Benosal Dekorasyon

Merhaba bikutumutluluk ailem, nasılsınız?


Ay içinde #birbenokizkosesi nden yayınladığınız fotoğrafları görmek, yazılarım hakkındaki nazik yorumlarınızı okumak büyük mutluluk, bu yüzden size teşekkür etmekle başlamak istedim.

Bir kutuya doluşmuş sözcüklerimle ve tabi ki  diğer arkadaşlarımın da emekleriyle sizlerle aydan aya buluşmayı sabırsızlıkla bekliyorum bunu da söylemeden edemeyeceğim.

Bir önceki köşemde söz verdiğim üzere bu ay dekorasyonlu bir yazı okuyacaksiniz.

Bayılıyorum dekorasyon işlerine, içimdeki bu tutku çok küçük yaşlarıma dayanıyor aslında. Kardeşim Bern ile annemin aldığı dekorasyon dergilerine bakarak büyüdük desem yeridir, hatta ellerimize kalemlerimizi alır derginin başına oturup sayfa sayfa beğendiklerimizi işaretler, beğendiğimiz sayfa ya da resim hangimizin zevkine aitse üzerine ismimizi yazardık… Hiç sıkılmazdık, tekrar tekrar açıp bakardık o dergilere.

İşte bence o günlerde bu alanın tohumları atılmış olacak ki dekorasyon dergileri hiç eksik olmadı hayatımdan…

Herkesin heyecanla tutkun olduğu “en az” bir ilgi alanının olması gerektiğini düşünürüm hep, hayata farklı bir bakış açısı, üçüncü bir göz, altıncı bir duyu organı gibi birşey aslında bu, hem de tamamen kişisel.

 

Kişiyle birlikte büyür, süzgeçten geçenlerle evrilir, benlik potasında erir, olgunlaşır, tamamen bize ait bir dosta dönüşüverir aslında. Hatta eğer siz de izin verirseniz rehber olur, yol gösterir, şekil verir, güzelleştirir, ruha dokunur, ruha iyi gelir…

İşte benim hayatımda da ruhuma iyi gelen ilgi alanlarımdan bir tanesi dekorasyon…

Dekorasyon senin için ne ifade ediyor diye sorsa içinizden biriniz ona cevabım şu olurdu sanırım:

Biraz uyum, bolca uyumsuzluk, hatta biraz da uyumsuzluğun uyumu derdim…

Sonra özgürlük derdim…ne alaka mı? Renklerin özgürlüğü, tarzların bağımsızlığı desem mesala…

Sahi ya renk dediğin binlerce tonun varlığını  barındıran özgür kocaman bir dünya değil mi?

E öyleyse (şahsım adına) neden bir renge bağımlı kalmak ya da  iki rengin kombinasyonunda sıkışmak.

O renk onunla olmaz olur mu? Pek tabi olur bence… Dön de bir muazzam yaratılmış doğaya bak, hangi renk birbiriyle uymamış ki? Hangi renk hangi renkle sırıtmış… Hayran olunası doğadaki bitkilerin, hayvanların bize sunduğu renkler büyük şans şükürler olsun ki.

Renkler bu kadar zenginken payıma düşen tonlarıyla bezemeye çalışıyorum ben de yaşantımı, e tabi bir de ruhumu.

İşte dekorasyon kısaca benim için kıymetli ve kendimi gerçekleştirebildiğim bir alan, ilham aldığım başlangıçtaki noktam ise doğa ve renkler.

İlgi alanım olunca elbette ki bu yönde çokça dergi karıştırıyorum,

fuarları takip etmeye çalışıyorum ve bir de ‘pinterest’ denen o güzel uygulamada dolanıyorum; uçsuz bucaksız bir kaynak bence ve orada vakit geçirmenin benim için keyif veren bir aktivite olduğunu söylememe gerek yok sanırım, sizlere de büyük bir hevesle önerebilirim…

Kendi kişiliğim, öz tarzım, aldığım ilhamlar ve hatta karakterim doğrultusunda benosal bir dekorasyon zevkim de oluştu zamanla.

Zevk öyle kişisel bir olgu ki aslında, zevkleri yüzünden kimseleri eleştiremeyiz öyle değil mi? Mavi seven birini neden mavi seviyorsun diye eleştirmek ne kadar saçmaysa, evinde sadeliği tercih eden birini ya da kraliyetvari mobilyalarla bezeli bir ev sahibini tercihlerinden dolayı eleştirmek de o kadar saçma geliyor bana.

 

 

Birşey benim tarzım değilse kötü değildir ya da birşey benim tarzımsa bu dünyadaki en mükemmeli değildir…

Şahsım adına dekorasyonumda bir bütünün görüntüsünden evvel parçaların teker teker görüntülerinin tarzıma ve yaşantıma uygun olmasını önemsiyorum.

Nasıl mı? 

En son yaptırdığım berjerden örnek vereyim en iyisi.

Ekosemsi desenleri gündelik hayatımda zaten çok seviyordum ve evimdeki bir eşyaya da katmak istedim, şanslı eşyam ise uzun zamandır dekorasyonuma eklemek istediğim antika oymalı bir berjer oldu ve kumaşla koltuk birleşince o hayalimdeki görüntü gerçekleşti, diğer eşyalarımla takım olmadı elbette ki ama işte bahsettiğim uyumsuzluğun uyumu, ya da bir bütünün kusursuz görüntüsünden öte parçaların teker teker ruhuma kattığı mutluluğu tercih ettim, öyle olunca da bütüne baktığımda gördüğüm uyumsuzluk değil zevkimce uyum oluyor zaten.

Yani özetle dekorasyonda, parçadan bütüne ulaşmayı seviyorum, her parçada farklı tarzları, farklı renkleri hatta renk kombinasyonlarını kullanmayı seviyorum, böylece o parçalar birleştiğinde ortaya rengarenk, tarzların birbirini tamamla(ma)dığı bir görüntü çıkıyor ve ben o rengarenk, başka başka tarzlarla bezeli görüntüde yaşamayı seviyorum.

 

Yeni evde birçok farklı tarzı birbirine karıştırma fırsatım olabildi, çook eski zamanlardan antikalar, yakınımız olan büyüklerimizin anısı olan eski eşyalar, bir önceki evimizden aynı şekilde gelen bazı parçalar ve yine eski evden yenilenen, değişen parçalar birer birer #benosaldekorasyon a katılıyorlar zaten ara ara da instagramımda paylaşıyorum. Hatta bu yönde çokça istek aldığım için @benosaldekorasyon adında yeni bir de instagram hesabı açtım. Vaktim elverdiği sürece o hesabımdan dekorasyona dair paylaşımları fazlalaştıracağım.

Tabi şunu da belirtmeden geçemeyeceğim, adı üzerinde benosal dekorasyon yani ben tamamen kendi tarzıma zevkime yaşantıma uygun eşyalar kullanıyorum dekorasyonumda, yaşantımdan detayları da sosyal medya hesaplarımdan paylaşıyorum yoksa asla bilirkişi değilim, dekorasyonumdaki parçalar mükemmel ve hatta belki güzel bile değiller, uyumlu da değiller, kimilerine çok karışık kalabalık, kimilerine de aşırı zevksiz geliyorumdur belki ama ne önemi var ki ben onlarla mutluyum.

Bana keyif veriyorlar, kimseler beğensin diye değil, yaşantım renklensin, eşyalarım ruhumdan nasiplensin diye yapıyorum, en başta da bahsettiğim gibi dekorasyon ruhumu besleyen ilgi alanlarımdan birtanesi ve ben beslendikçe mutlu oluyorum.

Varsa sizin de beğendiğiniz parçalar, düşünmeyin evinize eşyalarınıza uyar mı diye, katın yaşantınıza, illa ki büyük ve köklü değişklikleri de beklemeyin, hayallerle ve minicik dokunuşlarla başlar herşey…

Hem sadece dekorasyondan bahsetmiyorum aslında…

Bence sizler de kimselere takılmadan ilgi alanlarınız ne ise, her ne yapıyorsanız ruhunuzu, zevkinizi, tarzınızı ve emeğinizi katarak varolmaya çalışın…

Farklarınız, sizi siz yapan, aynılıklardan kurtaracak ayrıntılardır unutmayın olur mu? 

Sevgilerbenodan 

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

giriş

Don't have an account?
kaydol

şifre sıfırla

Back to
giriş

kaydol

Back to
giriş
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişiliğin hakkında sonuçlara varılan birkaç seri soru
Bilgi testi
Genel kültürü test edebileceğin bir seri soru
Hikaye
Resimli ve metinli içerikler
Liste
Klasik sıralı liste içeriği