BULUTLARIN ÜZERİNDE

Bu ay havacılık tarihiyle ilgili kitapları derledim sizin için :)


Merhaba!
Bulutların üzerine çıkmaya ne dersiniz? Bu ay havacılık tarihiyle ilgili kitapları derledim sizin için 🙂

VECİHİ HÜRKUŞ
Bir Tayyarecinin Anıları YKY – 424 s.

6 Ocak 1896-16 Temmuz 1969 yılları arasında yaşayan Vecihi Hürkuş, Türkiye’nin havacılık tarihinde önemli bir ad. Hiçbir devrin ve hiçbir kimsenin adamı olmayan Vecihi Hürkuş, üstün yetenekli bir pilot, başarılı bir uçak mühendisi, havacılığa âşık bir idareci olarak yaşadı. Kurtuluş Savaşı’na katılmış, Türkiye’nin hem bağımsızlık savaşında hem sivil havacılık tarihinde
yer almış Vecihi Hürkuş’un anıları, tarih kitaplarında rastlanamayan gerçekleri de gün ışığına çıkarıyor.

İmkansızlıklar içinde ve her türlü engellemelere rağmen inanılmaz işler başaran Vecihi Hürkuş’un anılarını okumak gerçekten keyif verici. 4. baskısını yapmış fakat yeni basımı yapılmıyor bu nedenle bulmak biraz zor olabilir ama havacılığı ve dönem kitaplarını seven herkesin okuması gereken bir kitap.

Başarı ve coşku dolu, buruk bir yaşamöyküsü…

Kitap üç bölümden oluşuyor.

İlk iki bölüm bizzat Vecihi Hürkuş tarafından kaleme alınırken, üçüncü ve son bölüm, Hürkuş’ın notların derleyen kızları, Gönül Hürkuş Şarman ve Sevim Hürkuş Maxon tarafından yazılmış. Vecihi Hürkuş anılarına, havacılığa nasıl adım attığını anlatarak başlıyor. Daha 19-20 yaşlarındayken uçmaya başlayan Hürkuş, hayata veda ettiği 1969 yılına kadar havacılıkla olan bağını hiç koparmıyor.

Screen-Shot-2018-07-05-at-22.45.09.pngBirinci Dünya Savaşı sırasında Kafkasya Cephesi’de görev yapan Vecihi Hürkuş, Ruslara esir düşüyor. Diğer esirlerle birlikte Hazar Denizi’nin ortasındaki bir adaya götürülen Hürkuş, bir şekilde buradan kaçmayı başararak İstanbul’a geri dönüyor ve savaşın son döneminde burada mücadele ediyor.

Hemen ardından da İstiklal Savaşı günleri başlıyor. İstiklal Savaşı boyunca bir çok cephede uçaklarıyla mücadeleye destek veren Hürkuş, bir çok kaza ve tehlike atlatıyor.

Kitabın ikinci bölümü, 1925 yılı ile başlıyor. Vecihi Hürkuş artık sivil hayattadır. Gerek yurt içinde havacılığı sevdirmek ve tanıtmak üzere yapılan turlar ve gerekse yurt dışındaki uçak fabrikalarına yapılan ziyaretlere ilişkin ayrıntıları bu bölümde bulmak mümkün. Yine Türk Hava Kurumu’nun (Türk Tayyare Cemiyeti) başından geçen olumsuzluklara da kitabın sayfaları arasında sık sık rastlamak mümkün. O yıllarda iki kez kendi uçağını üreten Vecihi Hürkuş, her ikisinde de türlü zorluk ve engellerle karşılaşıyor.

İlk uçağını bir kaç kez uçurduktan sonra bir daha göremezken, ikinci üretimi olan “Vecihi XIV” adlı uçağını, Türkiye içerisinde uçuş sertifikası verilmediğinden, sökerek Çekoslovakya’ya götürüyor ve 1931 yılının başlarında gerekli testlerden başarıyla geçiyor.

Sonrasında da kendi ürettiği bu uçakla Türkiye’ye geri dönüyor.

Screen-Shot-2018-07-05-at-22.45.27.png

CEM KOZLU
Bulutların Üstüne Tırmanırken – THY , Bir Dönüşüm Öyküsü

Remzi Kitabevi – 320 s.

Bilmediğiniz bir sektörde üst kademede bir göreve getirilseniz ve başarısız giden bir projey, devralırsanız ne olur?

They Hate You Airlines’dan Turkish Airlines ismiyle uluslararası başarı listelerine geçen bir dönüşüm öyküsü.

Bulutların üstüne tırmanırken…

Screen-Shot-2018-07-05-at-22.54.55.png

Bugün büyük bir sıçrama içerisinde olan THY nin kabuğunu ilk kırdığı yıllara gidiyoruz. Bürokratik engellere rağmen yükseliş nasıl başladı, THY nin dönüşüm hikayesini, bizzat yönlendiren uzun yıllar yönetim kadrosunda görev yapmış birinden okumak gerçekten keyifli.

Uzun yıllarını THY’ye vermiş, şirketin dünya standartlarına ulaşmasını sağlamış başarılı yönetici Cem Kozlu, Türkiye’nin en büyük kuruluşlarından biri olan THY’nin bulutların üstüne tırmanışının öyküsünü anlatıyor…

THY’nin tarihçesi, havacılık bilgileri, dünya havayolları şirketlerinin yaşadığı krizler ve kazalar… Bunların yanı sıra, Türkiye özelinde yaşananlar; sivil anlayışa geçiş, bürokrasi çarkları, politik müdahaleler…

Yakın geçmişe damgasını vurmuş olayların, 11 Eylül’ün, Asya Krizi’nin sektöre etkileri… Ayrıca başarılı bir işadamının ağzından şirket yönetimi hakkında ilginç öneriler ve taktikler…

T)hey (H)ate (Y)ou Airlines’dan, Turkish Airlines ismiyle uluslararası başarı listelerine geçen bir değişimin öyküsü…

Bulutların Üstüne Tırmanırken uçakların büyüsünü hep duyacak olanlara da, başarılı yöneticilerin ‘sırlarını’ keşfetmek isteyenlere de seslenecek bir yapıt. Başarının ve bir dönüşümün hikayesi.

GÜVEN TANERİ ULUKÖSE Sabiha Gökçen
Kastaş Yayınevi̇ -160 s.

Sabiha Gökçen dünyanın ilk kadın askeri savaş pilotu oldu. Davet edildiği Balkan ülkelerine tek başına askeri uçağıyla gitti ve devlet protokolü ile karşılandı.

Uluslararası Havacılık Federasyonu’nun diploması ile ödüllendirildi. Amerikan Hava Kurmay Akademisi’ne ve 15. Geleneksel Kartallar Toplantısı’na katıldı. Burada dünyanın önde gelen havacıları arasında ilk kadın savaş pilotu ünvanıyla 83 yaşında onur konuğu oldu.

Türk ulusu Sabiha Gökçen’i bağrına basarak İstanbul’da ki 13 milyon metre kare arazide kurulu uluslararası havaalanına onun adını verdi.

Başarıdan başarıya koştuğumuz bir hayat bizim olsun. Biliyoruz ki istikbal göklerdedir. Zorluklarla başaçıkabilecek gücümüz var. Çünkü “Göklerin Kızı” olmak bunu gerektirir. Bulutlar kadar özgür olun! Öpüyorum 🙂

Screen-Shot-2018-07-05-at-23.06.03.png

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

giriş

Don't have an account?
kaydol

şifre sıfırla

Back to
giriş

kaydol

Back to
giriş
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişiliğin hakkında sonuçlara varılan birkaç seri soru
Bilgi testi
Genel kültürü test edebileceğin bir seri soru
Hikaye
Resimli ve metinli içerikler
Liste
Klasik sıralı liste içeriği