DİYETTE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

Yaz aylarında yapılan yanlışları, bozulan düzenleri bir kenara bırakalım ve tertemiz bir sayfa açalım istiyorum, ne dersiniz?


Merhabalar sevgili Bi Mutlu Dergi okuyucuları, 

Eylül ayı okula dönme zamanı ve aynı zamanda diyete dönme zamanı 🙂 

Bu yüzden yaz aylarında yapılan yanlışları, bozulan düzenleri bir kenara bırakalım ve tertemiz bir sayfa açalım istiyorum, ne dersiniz?

Sonbaharı iyi değerlendirelim ve öncelikle aklımızdaki soru işaretlerini giderelim. Sonra da çok merak edilen Ketojenik diyeti anlatalım biraz. Ne derseniz? 

DİYETTE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

1) Öğün atlamak doğru mu? 

Diyet yaparken kişiler genellikle daha az yiyip daha hızlı kilo verme mantığındadır. Fakat öğün atlamak aksine metabolizmanın yavaşlamasına sebep olur ve kilo vermeyi zorlaştırabilir. 

2) Light ürünleri kalorisi düşük diye fazla miktarda tüketmek doğru mu? 

Her yiyeceğin ve içeceğin kalorisi olduğu gibi light ürünlerin de kalorisi vardır. Light ürünlerin kalorisi diğer ürünlere göre azaltılmıştır, ancak sıfır kalori değildir. Diyet ürünler, diyete yardımcıdır. Önerilen miktarda tüketilmelidir. 

3) Ekmek yemek kilo aldırır düşüncesi doğru mu? 

Genelde kişiler ekmek tüketmediklerini söylerler fakat onun yerine pilav, makarna, tatlı gibi karbonhidrat kaynaklarını fazlaca tükettikleri gözlenir. Tahıllı ekmekler temel enerji kaynağımız olan kompleks karbonhidratları içeren önemli bir kaynaktır. Ölçülü şekilde ekmek tüketimi diyette mutlaka olmalıdır. 

4) Tek tip yapılan diyet hızlı kilo verdirir mi? 

Tek bir besin ile yapılan diyetler hızlı bir şekilde kilo vermenize neden olabilir ancak bu sürdürülebilir bir davranış değildir. Bu tip beslenmede besin çeşitliliği sağlanamayacağı için vücutta bir takım vitamin ve mineral eksiklikleri görülebilir hatta daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. 

5) Akşam 18:00 den sonra yenilen yemek kilo aldırır mı? 

Yanlış bir algıdır eğer bütün gün dikkat etmeyip yüksek kalorili beslenirseniz akşam yemeğini erken yemeniz size kilo verdirmez. 

6) Spor yapan kişi istediği her şeyi yiyebilir mi? 

Çok spor yapmak size istediğinizi yeme özgürlüğü vermez. Sporu sadece kilo verme amaçlı değil, aktif ve sağlıklı bir yaşam sürmemiz için de tercih ediyor olmalıyız. Spor yaparken aynı zamanda kilo vermek için harcadığınız enerji ile aldığınız enerjinin bir denge içinde olması önemlidir. 

7) Diyet yapmak kilo vermek için yeterli mi? 

Bu yanlış bir algıdır. Daha sağlıklı bir kilo kaybı için diyet ve sporun mutlaka iç içe olması gerekmektedir. Önemli olan bunu bir yaşam tarzı haline getirmektir. 

8) Yağ alımını tamamen kesmek doğru mu? 

Diyet sırasında yağı, karbonhidratı ya da proteini tamamen kesmek doğru olmaz. Yağı tamamen kesmek, vücudun onu depolamaya başlamasına neden olur. Tabii ki bu durum bizim çok yağlı, kızartma ya da fast food türü besinleri tüketmemiz anlamına gelmez. Yemeklerimizi, miktarına dikkat ederek zeytinyağı ile pişirmek; ara öğünlerde fındık, badem ve ceviz gibi kuruyemişleri tüketmek, avokado gibi kaliteli yağ asidi içeren besinleri tercih etmek faydalı yağ almamızı sağlar. 

pastedGraphic_1.png

KETOJENİK DİYET 

Ketojenik Diyet, 1920’li yıllarda keton cisimciklerinin epilepsi üzerinde tedavi edici özelliği olduğu düşünülerek ortaya atılan; yüksek yağ, normal protein, düşük karbonhidrat içeren bir diyettir. 

Klasik ketojenik diyet; 3:1-4:1 yağ/ karbonhidrat+protein oranından oluşan uzun zincirli doymuş trigliserit (TG) tüketiminden oluşmuştur. Diyetin kalorisinin büyük çoğunluğu (>%90) yağlardan elde edilmektedir. Birkaç gün aç kalmayı takiben, kan glukozu, idrar ketonları ve çeşitli metabolik değişkenler yakından incelenmektedir. 

Ketojenik diyetin en önemli özelliği;
karaciğerde keton cisimcikleri üretimine
neden olmasıdır. Keton cisimcikleri, enerji
kullanımı ve beyin gelişimi için glukoza karşı alternatif bir yakıttır ve hücre zarı ile trigliseritlerin biyosentezi için gerekli yapıyı oluşturur. Ketojenik diyet antikonvülsan etkileri ile nöbet kontrolü üzerine kanıtlar sunmaktadır. Bu şekilde karbonhidrat alımını azaltıp, vücudun yağı metabolize etmesi sonucu kanda optimum keton seviyesinde, normal yaşamda, vücudun yağ depolaması azalacaktır. Peki ketojenik diyette tüketilebilecek besinler nelerdir birazda bunlara göz atalım. 

KETOJENİK GIDALAR LİSTESİ (25-50 g/gün Karbonhidrat tüketimi) 

1- Deniz ürünleri (Balık ve Kabuklu deniz ürünleri) Vitamin ve minerallerce zengin, karbonhidratça çok az olan gıdalardır. Omega-3 yağ asitlerince zengindir. Haftada 2 kez tüketilmesi önerilmektedir. 

2- Düşük Karbonhidratlı sebzeler; Lif, antioksidanlar, C vitamini ve diğer vitamin ve mineralleri içerir. Ispanak, Brüksel lahanası, Brokoli, kabak, karnabahar, Bezelye, Yeşil fasulye, Roka, maydanoz, nane, dere otu gibi sebzeler çok düşük karbonhidrat içermektedir. 

3- Peynir: Kalsiyum, protein, yağlar ve Konjuge linoleik asit ile ketojenik beslenme modeline uygundur. Kas zayıflamasını da önlemektedir. 

4- Avokado ketojenik beslenme modeline uygun bir gıdadır. Lif, Potasyum, vitamin ve minerallerce zengin kolesterol ve trigliseridleri düzenleyici rol oynar. 

pastedGraphic_2.png

5- Et ve Tavuk Ketojenik beslenme modeline uygundur. Selenyum, çinko, B-vitaminler, omega- 3, konjuge linolik asit, proteince zengin ve karbonhidrat yok denecek kadar azdır. 

6- Yumurta: Ketojenik yaşam tarzına uygun ve 1 g dan az karbonhidrat içeren bir gıdadır. Doygunluk hissi vererek kandaki şekeri düzenler. Yumurta sarısı göz sağlığı için önemli olan lutein ve zeaksantin antioksidan maddeleri içerir. Kalp sağlığı için zararlı etkisi yoktur. 

7- Hindistan cevizi yağı: Ketojenik beslenmede Orta zincirli trigliseritleri (MCT) içerir. Karaciğerde doğrudan ketonlara dönüşerek hızlı enerji kaynağı sağlar. Alzheimer ve diğer sinir sistemi hastalıklarında kullanılır. Özellikle bel bölgesi yağlarından kurtulmak için kullanılır. 

8- Yoğurt: Sade yoğurt protein ve kalsiyum, içerir. 

9- Zeytin Yağı: Oleik asit ve antioksidanlarca zengin ve karbonhidrat içermediğinden, kalp sağlığı ve anti-inflamatuar olarak ideal bir gıdadır. 

10- Çerez ve Tohumlar: Düşük karbonhidratlı yağ, lif ve proteince zengin gıdalardır. Bu nedenle Ketojenik beslenmeye uygundur. Badem, Brezilya Fındığı, Pikan cevizi, Fındık, Ceviz, Keten tohumu, Susam tohumu (tahin), kabak çekirdeği kalp damar sağlığı, kanserler ve kronik nörolojik hastalıkları önlemede önemli gıdalardır. 

11- Üzümsü meyveler: Genel olarak meyvelerde şeker miktarı yüksektir. Ahududu, Böğürtlen, çilek, Yaban mersini gibi meyvelerde lif oranı yüksek, şeker oranı da nispeten düşüktür. Antioksidan oranları da yüksektir. 

12- Tereyağı ve Kremalar: Çok az karbonhidrat içerirler. Doymuş yağ asit içerikleri zengin
olan bu gıdalar, dengeli tüketildiği zaman kalp sağlığına, sinir sistemine olumlu etkileri mevcuttur. 

13- Zeytin: Antioksidan oleuropen içeriği, anti- inflamatuar etkisi ile hücreleri hasardan korur. Tansiyon ve osteoporozu önler. Lif içeriği yüksek, hazmedilebilir karbonhidrat miktarı düşüktür. 

14- Şekersiz Çay ve Kahve: Kafein içeriği ile metabolizmayı, fiziksel ve zihinsel faaliyetleri artırır şeker hastalığını önler. 

15- Bitter Çikolata (En az %70 ve daha fazla Kakaolu): Antioksidanlar, flavonoller içerir. Kalp hastalıkları riskini, azaltır. %85 bitter çikolata 3-10 gram karbonhidrat içerir. 

KETOJENİK DİYETİN İNSAN SAĞLIĞINA ETKİLERİ 

• Sağlıklı yağ ağırlıklı, normal protein ve düşük karbonhidrat, tüketimi açlık hissini ve insulin salgısını azaltmaktadır, vücutta depolanmış yağları enerji kaynağı olarak kullanılmasına neden olarak kilo kaybına neden olmaktadır. 

•Kandaki şeker miktarı normal düzeyde kalmaktadır. Böylelikle Tip 2 Şeker hastalığı riskini azaltmaktadır. 

• LDL kolesterolü, trigliseritleri azaltıp, HDL Kolesterolü artırarak kalp hastalıkları riskini azaltmaktadır. 

• Kanser hücreleri şeker kullanarak çoğalmaktadır. Fakat yağ metabolizması çok düşüktür. kanser riskini azaltabilmektedir. 

• Beyin ve nörolojik hastalık riskini azaltır. Mitokondri fonksiyonu artar, beyinde kynurenik asit nöroprotektif maddeyi artırarak Alzheimer, parkinson, epilepsi ve felç hastalıkları riskini azaltmaktadır. pastedGraphic_3.png

• Sağlıklı yaşam süresini artırmaktadır. 

KETOJENİK DİYETİN YAN ETKİLERİ 

Normal, sağlıklı bir insanda, ketojenik beslenme metabolizmayı karbonhidrat yakan değil, yağ yakan ketojenik metabolizmaya dönüştürmektir. İlk 1-2 haftalık süreçte aşağıdaki yan etkiler görülebileceğinden uzun süreli bir beslenme biçimi olarak değil kısa süreli bir beslenme biçimi olarak uygulanmalıdır. 

1-Baş ağrsı
2-Nefes Kokması
3-Yorgunluk, halsizlik
4-Kas zayıflığı ve ağrısı
5-Uykusuzluk
6-Kabızlık, Mide bulantısı
7-Beyin bulanıklığı
8-Huysuzluk, Moralsizlik
(Bu makaledeki katkılarından dolayı Stajyer Diyetisyen Aybüke Korkmaz’a çok teşekkürler) 

SAĞLIKLI VE MUTLU GÜNLER DİLERİM. DİYETİSYEN ÖZGE BEZİRCİ DİKİCİ 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

giriş

Don't have an account?
kaydol

şifre sıfırla

Back to
giriş

kaydol

Back to
giriş
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişiliğin hakkında sonuçlara varılan birkaç seri soru
Bilgi testi
Genel kültürü test edebileceğin bir seri soru
Hikaye
Resimli ve metinli içerikler
Liste
Klasik sıralı liste içeriği