AYIN ROPÖRTAJI: Mevsim Apartmanı kitabıyla Sumru Uzun

Bu ay 'Çay saati'mizde, hem yazar kimliğiyle ön plana çıkan, hem de kurgulu fotoğrafları ve paylaşımlarıyla blogger kimliğinden söz ettiren sevgili Sumru Uzun...


         Sumru merhaba. Biz seni aylardır Bimutludergi’deki yazıların sayesinde Bi’kutumutluluk ailesinin bir parçası olarak tanıyoruz ama seni okuyucularımıza da anlatmak istiyoruz; bize biraz kendinden bahseder misin?

Merhaba! 🙂

Bi’kutumutluluk ailesinin mutlu üyesi olarak zamanda yolculuğa çıkarayım sizi.

 1989 yılının Haziran ayında dünyaya geldim. Yirmi sekiz yıldır hayaller kurup, o hayallerin peşinde koşuyorum. Söz konusu hayallerim olduğunda da durmadan ilerliyorum. Çocukluğumdan beri hayalini kurduğum şey, yazar olmaktı. Yazı yazmayı öğrendiğim günden itibaren günlük tutmaya başladım. Zamanla kelimelerim arttı, o kelimelerin gücü hayatıma yansımaya başladı. İlk deneyimim dokuz yaşındayken yazdığım bir şiirdi. Şanslıydım çünkü ailem her zaman bana destek oluyordu. Üniversitede Halkla İlişkiler ve Gazetecilik bölümlerini okudum. Her zaman yazıya yakın durdum. Belli zaman aralıklarında özel haberler ve inceleme yazıları yazdım. İçimdeki sese kulak verdiğimde isteğim şey bir kitap yazmaktı. Adımımı attım ve bugün üzerine konuşacağımız ilk göz ağrım Mevsim Apartmanı’nı yazdım.

          Instagram’la başlayalım istersen. Nasıl başladı blogger yolculuğun? Ya da şöyle sorayım; bu kadar dolu ve kurgulu paylaşımlar yapmanın arkasındaki hikâyeden bahseder misin?

İnsanın ruhundaki inceliklerin tohumu çocukluğunda iyi beslenirse, zamanla filizleniyor. Benim hikâyem tam da o yıllarda başlıyor. Filmli fotoğraf makinem, her ay armağan edilen saman iplerle birbirine bağlı kitaplarım, film gecelerimiz… Hepsinde ailemin dokunuşları var, onlara ne kadar teşekkür etsem az! Onlar tohumları sulamama yardımcı oldular, ben de iç sesime güvenmeyi, sevdiğim detaylarla hayatı süslemeyi öğrendim.

Üniversiteyi bitirdiğim sene, doğum günümde babamın armağan ettiği profesyonel fotoğraf makinesi hayatıma girdi. O günden bu yana kendime ait odamda, beni mutlu eden detayların fotoğrafını çekip paylaşıyorum. Okuduğum kitapları, onlarla ilgili yorumlarımı ve yazdığım kısa öyküleri paylaşmak için @fiyonkkmakarna hesabını açtım. Sonrasında fotoğraflara kartpostal ve kar küresi koleksiyonum da eklendi.

Genel olarak, “Yüreğime dokunan detaylar günümü mutlu ve umutlu kıldı. Kim bilir belki başka birini de mutlu eder!” düşüncesiyle paylaşım yapıyorum. Gündelik hayatta istemeden de olsa hayatımıza dâhil olan olumsuz enerjiyi engelleyen anlık bir kalkan gibi düşünmemiz de mümkün!

Screen-Shot-2018-03-01-at-21.55.56.png

        Objeleri seviyorsun, onlar hakkında düşünmeyi, hikâyelerini hayal etmeyi sevdiğini Mevsim Apartmanı kitabında da çok net görebiliyoruz. Objelere hayat verme fikrine ne zaman ulaştın?

 Hayatı detayların anlamlı kıldığına inanıyorum. Bu yüzden mutlu olacağımız alanlarımız olmalı. Ben o alanda sevdiğim insanlar, kitaplar, filmler, şarkılarla vakit geçiriyorum. Koleksiyon yapıyorum. Koleksiyonumdaki her objeye bir duygu ve anı yükleyerek saklıyorum. Yazdığım öykülerde de bunu yaparak, hikâyelere duyguları somut kılan objeler ekledim. Benim hayatıma renk katan, yürüdüğüm yolda bir işaret tabelası olan şeyler Mevsim Apartmanı sakinlerinin hikâyesine dâhil oldu.

       Ve tüm bu birikimlerini bir kitap olarak ölümsüzleştirmek istedin; bence çok da iyi etmişsin, bir solukta okuduk… Bize biraz Mevsim Apartmanı’ndan bahseder misin?

Mevsim Apartmanı; dört katlı ve her katında üç daire bulunan bir apartman… Kapı numaralarıyla ayları eşleştirdim. Örneğin; “No: 1 Ocak, No: 2 Şubat, No:3 Mart…” gibi. Hikâyeler mevsimler etrafında şekilleniyor.  Karakterler ve öyküler birbirinden bağımsız gibi dursa da apartman içinde anlık rastlaşmalarla birbirine bağlı. Öykülere şekil veren kilit objeler var.

Kitap on iki farklı öyküden oluşuyor. Kitaptaki her öykünün temelinde okura iyiliği, umudu ve hayatın güzelliklerini hatırlatmak için minik ipuçları var. Hayatın gerçekliğinin içinde bir de hayal edilenin yer aldığını hatırlatmak istedim. İnsanlar yalnız olmadıklarını bilmek isterler. Ben de Mevsim Apartmanı’yla okura seslenip, “Hey, yalnız değilsin! İçindeki umut ışığının aydınlattığı yolda yürü!” diyorum.

Screen-Shot-2018-03-01-at-21.56.25.png

       Kitabın arkasında da belirttiğin gibi her öykün yüreğimizde bir yerlere dokunuyor gerçekten; çok bizden öyküler! Öykülerine devam etme fikrin var mı önümüzdeki zamanlarda?

Bunu duyduğum için çok mutlu oldum. Teşekkürler! 🙂

Tam olarak amaçladığım da buydu! Öyküleri okuyan insanların yüreğine dokunabilmeyi, onlarla bir bağ kurabilmeyi istiyordum. Öyle güzel yorumlar ve mesajlar aldım ki, her birini “İyi ki…” başlığı altında topladım.

Evet, şu an yazmaya devam ettiğim yeni bir kitap var. Yepyeni bir soluk olacak! Bir şey hayal edip, onun için emek verdikten sonra onu gerçeğe dönüştürme ihtimalini seviyorum. Yazarak hayatı keşfetmeye devam!

Screen-Shot-2018-03-01-at-21.55.41.png

       Son olarak, 2018 için gerçekleşmesini hayal ettiğin projelerin var mı? Neler bekliyorsun bu seneden?

 Yazdığım ikinci kitabımın da okurla buluşmasını, Bimutludergi’de öykülerimin çoğalmasını, yoluma ilhamla devam etmeyi, sevdiklerimle anılar biriktirip, tutkuyla sarıldığım ne varsa onlarla vakit geçirmeyi diliyorum!

 İçimi ısıtan sıcak sohbet için de çok teşekkür ederim. Sayenizde anılarıma bir yenisi daha eklendi! 🙂

Bu güzel çay sohbeti için sana çok teşekkür ediyoruz! Biz her ay seni dergimizde görmekten dolayı çok mutluyuz, umarız ki daha uzun zamanlar o güzel öykülerinle bizimle olmaya devam edersin…

Screen-Shot-2018-03-01-at-21.56.10-1.png

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

giriş

Don't have an account?
kaydol

şifre sıfırla

Back to
giriş

kaydol

Back to
giriş
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişiliğin hakkında sonuçlara varılan birkaç seri soru
Bilgi testi
Genel kültürü test edebileceğin bir seri soru
Hikaye
Resimli ve metinli içerikler
Liste
Klasik sıralı liste içeriği