Kitap Okumaya Doyamayacağınız Mekanlar

Tasarımları ve samimi havasıyla gürültü ve karmaşadan uzak bir gün geçirmenize olanak sağlayacak mekan önerileri


Koca bir yazı daha geride bırakırken şimdi şehre dönme, baharın keyfini çıkarıp, akışına kapılma zamanı.
Yoğun tempolu iş hayatımızda veya okula dönüş yaptığımız bu günlerde, enerji depolamak bir mola vermek hepimizin ihtiyacı. Hem rahatlamak hem de bilgi ile beslenmek için bir yandan kahvenizi yudumlamak bir yandan da kitabınızın sayfaları arasında kaybolmaya ne dersiniz? Kitap okumak için kütüphanesiyle, kahvesiyle, rahat koltuklarıyla, karın doyurmalık atıştırmalıklarıyla sizi motive edecek bu mekanlar önerimdir. Tasarımları ve samimi havasıyla gürültü ve karmaşadan uzak bir gün geçirmenize olanak sağlayacak.

TÜRK ALMAN KİTABEVİ & CAFE

Şehrin kaosundan biraz sıyrılmak istiyorsanız, kitabı, kahvesi ve müziğiyle sizi etkisi altına alacak bir mekan arıyorsanız, Türk Alman Kitabevi Cafe’ye mutlaka uğramalısınız. İstiklal Caddesi’nde Tünel’e doğru giderken, İsveç Konsolosluğu’na gelmeden solda Alman Türk Kitabevi Cafe. 1955’ten beri hizmet veren kitabevi, şimdi ise yenilediği kafesiyle kendine hayran bırakıyor. Bir üst katında ise misafirlerine adeta Berlin havası aldırıyor. Hoş bir müzikle birlikte, çeşitli kahve seçenekleri ve enfes tatlılar eşliğinde çalışmak, arkadaşlarla buluşmak için oldukça ideal bir mekan. Okurların birbirini rahatsız etmeden kitapları inceleyebildiği, giriş katında çocukların oyun oynayıp kitap okuyabildiği kitabevini bir sonraki Beyoğlu turunuzda ziyaret edin.

turk-alman-kitabevi.jpg

MİNOA CAFE & BOOKSTORE

Akaretler’de içinden çıkmak istemeyeceğiniz, dur bir kahve içeyim, dur bir tatlılarından tadayım, kitaplarına göz atayım, yeni ne okuyabilirim, altta mahzen tadındaki kitaplıklarını gezeyim derkenhaliyle tüm gününüzü orada geçirebilirsiniz. Mekan adeta kitaplardan oluşuyor. Kitaplarla dizayn edilen kocaman aydınlatması bu dediğime sadece minik bir örnek. Özellikle çizgi roman severlerin bayılacağı bir yer. Mekanın alt katı neredeyse bu kitaplarla dolu. Kitaplıklardan bir kitap seçmiş olmanın huzuruyla bahçesinde keyifle vakit geçirebilirsiniz.

minoa-cafe.jpg

TASARIM BOOKSHOP & CAFE

Moda’daki tasarımcı, mimar ve sanatçıların yüzünü güldüren bu kitap kafe Moda Sahnesi’nin hemen paralel sokağında. Bu mekanda sadece Türkçe değil birçok yabancı kaynak da bulmak mümkün. Hatta kafeye gitmek istemezseniz online kitap satışları da mevcut. Ama olur da Moda’da sessiz sakin kitap okuyabileceğiniz, tez yazabileceğiniz bir mekan ararsanız bilin ki Tasarım Bookshop & Cafe var. Mekanda soğuk sandviçler, ev yapımı limonata, bitki çayı, kahve ve tatlı seçenekleri mevcut.

tasarim-bookshop-kadikoy.jpg

AKADEMİ 1971 KİTAPEVİ CAFE

20 yıllık bir mola verdikten sonra Kadıköy’ü renklendiren kitap cafe Akademi Kitapevi, uzun kütüphanesiyle önce sizi baştan çıkarır, sonra da zaman kavramınıunutturur. Haftanın her günü 22:00’ye kadar açık olan Akademi Kitapevi’nin misafirleri genelde hep öğrenciler oluyor. İki katlı olan Akademi’de dilerseniz ev rahatlığında olan koltuklarında, dilerseniz de dışarıdaki masalarında çayınız kahvenizle ünlü yazarların romanlarını okuyarak bir günü geçirebilirsiniz. Kitap kahve keyfi dışında burada film gösterimleri, imza günleri ve ücretsiz atölye çalışmaları gibi etkinliklerde düzenleniyor.

akademi-1971.jpg

FİL BOOKS

Açık konuşmak gerekirse listede beni en heyecanlandıran mekanlardan. Karaköy’de Unter’in iki solundaki binada yer alıyor. Türkiye’de parmakla gösterilen genç sanatçı ve fotoğrafçı Cemre Yeşil ve onun kardeşi Faik Ali Yeşil’in. Fotoğraflar kitaplarının, sanat kitaplarının, bağımsız yayınlarının, çocuk kitaplarının yer aldığı alternatif bir mekan. Kafe de desek kitapçı da desek yanlış olacak. Çünkü burası aynı zamandaatölyelerin olacağı, söyleşilerin, kitap tanıtım partilerinin, sanatçı konuşmalarının gerçekleştirileceği bir etkinlik mekanı. Özellikle salıncak şeklindeki koltukları çok eğlenceli.

Kısaca onların da dediği gibi “FİL, fotoğraf kitaplarına, kahvelere ve atölyelere adanmış bir mekandır.” Aynı zamanda “FİL’in çok güzel kahveleri, çok lezzetli kek ve sandviçleri vardır.” Mekan su yeşili renkleriyle, kütüphanesiyle, rahat koltuk ve yastıklarıyla kısacası her şeyiyle iç açıyor. FiL’in tadında iddialı olduğu kahvelerinden ve el yapımı keklerinden tadarken beğendiğiniz kitabı karıştırabilirsiniz.

fil-books.jpg

CAFELUMİERE

Çukurcuma’da yaklaşık 200 yıllık bir binada 2014’te Özcan Taş ve Cengiz Doğan tarafından açılan Cafe Lumiere adını, sahiplerinin sinema sevgisinden alıyor. 22 mart 1895’te özel bir sinema salonunda ilk sinema filmini yayınlayan Auguste ve Louis Lumiere kardeşlerden… Özcan Taş kitap sektöründen gelen biri, Cafe Lumiere de ister istemez kitaplarla donatılmış bir mekan. Ama bu kitaplar satılmıyor. İsteyen kafede vakit geçirirken okuyabiliyor, isteyen de evine götürüp bitirince geri getiriyor.

Tüm kitapları Özcan Taş ve Cengiz Doğan seçiyor. Türünden çok, niteliğine önem veriyorlar. Bazen çok sevilen bir yazarın kitabını bazen de yeni ama onların çok sevdiği yazarların kitaplarını koyuyorlar kütüphaneye. Mekanın mönüsünde dünya mutfağından makarna, burger, pide, salata gibi seçenekler var.Yaz aylarında üzeri açık olan bahçesi, kış aylarında kapatılarak kış bahçesine dönüştürülüyor.

cafe-lumiere.jpg

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

giriş

Don't have an account?
kaydol

şifre sıfırla

Back to
giriş

kaydol

Back to
giriş
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişiliğin hakkında sonuçlara varılan birkaç seri soru
Bilgi testi
Genel kültürü test edebileceğin bir seri soru
Hikaye
Resimli ve metinli içerikler
Liste
Klasik sıralı liste içeriği