Tarçınlı Kurabiye

Geceyi ardımda bırakıp yeni günü selamlarken, dergi için yazdığım özel haber çoktan bitmiş


Geceyi ardımda bırakıp yeni günü selamlarken, dergi için yazdığım özel haber çoktan bitmiş . Yeni gün pırıl pırıl karşımda duruyordu. Gözlüğümü çıkarıp, gözlerimi ovuşturdum. Oturduğum sandalyeden kalk m, kalın perdeleri araladım. Evin en iyi ışık alan odasında, günü karşıladım. Tombul çaydanlıktan kupaya kaynar suyu dökerken dünü düşündüm. Günün ilk kahvesini hazırladım. Kahveyi içmeden önce her zaman yap ğım gibi, kokusunu içime çek m. Komşu kızı Ayşe’nin sesini işi m, sanırım yine kedisi Tekir’le konuşuyordu. Umarım dünden bugüne biraz daha iyidir, diye geçirdim içimden.

Kapı çaldı.

Her zaman kareli gömlek giyen, yüzü güleç apartman görevlisi Mehmet süt ve gazete ge rmiş . Teşekkür e m, ge rdiklerini aldım. Sütü buzdolabına, gazeteyi de masanın üzerine bırak ktan sonra kitaplığımdan bugüne özel kitaplar seçmeye koyuldum. Pazartesi günleri okuldan dönen, yaramaz ama umut dolu gözleriyle içimi ısıtan çocuklara kitap okuma günüydü. Birkaç kitap seç m onlar için, çantama koydum.

Kahvem bi . Boş kupayı tezgâha bırak m.

Odama gidip, üzerimi değiş rdim. Saçlarımı gelişi güzel taradım. Yakama anneannemden kalan broşumu da tak ktan sonra, aynadan yansıyan görüntüme bak m. Yüzüme yerleşen ifadeyi sevdim. Bana göre insanların yaşanmışlıkları en çok yüzlerinde gizleniyordu. Gülümsedim.

Komşu kızının sesi duyuldu yine, bu defa da şarkı söylüyordu! Ah be komşu kızı, yine allandı pullandı ruhun, dedim.

Evden çık m. Merdivenlerden inerken, ben de bir şarkı mırıldanmaya başladım. İçimdeki melodiyi seviyordum! Posta kutusunu kontrol e m. Rusya’dan Marina yeni yıl kutlaması için harika bir kartpostal göndermiş . Kartpostalı alıp, çantamdaki kitaplardan birinin arasına koydum. Apartmandan çıkarken, güneş yüzümü aydınla . Günün güzelliği gözlerimi kamaş rıyordu. Uzun zaman sonra ilk defa içimdeki çocuğun ellerinden tu um. Çocukların yanına giderken şarkıyı söylemeye devam ediyordum.

“Bana bir şarkı söyle, yolumuz uzun. Sözlerden kurtul, derdimiz bir olsun!”

Yürekteki Hüzün

Yeni güne açıldı gözlerim birden, düşlerimden koptum Her sabah penceremin önüne konan kuş yine cıvıl yla ötüyordu. Komşu kızı Ayşe uyanmış mıdır, diye sordum kendi kendime? Geceliğimin üstüne sabahlığımı giydim, salonda soluğu aldım. Ahşap masanın üstünde beni bekleyen mektubu bir hışımla alıp, aç m!

Kelimeler…

Boşlukta asılı duran kelimeler ruhumu sarmaya başladı.

Okudum.

Okudukça her şeyi anladım. Ellerim  tremeye başladı, kelimeler başımı döndürüyordu.

Sandalyeyi çekip oturdum bir süre. Daha sonra da hiçbir şey olmamış gibi mektubu kenarı yır lan zar nın içine koyup masanın üzerine bırak m. Yan daireden uğultulu ses yükseldi. Ah be komşu kızı, keşke içimdeki hüznü kahve kokusu bas rabilseydi, dedim.

Şişedeki sütü cezveye doldurup, kayna m. Sıcacık sü en iç ğim her yudumda, içimin yumuşadığını hisse m. Hayallerini yi ren insanların yüreklerinin ka laş ğını okumuştum bir yerde. Ya da ben uydurdum! Bilmiyorum.

Odama gidip, dolaptan en sevdiğim sarı, çiçek desenli elbisemi çıkardım. Saçlarımı topladım, elbisemi giyindim. Hazırlandıktan sonra
kapıyı kilitleyip evden çık m. Dükkânının eski kepenklerini kaldıran bakkal Ziya’ya selam verdim. Kırmızı üzerine beyaz çizgili tentesi olan,

şirin  rının önünden geç m. İki sokak ötedeki sahafa gi m. Haziran kokulu bir yerdi burası. Eski kitaplara göz gezdirdim. Sayfaları arasında sıkışmış zamanı hisse m. İki kitap aldım. Birini pakete sardırdım. Yeni yılda kitap armağanları en güzeliydi! Sokaklar yeni yeni canlanıyordu. Her zaman insanlarla dolu olan duraklar, günün erken saatlerinde bomboştu. Yürüdüm. Bildiğim yolda yürümek her daim kolay olmuştu. Peki ya, bilmediğim bir yolda yürüyorsam? Düşüncelerime öyle dalmış m ki, beni kendime ge ren pastaneden gelen enfes kokular oldu. Kapıdan
içeri girip, Gingerbread kurabiyelerinden almak is yorum, dedim güler yüzlü çalışana. Bir kutunun içinde beş adet zence lli kurabiyeyi koyup, bana uza . Parasını ödedikten sonra teşekkür ederek  rından çık m. Yılbaşı dönemlerinin en sevileni bu kurabiyelerdi.

Aklımda muzip bir  kir belirdi!

Apartmana girdim, kendi dairemin önünden
geçip, komşu kızının kapısını çaldım. Bir müddet bekledim, sonra kapı açıldı. Kızarmış gözleriyle Ayşe karşımda duruyordu. Bu defa kahve değil hüzün kokuyordu! Çekildi kenara, içeri girdim. Bak bize kitap ve kurabiye aldım, derken kahve makinesini çoktan çalış rmış m. Haydi, önce bir kahve yapalım sonra da kurabiye adamların kafalarını koparıp yiyelim, dedim.

Gözlerime bakıp, gülümsedi. Şu yürek acısı ne menem bir şeydi!

Günün Şarkısı: GeceBana Bir Şarkı Söyle

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

giriş

Don't have an account?
kaydol

şifre sıfırla

Back to
giriş

kaydol

Back to
giriş
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişiliğin hakkında sonuçlara varılan birkaç seri soru
Bilgi testi
Genel kültürü test edebileceğin bir seri soru
Hikaye
Resimli ve metinli içerikler
Liste
Klasik sıralı liste içeriği