MÜZİK KUTUSU


Sıradan bir gün…

Günün sıradan oluşu bile içimde bir minnet duygusu uyandırıyor. Pencere kenarındaki büyük beyaz renkli, tekli koltuğa oturmuş tüten bacaları ve rüzgârla oradan oraya hareket eden bulutları izliyorum. Müzik çalarımda her biri içimde yer etmiş şarkılar peşi sıra çalıyor. Bir ara dalmış olmalıyım ki, aralarında biraz daha fazla anlam yüklediğim şarkının tanıdık ezgisini duyunca geçmişteki bir anımın içinde buluyorum kendimi.

R.E.MLosing My Religionçalarken, ben de notalarının peşine düşerek ikinci üniversitemi okumak için gittiğim Kayseri yolculuğuna çıkıyorum.

Günlerin heyecanla geçtiği, üniversite eğitimi için gittiğim şehirde ilk yılım, ilk kış mevsimim… Kat kat giyinip, akşam yemeği sonrasında dışarı çıkıyorum. Hava ayaz… Şehrin ıssızlaşmaya başladığı akşam saatlerinin içindeyim. Burada hayat oldukça erken saatlerde duruyor. Sokakların sessizleşmesini seviyorum. Böylece sokak ışıklarının fısıltılarını, binaların yaşanmışlık hikâyelerini duyabiliyorum. Yurttan çıkar çıkmaz eldivenlerimden birini çıkarıp, telefondan müzik çaları açıyorum. Kulaklığımı takarak, yürümeye başlıyorum. Sivas Caddesi, yürüyüş yapmak için en sevdiğim yer burada. O zamanlar epey ilgimi çeken ışıltılı dükkânlar yol boyunca uzanıyor. Vitrinlerine bakarak yürümek, kafamdaki düşüncelerin biraz olsun hafiflemesine yardımcı oluyor.

Screen-Shot-2018-11-22-at-15.31.52-co4py.jpg

Başımı kaldırıp sokak lambalarına bakıyorum. Işığın altında pırıltılar beliriyor. Evet, kar yağıyor! İçimde çocuksu bir sevinç! Biraz daha yürüdükten sonra Mc Donalds’ın ışıklı tabelasını görüyorum. Size şu an anlattığım bu hikâyenin en tatlı kısmı da orada başlıyor. Ağır kapısını ittirerek içeri giriyorum. Sıcak çikolata siparişi veriyorum. Kısacık birkaç dakikanın ardından, karton bardağa ısıveren sıcak çikolatamı alarak dışarı çıkıyorum. Bu defa yolun karşısına geçmek için, yol üzerindeki tramvay durağına doğru ilerliyorum. Şarkı kaçıncı tekrarında hatırlamıyorum?

Yurda dönüş yolunda yağan neşeli kar taneleri ve içimi ısıtan sıcak çikolatamla kendimle baş başa olmanın tadını çıkarıyorum.

Kokuların güçlü bir anı saklayıcı olduğuna inandığım kadar, şarkıların da bu güce sahip olduklarına inanıyorum. Yurda döndükten sonra, içimdeki iyimserlikle yeni taşındığım bu şehri kabulleniyorum. O yıl kış mevsimi boyunca yürüyüşlerimi tekrarlayıp, sıcak çikolatayla kendimi şımarttığımı da hatırlıyorum. Sonrası mı? 2011 yılının kış mevsimi benim için “R.E.MLosing My Religion”şarkısı oluyor.

O zamanlar daha hafif olduğumu, hayatı biraz daha fazla dozda tozpembe görebildiğimi, henüz büyük kırgınlıkların kapımı çalmadığını, kendim olarak hayatı yaşayabilme lüksünün ellerimde olduğunu anımsıyorum.

O günden beri R.E.MLosing My Religionbenim için bir şarkıdan daha fazlası… Ne zaman dinlesem, kısa bir anlığına sıcak çikolata kokusunun etrafımı sardığı günleri hatırlıyorum. Sıradan bir günde anılardan sıyrılıp, gerçekliğe dönüyorum. 

Bulutlar hala hareketli, bacalar tütüyor… 

Screen-Shot-2018-11-22-at-15.31.52-copy.jpg


Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

giriş

Don't have an account?
kaydol

şifre sıfırla

Back to
giriş

kaydol

Back to
giriş
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişiliğin hakkında sonuçlara varılan birkaç seri soru
Bilgi testi
Genel kültürü test edebileceğin bir seri soru
Hikaye
Resimli ve metinli içerikler
Liste
Klasik sıralı liste içeriği