kültürü test edebileceğin bir seri soru
Hikaye
Resimli ve metinli içerikler
Liste
Klasik sıralı liste içeriği