YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN SANAT DÜNYASI


Merhaba!

Bu ay Renk kutusuyla azıcık ucundan sanatsal ruhunuza dokunmak istedik. Yeteneklerinizi keşfedeceğiniz, renklerin huzurunu hissedeceğiniz bir kutu oldu. Bunun yanında ben
de kendime görev edinip okulda bize zorla okutulmak istenen ama benim gibi bi takım öğrencilerin de severek okuduğu kitapları sizlere tanıtmak istedim. Güzel sanatlar öğrencisi iseniz bunları okumayan kalmamıştır ama sanat tarihine ve yorumuna ilginiz varsa mutlaka okumanız gereken bir kaç kitabı derledim. Dilerseniz başlayalım:

GÖRME BİÇİMLERİ – John Berger
Metis Yayıncılık – 168 s.

Gorme-Bicimleri-John-Berger-Metis-Yayi-e696.jpg

 Sanat tarihi kitapları içinde en ünlü olanı, herkesin kütüphanesinde mutlaka bulunan-bulunması gereken “GÖRME BİÇİMLERİ” ile başlamak en mantıklısı.

“Görme konuşmadan önce gelmiştir. Çocuk konuşmaya başlamadan önce bakıp tanımayı öğrenir. Ne var ki başka bir anlamda da görme sözcüklerden önce gelmiştir. Bizi çevreleyen dünyada kendi yerimizi görerek bulunuruz. Bu dünyayı sözcüklerle anlatırız ama sözcükler dünyayla çevrelenmiş olmamızı hiçbir zaman değiştiremez. Her akşam güneşin batışını görürüz.
Dünyanın güneşe arkasını dönmekte olduğunu
biliriz. Ne var ki bu bilgi, bu açıklama gördüklerimize uymaz hiçbir zaman. Gerçeküstücü ressam Magritte “Düşlerin Anahtarı” adlı resminde sözcüklerle nesneler arasında her zaman var olan bu uçurumu yorumlamıştır.”

Türkiye’de bütün kitaplarıyla her zaman kendisine geniş bir okur kitlesi bulan John Berger’ın klasiğidir Görme Biçimleri. Dokuz basım yapan kitap, Berger’ın bir ekip çalışmasıyla BBC için yaptığı bir televizyon dizisinden kitaplaştırılmıştır.

Yayımlandığı 1972’den günümüze, yağlıboya resimden reklamlara, görselliği ve imgeleri anlamanın, eleştirel bir görme biçiminin manifestosu oldu bu güzel kitap.

İnsana farklı bakabileceği ne çok şey olduğunu gösteren, etrafındaki bakışlardaki ve kendi gözlerindeki pek çok şeyi fark etmesini sağlayan güzel bir john berger kitabı.

Unknown-1.jpgHenüz okumadıysanız Görme Biçimleri’ne mutlaka bakmalısınız.

Ayrıca kapağındaki eserin sahibi olan rene Magritte’i de anmadan olmaz. Gelmiş geçmiş en iyi sürrealist ressamlardan biri olduğu su götürmez bir gerçek.

“Sınırlarımı kesin çizgilerle tanımaktan çok korkarım”

Sanatçının popülerliğe kavuşmasına sağlayan “İmgelerin İhaneti”adlı tablosunda bulunan pipo imgesinin altına “Bu bir
pipo değildir” yazısını iliştirmesiydi. Bu cümle ilk başta bir çelişki gibi görünse de esasında bu resim bir pipo değil, piponun bir görüntüsüdür.

“Benim resimlerim hiçbir şey anlatmayan görsel imgelerdir. Akla gizemi getirirler. Doğrusunu isterseniz, benim resimlerimi gören biri kendi kendine şu basit soruyu sorar: ‘Bunun manası ne?’ O resmin bir manası yoktur. Çünkü zaten gizem de aslında hiçbir şeydir, bilinmeyendir.”

E. H. GOMBRICH Sanatın Öyküsü
Remzi Kitabevi – 688 s.

Sanatin-Oykusu.jpg

Evet bu biraz iri bir kitap, hatta ansiklopedi demek daha doğru olur. Kitap, başlangıcından bugüne dek resim heykel ve mimarlık tarihini bi sanat tarihçinin (e.h. gombrich) kaleminden anlatır. Kitap içinde söz edilen tüm eserlerin fotografları da bulunur. Konuyla ilgili kişilerin kesinlikle
ilk olarak okumaları gereken zengin kitaplardan biridir. Bu kitap elinizde varsa başlangıç için başka bir kitaba ihtiyacınız yoktur diyebilirim 🙂

Bilinen ilk mağara resimlerinden başlayıp deneysel sanata kadar uzanan,sanatın tüm içeriğini ressamların ve sanatçıların eserleriyle birlikte görme imkanınızın olduğu,güzel sanatlar fakültelerinde de zorunlu okutulan başucu kitabıdır.

Bu kitap, kendilerine yabancı ve çekici olan bir alanda ilk bilgilere ihtiyaç duyan herkese göre hazırlanmıştır. Amacı, bu

alana yeni girenlere, onları ayrıntılarla boğmadan, genel olarak bilinmesi gerekenleri vermek, daha iddialı çalışmaları sayfalarını dolduran çok sayıdaki isim, dönem ve üslubu onların kolayca anlayabileceği bir şekilde düzenlemek ve böylece daha uzmanlaşmış kitaplara başvurabilmelerini sağlamaktır.

Sanatın herhangi bir dalıyla ilgileniyoranız özellikle disiplinlerarası bilgi edinmek için çok doğru bir kitap.

Yazar “Çocuklar için sanat tarihi kitabı yazmamı istediler, ben de ‘sanat tarihi kitabı yazarım ama bu çocuklar için olmaz’ dedim.” demiştir bu kitap için 🙂 Görsel malzemesi de oldukça bol olduğu için sıkılmadan bir konu hakkında fikir edinmenizi sağlayacaktır.

Bu kitaptan sonra “Modern Sanatın Öyküsü” adlı kitaba geçmenizi tavsiye ederim 🙂

XAVIER BARRAL I ALTET Sanat Tarihi
Dost Yayınevi – 141 s.

0000000212126-1.jpg

Solda gördüğünüz kitabı okumaya üşendiniz
mi? Pahalı mı geldi? Otobüste okunamayacak kadar büyük olduğu için kızgın mısınız? O zaman naçizane önerim Dost Yayınevi Kültür Serisinden çıkan bu iki cep kitabını almanız. Ben okurken çok eğlenmiş ve gerçekten çok şey öğrenmiştim.

Sanat eserinin ne olduğu ve nasıl incelenmesi gerektiği, sanat tarihi diye bildiğimiz engin alanın iki temel dayanağını oluşturuyor. Konusu ve araştırma yöntemleri itibarıyla özerk bir disiplin olarak ağırlıklı bir yere sahip olan sanat tarihi, kültür ve uygarlık tarihiyle ilgili incelemlerde de vazgeçilmez bir işleve sahip. Sanat tarihinin doğuşu ve bir disipline evrilmesi, araştırma ve uzmanlık alanı, teknoloji ve medyalarla olan ilişkisi, hepsi birlikte bu temel kaynağın çatısını meydana getiren unsurlar.

CYNTHIA FREELAND Sanat Kuramı
Dost Yayınevi – 198 s.

Bu çalışma temel olarak sanat üzerine düşünme pratiklerini konu ediniyor. Sanatta yenilik ve karşıtlıkların neden hep bir arada olduğu ve birbirlerini nasıl beslediği üzerine geliştirilen

bu sorgulama, sanatı kuramlaştırırken izlenen yolları ve kurulan üst dili de çarpıcı bir açıklıkla gözler önüne seriyor. Sanatın güzellik, kültür, para, cinsiyet ve teknolojiyle olan ilişkisi de bu kapsamda incelenen konular arasında. yerli topluluklardan Rembrandt’a, Afrika kökenli fetişist hareketlerden MTV’ye ve dansa kadar uzanan çok renkli bir sanat incelemesi.

Önümüzdeki ay görüşmek üzere Sevgiler,
Rami Lu


Comments 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

giriş

Don't have an account?
kaydol

şifre sıfırla

Back to
giriş

kaydol

Back to
giriş
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişiliğin hakkında sonuçlara varılan birkaç seri soru
Bilgi testi
Genel kültürü test edebileceğin bir seri soru
Hikaye
Resimli ve metinli içerikler
Liste
Klasik sıralı liste içeriği