Muzlu Süt

Küçük bir kasabada oyun oynamaya meraklı, süt içmeyi çok seven bir çocuk yaşıyordu. Yusuf, altı yaşında...


Küçük bir kasabada oyun oynamaya meraklı, süt içmeyi çok seven bir çocuk yaşıyordu. Yusuf, altı yaşında annesi ve büyükannesiyle yaşayan meraklı bir çocuktu. Her sabah erkenden uyanıp, büyükannesinin
hazırladığı muzlu sütü içerdi. Erkenden işe gitmek zorunda olan annesi kahvaltıda onlara eşlik edemiyordu.
Yusuf, annesini çok özlüyordu. Her zaman olduğu gibi sabah erkenden uyandı. Yayları gıcırdayan eski çyatağında doğruldu, ayaklarını aşağı sarkıttı. Dalga sesleri hafif aralık penceresinden içeri sızıyordu.

Yusuf’un inatçı sarı saçları yine darmadağınık olmuştu.

Büyükannesine neşeyle seslendi:

“Günaydın anneanne!”

Büyükannesi Günay, torununun sesini duyar duymaz odasına girdi. Yusuf’u neşeyle kucakladı.

“Günaydın yavrum, haydi sütün soğumak üzere! Kahvaltımızı yapalım bir an evvel!”

Anneannesinin kollarından sıyrılıp, koşarak mutfağa gitti. Muzlu sütü ahşap masanın üstünde duruyordu. Şanslıydı, yanında bir de kurabiye vardı.Anneannesiyle birlikte masaya oturdu.Kızarmış ekmek kokusu mutfağa yayılmıştı. Yusuf bir yandan sütünü içiyor bir yandan da üzerinde yağ sürülmüş kızarmış ekmeğini yiyordu. Birlikte keyifle kahvaltı yaptılar. Yusuf, günün ilk saatlerini sahilde oynayarak geçirmekistiyordu. Anneannesinden kurabiyeyi peçeteye sarmasını istedi. İstediği olunca da kurabiyeyi alıp, pantolonun cebine attı.

Sahilde deniz kabuğu toplamayı, kumdan kaleler yapmayı ve annesinin ona öğrettiği şarkıları söylemeyi seviyordu. Anneannesi yün iplerini sepete doldurdu, kapının arkasındaki şemsiyeyi aldı ve Yusuf’un elinden tuttu. Mutfaktaki sahile açılan arka kapıdan dışarı çıktılar. Güneş gözlerini alıyordu. Bir müddet birlikte yürüdüler. Denizi gördüğü anda, dalgalar ayaklarını ıslatana kadar koştu! Büyükannesi şemsiyenin altına oturdu, örgü örmeye başladı. Yusuf’un gözleri kumların arasından ona gülümseyen, birlikte şarkı söyleyecekleri deniz kabuklarını arıyordu. Çocuk kalbiyle mutluluğun formülünü bulmuştu.

Yusuf’un mahalledeki tek arkadaşı Yaren’di. Bu sebeple Yusuf sıklıkla sahile gider, orada vakit geçirirdi. Yaren olduğunda birlikte oyun oynayıp, şarkılar söylüyorlardı. Uzun zamandır arkadaşını görmemişti, artık gittikleriyerden dönmelerini istiyordu. Tatile gideceklerini söylemişti, acaba tatilde ne yapıyordu? Yeni oyuncaklar almış mıydı babası ona? Peki, yeni arkadaşları da olmuş muydu? Yusuf deniz kabukları şarkı söylerken, bunları düşünüyordu.

Günün geri kalanında, değişik şekilleri olan taşları arayacaktı. Evlerinin olduğu sokakta aradığı taşlardan bulamadı. Bir sokak üstteki evlerin olduğu yere kadar yürüdü. Sokağın sonundaki kumlukta top oynayan çocukları gördü. Heyecandan minik yüreği güm güm atıyordu! Taş aramayı unuttu ve kaldırımın kenarına oturup, topun peşinde koşan çocukları izledi.

Toplarının rengi yeşildi, üzeri de siyah çizgiliydi. Kumluktaki çocuklar topun peşinden koşuyor, arada birbirlerine bağırıyorlardı. Her birinin renkli ve parlak spor ayakkabıları vardı. Kıyafetleri de Yusuf’un giydiklerine göre daha yeni duruyordu. Yusuf ayakkabılarına baktı, iç çekti! Acaba onlarla oynayabilir miydi? Daha önce hiç topu olmamıştı. Annesiyle pazara gittiği günlerde, önünden geçtiği bakkalda filenin içinde kırmızı, sarı ve mavi renkte plastik topları görmüştü. Annesi şimdilik o topu alamayacaklarını söylediği için ısrar etmemişti.

1517313970237.png

Çocuklardan biri, diğerine bağırdı; “Hey, Ali biraz daha hızlı oynar mısın?”

Yusuf, oturduğu yerden kalktı, hızlı oynayacak birini arıyorlarsa bu kendisi olabilirdi. Kumlukta top oynayan çocuklara seslendi:

“Ben de sizinle oynayabilir miyim?”

Çocuklar Yusuf’a baktılar ve kendi aralarında konuştular. Yusuf, meraklı gözlerini kumluktaki çocuklardan ayırmazken, içinden bir şeyler mırıldandı. Mavi plastik top, ne kadar uzağa atılabilirdi? Gökyüzüne mi? Hayallere mi? Yoksa sadece eski ayakkabılarıyla diğer çocuklarla oynayacağı bu kumluğa mı?

Aralarında en iri yarı olanı Yusuf’un sorusuna yanıt verdi:
“Haydi gel!”
Yusuf, çocukların olduğu yere doğru koşmaya başladı. Mırıldandığı soruların cevabını bulmak istiyordu.

1517313983310.png

Yusuf’un annesi Adel, hayata tutunmaya çalışan genç bir kadındı. Bir yemekhanede bulaşıkçı olarak çalışıyordu. Tüm gün çalıştığı için eve yorgun argın gidiyordu. Oğlunu özlüyordu, ona daha iyi bir gelecek sunmaktan başka çaresi de yoktu. Yusuf büyümüş, okul çağına gelmişti. Artık daha fazla masrafı olacaktı, bu yüzden Adel daha fazla çalışmalıydı.

O akşam eve dönerken şekerleme dükkânından horozlu şeker aldı. Eve geldiğinde, Yusuf ve anneannesi eski kanepede oturmuş, radyo dinliyordu. Küçük oğlunu gören Adel, tüm yorgunluğunu unuttu. Yusuf, oturduğu yerden fırladı, annesine sarıldı. Horozlu şekeri çantasından çıkarıp oğluna uzattı. Yusuf sürprizi görünce gözleri parıldadı. Aklına bambaşka bir fikir geldi! Annesi mutfağa doğru ilerlerken, Yusuf odasına gidip horozlu şekeri yastığının altına koydu.

Gün boyu oyun oynadığı için yorulmuştu. Eve döndüğünde, anneannesi torununu yanına çağırmış ve komşularının tatilden döndüğünü söylemişti. İçinde kelebekler uçuşan Yusuf hemen pencereden Yaren’in yaşadığı eve bakıp ışıkların yandığını görünce daha da keyiflenmişti. Horozlu şekeri yarın oyun arkadaşı Yaren’e verecekti. En tatlı hoş geldin armağanıydı!

Annesi mutfaktan elinde bir bardak sütle Yusuf’un odasına geldi. Sütünü içen Yusuf, yatağına yattı. Uykuya dalmadan önce, birkaç zamandır annesinin okul hakkında söylediklerini düşündü. Yusuf dahaönceden, pencereden bakarken okula giden çocukları görmüştü. Her biri aynı kıyafeti giymiş, sırt çantalarıyla yürüyorlardı. Yusuf, gideceği okulu, orada tanıyacağı sınıf arkadaşlarını ve öğretmenlerini çok merak ediyordu. Yarın Yaren’le sahilde oynarken, okul hakkında konuşabilirlerdi. Yusuf’un gözleri tatlı rüyaların fısıltısına direnemiyorken, Yaren’le aynı sınıfta olmayı diledi. Böylelikle her teneffüsteyine oyun oynayabilirlerdi!

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

giriş

Don't have an account?
kaydol

şifre sıfırla

Back to
giriş

kaydol

Back to
giriş
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişiliğin hakkında sonuçlara varılan birkaç seri soru
Bilgi testi
Genel kültürü test edebileceğin bir seri soru
Hikaye
Resimli ve metinli içerikler
Liste
Klasik sıralı liste içeriği