UYKU KALİTEMİZ KİLO VERMEMİZİ ETKİLİYOR!

Günde ortalama kaç saat uyuyorsunuz? Yapılan araştırmalara göre çalışan bir insan günde 5 ile 7,5 saat arasında uyuyor..


Merhabalar Sevgili Bi Mutlu Dergi okuyucuları,

Bu ay konumuz Tatlı Rüyalar olunca, ben de uyku ve beslenme arasındaki ilişkiden bahsetmek istedim sizlere.

Günde ortalama kaç saat uyuyorsunuz?

Yapılan araştırmalara göre çalışan bir insan günde 5 ile 7,5 saat arasında uyuyor. Hafta içinin aksine, uyku süresi hafta sonu 12 saatlere kadar çıkıyor. Yetişkin bir insanın sağlıklı bir şekilde güne enerji dolu başlayabilmesi için ortalama 7,5-8 saat uykuya ihtiyacı var. Bebeklerin ihtiyacı çok daha fazla iken, yaşlılarda uyku süresi ve uyku ihtiyacı azalmaktadır.

Uykuda geçirdiğimiz zamanı, bir telefonun şarj edilme süresi gibi düşünebiliriz. Eğer yeterli ve kaliteli uyumadıysak, ertesi gün özellikle öğleden sonra enerjimiz azalmaya başlar. Vücudumuz buna farklı tepkiler verebilir. Örneğin uyku süremiz yetersiz kaldığında ve enerjimiz azaldığında vücudumuz bunu kalori ihtiyacı olarak hisseder, böyle günlerde karbonhidrat ve tatlı atakları daha sık yaşanır. Halsizlik, yorgunluk, odaklanamama, baş ağrısı, sinirlilik gibi durumlar gözlemlenebilir. Daha az uyuduğumuzda, metabolizmamız da yavaşlamaya başlar. Böyle bir durumda hem metabolizmamız yavaşlayıp hem de yeme ataklarımız arttığı için maalesef kilo almamıza yada diyet sürecindeysek kilo veremememize sebep olabilir, dikkatli olmak lazım.

Az uyumak kadar çok uyumak da vücudumuz için zararlıdır. İhtiyacımız olan 8 saat uyku süresini maksimum 9,5 saate kadar uzatabiliriz ancak daha uzun uyku süresi vücudumuzda ödem şikayetlerine sebep olduğu gibi, öğün saatlerimizde de düzensizliğe sebep olmaktadır. Beslenmede ve tüm hayatımızda olduğu gibi, uyku düzenimizde de ‘denge’ sihirli kelimedir.

Peki kaliteli uyku nedir?

Kaliteli uyku dediğimizde, az önce bahsettiğim gibi ilk aklımıza gelen uyku süresi. Ancak uyku süresinin yanında dikkat etmemiz gereken bir çok faktör var. Bu faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Uyku öncesinde odamızı en az 1 saat havalandırmak gerekiyor, gece boyunca oksijen alışverişi açısından çok önemli.
 • Ortam mümkün olduğu kadar karanlık olmalı.
 • Yatmadan en az 2 saat önce yeme durumu sona ermeli. Özellikle gaz ve asit seviyemizi arttırıcı besinlerden uzak durulmalı.
 • Son 2 saat içinde rezene çayı, melisa çayı, papatya çayı gibi uykuya geçişi kolaylaştırıcı bitki çayları tercih edilmeli.
 • Son 2 saat içinde kafein özellikle kahve tüketilmemeli.
 • Uyku kıyafetleri rahat ve bol olmalı, vücudu sıkmamalı.
 • Mümkünse uyku sırasında çorap tercih edilmemeli.
 • Oda sıcaklığı 21-23 derece arasında olmalı. Oda sıcaklığında birkaç derece düşük uykuda vücut daha fazla verim alıyor.
 • Uykudan 30 dakika önce 1 bardak su tüketilmeli, içine 4-5 damla limon ekleyebilirsiniz.
 • Uykudan önce tüketilen 1 bardak suyun gece boyunca kalp krizi riskimizi azalttığı ve toksinleri daha kolay uzaklaştırdığı görülmüştür.
 • Uykuya dalmadan önce günün değerlendirmesini yapmak yada yarın ile ilgili düşünmek sizi uykudan uzaklaştırabilir. Yattığınız andan itibaren sadece uykuya odaklanın, düşünceler ve sıkıntıları yatağınızın dışında tutmaya çalışın.
 • Uyuduğunuz odada canlı bitki bulundurmamaya özen gösterin.
 • Kış aylarında odanın nem dengesine önem verin.
 • Uyku sırasında başucunuzda telefon bulundurmayın, sadece alarmı olan saatleri tercih edin.
 • Gece uykunuz bölünüyorsa ve sık sık uyanıyorsanız, bu kaliteli bir uyku değildir. Mutlaka sebeplerini araştırın.
 • Gece 23:00-04:00 arasındaki süre kaliteli uyku için en uygun zamandır, bu süreyi kaçırmayın.

Sleeping-Cat.jpg

 • Sabahları uyanmakta zorlanıyorsanız bunun iki sebebi olabilir; birincisi fizyolojik yani vücudunuzla ilgili bir eksiklik olabilir, ikincisi psikolojik yani günlük hayatınızdaki olumsuzluklar.
 • D vitamini eksikliğiniz varsa, özellikle kış aylarında uyanmada zorluk yaşayabilirsiniz. Lütfen açken gidip bir kan tahlili yaptırarak D vitamini seviyenizi öğrenin ve gerekli takviyeleri alın. Çok daha zinde uyandığınızı göreceksiniz. (Tiroid değerlerinizi de kontrol ettirin)
 • Eğer haftasonları yada tatillerde zinde uyanıyor ancak iş yada okul günlerinde çok zor uyanıyorsanız bu durumun psikolojik olduğunu bilmelisiniz. Hayatınızı gözden geçirmekte ve her gününüzü tatil gibi yaşamakta fayda var.
 • Paketli ve şekerli besinleri çok tüketiyorsanız yada insülin direnciniz mevcutsa sürekli uyku hali görülebilir. Özellikle yemek sonrası ve karbonhidratlı besinler sonrasında uykunuz geliyor olabilir, dikkat!

Siesta Nedir, Sağlıklı Mıdır?

Bir İspanyol geleneği olarak bilinen siesta, günümüzde Latin Amerika ülkeleri ve özellikle Meksika’da da devam etmektedir. Öğle saatlerinde çok sıcak olduğu için ortaya çıktığı iddia edilen bu gelenek, zamanla insanlara dinç ve zinde bir vücut kazandırmıştır. Gün ortasında öğle saatlerinde yapılan kısa uykunun hem psikolojik hem de fizyolojik faydaları gözlemlenmiştir. Keşke bizim ülkemizde de olsa değil mi ?

Sağlıklı ve huzurlu günler dilerim.

Diyetisyen Özge Bezirci Dikici

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

giriş

Don't have an account?
kaydol

şifre sıfırla

Back to
giriş

kaydol

Back to
giriş
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişiliğin hakkında sonuçlara varılan birkaç seri soru
Bilgi testi
Genel kültürü test edebileceğin bir seri soru
Hikaye
Resimli ve metinli içerikler
Liste
Klasik sıralı liste içeriği