Bitki Çayları

Havalar bir yandan soğumaya başlarken, bir yandan da tatlı tatlı yağmuru hissedebiliyoruz.


Merhabalar Sevgili Bi Mutlu Dergi okuyucuları,
Bu ay yine sağlıklı ve mutlu bir konuyla karşınızdayım.
Sonbaharın en keyi i dönemindeyiz. Havalar bir yandan soğumaya başlarken, bir yandan da tatlı tatlı yağmuru hissedebiliyoruz. Yağmur yağarken, sıcacık bir ba aniye ile en sevdiğiniz şarkıyı açıp elinizde sıcak bir çay eşliğinde key nize keyif katmak ne büyük mutluluk değil mi? Çay, özellikle siyah çay bizim için gelenek r. Peki bitki çayları konusunda ne düşünüyorsunuz? Ben bitki çaylarını çok seviyorum ve uygun miktarlarda tüke mi sağlıklı buluyorum. Bu yüzden, daha ayrın lı şekilde anlatmak istedim. Keyifli okumalar.

1517313316666.png

BİTKİ ÇAYLARI

Bitki çaylarının sağlığımıza ve sindirim sistemimize olumlu yönde etkileri mevcu ur. Ancak, tek başına “bitki çayları zayı a r” diyemeyiz. “Bitki çayları sindirim sistemimize ve dolayısıyla zayı amamıza katkı sağlar, yardımcı ürünlerdir” diyebiliriz. Kullanım dozu kişiden kişiye göre değişmekle birlikte günde ortalama 3 bardak tüke lmesi uygundur. Her bitki çayının kendine özgü özellikleri vardır. Örneğin; yeşil çayın an oksidan kapasitesi oldukça yüksek r. Yeşil çayın içeriğindeki kafein ve Egcg gibi maddeler yağ yakıcı hücreleri uyaran hormon seviyelerini ar rır. (*14, *15, *16, *17) Dolayısıyla yağ yakımını hızlandırmaya yardımcı olur diyebiliriz.

Bitki çaylarının fazla tüke mi; vücut için zararlı ya da toksik etki yaratabilir. Tansiyon problemi olan bireylerde ve hamilelerde genel olarak bitki çaylarının olumsuz etkileri görülmektedir, bu yüzden temkinli olmalı ve diye syeninizin size özgü önerisi dışına çıkmamalısınız. Lü en bu konuyu dikkate alınız.

1517313351076.png

Yeşil çay, beyaz çay ve günlük olarak sık kullandığımız siyah çay, aynı bitkiden elde edilir. “Camellia Sinensis” denilen çay bitkisinin, üst taç yapraklarından beyaz çay elde edilir. Hasat zamanı çok kısa sürer ve bu taç yapraklar hiç bir işlem görmeden kurutulur, bu yüzden beyaz çay çok kıymetlidir. Yeşil çay ve siyah çay da aynı bitkiden elde edilmiş olup, farklı işlemlerden geç ği için besin değerleri ve an oksidan kapasiteleri farklıdır. Ye ş ği toprağa, iklim şartlarına, nem koşullarına göre çayların yaprak yapıları, besin değerleri, tatları ve kokuları farklılık gösterir.

Ülkemizde, en yaygın tüke len siyah çaydır.
Siyah çayın tadı kadar kokusu ve verdiği his bizler için bambaşkadır. Siyah çay; sıcaklık demek r,
aile demek r, dostluk demek r. Türkiye’nin neresine giderseniz gidin, en doğusundan en ba sına tavşan kanı renginde çay ikram edilir. En zengininden en fakirine, herkesin sofrasında ince belli bardakta siyah çay vardır, çay gelenek r. Esnafa gidersiniz çay ikram edilir, bir yerde yemek yedikten sonra çay ikram edilir, iş arkadaşlarıyla öğle arasında çay içilir, okulda ders aralarında çay içilir. Durum böyle olunca, çay tüke mi gereğinden

fazla olabilmektedir. Günde 4 büyük bardak çay ideal tüke mdir. Ayrıca, fazla çay tüke miyle birlikte su içme ih yacı hissedilmediği için yeterli sıvıyı da alamamış oluruz. Bazen danışanlarım, “Çok çay iç ğim için su içmiyorum” diyorlar. Ortalama 2-2,5 litre olan su ih yacımızı, saf su olarak tüketmek en sağlıklısıdır. Bu arada, tüm çayları ve bitki çaylarını zaten şekersiz iç ğinizi var sayıyorum.

Yeri gelmişken kahve tüke minden de bahsedelim. Gün boyunca ortalama 3 bardak kadar kahve tüke mi sağlıklıdır. Sade Türk kahvesi,  ltre kahve, espresso ve americano gibi kahveleri tavsiye ederim. Son dönemde popüler olan kremalı ve şuruplu, aromalı kahvelerin kalori ve şeker içeriği oldukça yüksek r, Şekersiz 21 Gün boyunca kullanmamak gerekir. Bu süreçte sütlü ya da sade  ltre kahve, Türk kahvesi, la e, americano, espresso, cappucino gibi kahveleri kullanabilirsiniz.

Şimdi, bitki çayı tüke mimize geri dönelim. Laf la  aç , ancak bitki çayıyla ilgili anlatmak istediklerim bitmedi henüz. Tavsiye e ğim bitki çayları;
-Yeşil çay
-Beyaz çay
-Mate çayı -Biberiye çayı
-Hibiskus çayı
-Ada çayı
-Rezene çayı
-Melisa çayı
-Papatya çayı

1517313364925.png

Bu listedeki çaylar ar rılabilir, ancak ben genel olarak danışanlarıma en çok tavsiye e ğim çayları sizinle paylaşmak istedim.

Bitki çayları, sıcak tüke ldiğinde mideyi daha geç terke ği için tok tutucu özelliği vardır, ayrıca bağırsak hareketlerimizi de düzenlemeye yardımcıdır. Bu nedenle sıcak tüke mi tavsiye ederim, ancak yaz aylarında serinleme amacıyla soğuk olarak tüke lebilir.

Çok sayıda bitki çayını karış rarak bir arada demlemek, vücudumuzda farklı reaksiyonlara sebep olabilir. Özellikle, tansiyon problemi olan bireylerde karışım çayları tavsiye etmemekteyiz. Bu yüzden diye syeniniz tavsiye etmediği sürece, karışık bitki çaylarını tercih etmeyiniz. Bitki çaylarımızın içine, çubuk tarçın, zence l, karan l, top karabiber, limon gibi şifalı bitkilerimizden ekleyebiliriz. Sinameki çayına ve özellikle içeriğinde sinameki olan bitki çayı karışımlarına dikkat ediniz.

Sinameki çayının dozu çok önemlidir ve uzun süreli kullanımda, bağırsak  oramıza zarar verebilmekte ve bağırsak tembelliğine yol açabilmektedir.

Uyarı: Lü en internet ortamında sa lan “Kilo verdiren çay/ Zayı ama çayı” gibi reklamı yapılan ürünlere inanmayın ve kullanmayın. Kullanan tanıdıklarınız varsa mutlaka uyarın. Geçmişte, bu tür çayları tüketerek yaşamını yi ren bir çok kişi gazete ve televizyon haberlerinde yer almış r, maalesef.

Çay ve Kahvede Şeker Kullananlara Küçük Bir Örnek

Bundan 4-5 yıl öncesine kadar ben de çay ve kahvede şeker kullanıyordum, özellikle kahveyi kesinlikle şekersiz içemiyordum. İlk başlarda, şeker yerine çay ve kahvenin yanında 1-2 tane hurma ve kuru kayısı yemeye başladım. Bir lokma hurmadan alıp, bir yudum da çaydan içiyordum. İkisi çok güzel bir denge oluşturmuştu ve şekere hiç ih yaç duymuyordum. Daha sonra, farke m ki hurma ya da kuru kayısı olmadan da sade çay ve kahvenin tadına bayılıyorum. Mutlaka deneyin.

Bu arada, size küçük bir örnek vermek is yorum. Bir gün, çayı çok seven
bir danışanımla seans sırasında görüşüyorduk. Danışanım, çaydaki
şekeri azaltma ya da bırakma konusunda çok ka ydı. “Çayıma a ğım şekerden vazgeçemem, zaten günde 5 bardak çay içiyorum ve yalnızca 1 şeker a yorum” dedi. “Tamam” dedim, “Gelin, sizinle küçük bir hesaplama yapalım”. “Günde 5 adet şeker, ha ada 35 şeker yapar, 1 ayda 140 adet küp şeker ve 1 yılda tam 1680 adet şeker yapar” dedim. “Ortalama 1 küp şeker 16 kalori içerir, ve yıl boyunca sadece çayınıza a ğınız şekerden aldığınız kalori miktarı 26,880 kaloridir, 7000 kalorinin yaklaşık 1 kilograma eşit olduğunu düşünürsek, yıl genelinde 3,8 kg sadece şekerden dolayı kilo alıyor olabilirsiniz. Kilonun da ötesinde, şeker

iç organlarınıza ve hücrelerinize zarar verebilir” dedim. Ve ekledim, “Tabi ki sizin kararınız, bunu bir şekilde diye nizin içinde dengeleyebiliriz”. Şöyle bir an durdu ve bak , “Ben bırakmak için elimden geleni yapacağım, hiç böyle düşünmemiş m” dedi. “Acele etmeyin,

bu bir süreç, yavaş yavaş bırakacağız” dedim. Ve kilo verme sürecini tamamladığımızda, çay ve kahveye eklediği şekeri tamamen bırakmış  ve bunu sık sık dile ge rip ne kadar mutlu olduğunu anla yor ve kendisiyle gurur duyuyordu. Haklıydı, çünkü kolay değildi yılların alışkanlığını bırakmak. Bırakmasının sırrı, neden bırakması gerek ğini man ğına uygun bir şekilde öğrenmesi ve sadece “kilo vermek için” değil, genel sağlık durumunu da göz önünde bulundurmasıydı. Danışanım 56 yaşındaydı ve hiçbir şey için geç değildi. Umarım sizin için de güzel bir ilham olur.

PLACEBO ETKİSİ NEDİR?

Placebo (plasebo) etkisi; tamamen inanmaya dayalı bir yöntemdir. Örneğin; baş ağrısı şikaye  olan bir hasta doktora gidiyor. Doktor detaylı tetkikleri yap ğı halde hiç bir sebep bulamıyor ve hastanın boş yere “ağrı kesici” içmesini istemediği için, hiç bir etkisi olmayan bonibon benzeri yuvarlak haplar veriyor.

Doktor “bu ilaç sana iyi gelecek” diyor, halbuki o ilacın olumlu ya da olumsuz hiç bir etkisi yok. Ama, hasta bu ilacı ağrı kesici sandığı için ve iyileş rici etkisine inandığı için, iç kten bir süre sonra kendini
iyi hissetmeye başlıyor ve baş ağrısının geç ğini söylüyor, işte bu duruma “placebo etkisi” deniyor. Bu yöntem, ilk kez 1811 yılında Quincy Tıp Sözlüğüne girmiş r. Anlam olarak, “ilaç yerine geçen yöntemler” ya da “hastayı tedavi etmekten çok, memnun etmeye yarayan yöntemler” şeklinde açıklanmış r. Aynı şekilde, zayı ama yöntemlerinde de “bu besin sana iyi gelecek, bu bitki çayı zayı amana yardımcı olacak” gibi söylemlerde, faydası olduğu gibi ek olarak “placebo etkisi” de söz konusudur. Yani, her şey inanmakla başlıyor. Beynimiz o kadar güçlü ki, gerçekten inandığımızda ve istediğimizde, yapamayacağımız ve başaramayacağımız hiçbir şey yok.

Kendinize inanmak!
Başaracağınıza inanmak!
Uyguladığınız yönteme inanmak!
Birlikte çalış ğınız kişiye/ diye syeninize inanmak!
Bir gün, hede ediğiniz kiloya ve sağlığınıza kavuşacağınıza inanmak!

Sağlıklı ve mutlu günler dilerim. Diye syen Özge Bezirci Dikici

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

giriş

Don't have an account?
kaydol

şifre sıfırla

Back to
giriş

kaydol

Back to
giriş
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişiliğin hakkında sonuçlara varılan birkaç seri soru
Bilgi testi
Genel kültürü test edebileceğin bir seri soru
Hikaye
Resimli ve metinli içerikler
Liste
Klasik sıralı liste içeriği