Teneffüs

Gün içindeki teneffüslerinizi nasıl değerlendiriyorsunuz? Kantinden bir paket cips alıp paylaşarak mı? Bir bardak çay ya da kahve içerek mi?


Teneffüs; kelime olarak ‘solunum’, ‘temiz hava almak, dinlenmek için verilen ara’’ anlamına gelmektedir. Teneffüs deyince, hepimizin aklına ilk gelen okuldur. Okuldayken küçücük anlara sığdırılan oyunlar, bahçede koşuşturmalar, arkadaşlıklar, masum aşklar, kantinde atıştırmalar ve abur cubur yemeler geliyor aklımıza. Hayatımızın her alanında olduğu gibi, burada da beslenme konusu devreye giriyor. Okul hayatında olduğu kadar, iş hayatında da kısa kısa molalara ve teneffüslere ihtiyaç duyuyoruz, değll mi?

Peki siz bu teneffüsleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
Kantinden bir paket cips alıp paylaşarak mı? Bir bardak çay ya da kahve içerek mi? Yürüyüş yaparak mı? Arkadaşlarınızla bir gün önceki maçı ya da diziyi konuşarak mı?

Aslında hepimizin bir mola vermeye, bir nefes almaya ve kısa bir teneffüse ihtiyacı var. Özellikle sağlıklı beslenme ve diyet sürecinde, uzun süredir hiç mola vermeden devam ediyorsanız motivasyon kaybı yaşayabilir ve biraz ara vermeye ihtiyaç duyabilirsiniz. Böyle durumlarda, genelşikayet “Sürekli diyete başlıyorum ve bırakıyorum, sürdüremiyorum, ne yapmalıyım?’’ oluyor.

Sevgili Bi Kutu Mutluluk okuyucusu, diyetinde sürekliliği sağlaman için 10 tane önerim var, kahveni al yanına, teneffüse çık ve hem dinlen, hem oku ?

  Diyette Sürekliliği Sağlamak için 10 Tavsiye

Bir anda çok sıkı diyetler yapma! Hem sıkılırsın, hem de vücudun yeterli yakıtı alamadığı için bir süre sonra alarm vermeye başlar. Özellikle karbonhidratı yani ekmeği, tahılları, meyveyi hayatından çıkarma! Onlar senin enerji kaynakların, beyin ve sinir sisteminin destekçileri, kaslarının dostu, kilo vermenin durmaması için ve tatlı ihtiyacın olmaması için sarılman gereken ilk yardım gemilerin. Çok sıkı diyet yaparsan ve hatta kendini aç bırakırsan, bir süre dayanırsın ve sonra patlama noktasına gelip sınırsızca yersin! Sonra moralin bozulur. Yapma bunu.

Diyetinde esnek davranışların da olsun. Her gün diyetini boz demiyorum ama en azından haftada 1 öğün bile olsa esneklik payın olsun, bir porsiyon sevdiğin bir besini tüketmeözgürlüğün olursa daha rahat hissedersin. Gün içinde en azından 1-2 dilim tahıllı ekmeğin ve 1-2 adet meyven olsun. Ekmek sevmiyorsan onun yerine 3-4 kaşık bulgur/ buğday/ karabuğday/ kinoa ya da yulaf ezmesi sana iyi gelecektir.

Eğer, dayanamayıp her gün tatlı ya da abur cubur besinler tüketiyorsan, bunları bir anda kesmen doğru olmaz ki zaten kesemezsin. Bir günde sağlıklı beslenmeye geçemezsin, alışkanlıklar zaman alır. Bu yüzden, eğer haftanın her günü yiyorsan, bunu ilk başta haftanın 3-4 gününe düşürmeye çalış. Böylece hem mutsuz olmayacak, hem de kilo vermeye başlayacaksın.

Yavaş Ye

Yavaş çiğne. Yediğinin farkına var, tadını çıkar ve yerken şükret. Çiğneyebildiğin için, tadınıalabildiğin için, yutabildiğin için teşekkür et. Acı mı yiyorsun yoksa tatlı mı, ekşi mi, tuzlu mu, her tadı ayırt et. Farkına vararak yiyince, 1 lokma bile o kadar kıymetli olacak ve sana yetecek ki, inanamayacaksın.

Evde kullandığın tabakları küçült! Tabak ve porsiyon algısı çok önemli. Düşünsene, küçük bir tabağa 4-5 adet köfte ve salata koyduğunda, dolu dolu bir tabak yiyormuşgibi hissederken, kocaman bir tabağın ortasına 4-5 adet köfte ve aynı miktarda salata koyduğunda ne kadar da az yiyorum hissi oluşacaktır. Bir besini tüketirken algı çokönemli! Önce gözümüz doymalı diyoruz hep,çok doğru.

Bu problemin çözümü sende! Çözümsüz veçaresiz bir hastalık değil bu, keyifli bir süreç. Kendini çaresiz ve bir kısır döngünün içinde gibi hissetme. Sadece biraz sabret, farkıgördüğünde zaten hiç bırakmak istemeyeceksin! Motivasyon kaynaklarınıgözden geçir. Sadece bir tane motivasyon sebebin varsa, yarı yolda kalabilirsin. Örneğin sadece kilo vermek için bu yola çıktıysan, bir süre sonra o kadar da kilolu olmadığınıdüşünüp bırakabilirsin. Ama, daha sağlıklıolmak için, daha enerji dolu hissetmek için, daha genç ışıl ışıl bir cilde sahip olmak için, sabahları daha erken uyanabilmek için yolaçıktıysan yani bir çok sebebin varsa, o zaman yolu tamamlar ve kazanırsın.

Hızlı Değil, Sağlam Adımlar

Hızlı kilo kayıplarına değil, sağlam ve sağlıklıkilo kayıplarına odaklan! Bazen o kadar acele ediyorsun ki, tam sonuç alacakken vazgeçiyorsun. Ne kadar hızlı ve sağlıksız yollardan kilo verirsen, o kadar çabuk geri alırsın, unutma. Biliyorum, sonuç almak motivasyonunu arttırıyor ve devam etmek için güç veriyor sana ama her vücut aynı değil, bunu unutma. Bazen, daha sabırlı olman gerekebilir.

“Hiç bir sıkıntım yok, sadece yemek ya da tatlıyemeyi çok seviyorum” demek bir çözüm değil. Eğer, kilo almana sebep olan bir sağlık problemin yoksa, altta yatan sıkıntıyı bulmak gerekiyor. Belki de çocukluğuna kadar araştırmak gerekiyor konuyu. 0-5 yaşaralığında yeme davranışımız oluşuyor, bu yüzden de annelerimize çok büyük görev düşüyor. O yaşlarda, sırf yesin diye ekran karşısında bir şeyler izleterek yemek yedirilençocuklar, ilerde televizyon karşısında hipnoz olmuşcasına ne yediğini bile bilmeden sadece“yiyen” yetişkinlere dönüşüyor. Ya da,çocukluğunda az da olsa kilo problemi olup, arkadaşları tarafından dalga geçilen, aile büyükleri tarafından eleştirilen, nasıl bir psikoloji içine girebileceği asla düşünülmeyençocuklar, ileride “kilo” odaklı bireylere dönüşebiliyor, hem de hiç ellerinde olmadan. Sevilmenin, beğenilmenin ve onaylanmanın yalnızca dış görünüşe bağlı olduğuna inanıyorlar. Halbuki, sevilmek ve değer verilmek kişinin dış görünüşüne bağlı değildir. Kişinin karakterine ve kalbinin iyiliğine, güzelliğine, ne kadar insan olduğuna bağlıdır.

Su İçin

Diyete ya da sağlıklı yaşama başlayıp sonra sürekli bırakmanın bir başka sebebi de su içmemek olabilir! Evet, ilk duyunca tuhaf geliyor ancak su tüketmeyen bireylerde, gece atıştırma alışkanlığının çok daha yaygın olduğu görülüyor.

Bazen vücudumuzun verdiği sinyalleri yanlışalgılayabiliyoruz, susuzluk sinyallerini açlıkla ya da tatlı ihtiyaçlarıyla karıştırabiliyoruz.Özellikle akşam yemeği sonrası su için! Yanınıza güzel bir su şişesi alın, 500 ml ölçüsünde ve onu uyku vakti gelene kadar bitirin.

Son olarak, diyete sürekli başlayıp sonra tekrar bırakmanın bir başka sebebi de diyeti sankiömür boyu sürecek koskoca bir kara delik gibi görmen olabilir. Bunu ölümcül bir süreç gibi görürsen, hep kilo al-kilo ver döngüsünde hayatını geçirebilirsin. Danışanlarım, diyete başlamak için bana geldiklerinde çoğunluklaşu cümleyi kuruyorlar “Diyete başlayacağım için son 1 haftadır öyle bir yiyorum ki size anlatamam!” Çünkü arka planda bir daha sevdiği yiyecekleri asla yiyemeyeceği düşüncesi var. Ama öyle bir durum yok, tabi ki bir daha yiyebileceksiniz. Bu bir denge planı. Kendinizi böyle bir yoksunluğun içine sokarak zorlamayın. Eğer, sen de sık sık sağlıklı yaşama adım atıp sonra bir şekilde kendini geri dönmüş olarak buluyorsan, tüm bu maddeleri tekrar gözden geçirmeni tavsiye ederim.

Çiğ badem: Gün içinde tüketeceğiniz 10-12 adet çiğ badem hem vücudunuzu hem de zihninizi zinde tutar.
Meyve: Tercihen kolay tüketilebilir ve soyulabilir, bıçak gerektirmeyen meyveleri çantanıza ekleyin. Muz, mandalina ya da mürdüm eriği pratik tercihler olabilir.

Sandviç: 2 dilim tam tahıllı ekmek ile hazırlanmış hindi fümeli, peynirli ve marullu bir sandviç ile uzun saatler tok kalabilirsin.

Ayran: Hem taşınması kolay, hem doyurucu, hem de bağırsaklarımız için oldukça faydalı olan ayranı çantanda bulundurmalısın. Kola, asitli içecekler ya da yapay meyve suları yerine ayran tüketebilirsin.

Tahıllı galeta ya da grissini: Bazen okulda ya da işte mola verdiğimizde çabuk enerji verecek besinler ararız. 2 adet tahıllı galeta ya da 4 adet tahıllı grissini yanında 1 fincan yeşil çay ile enerjini hemen toparlayabilirsin.

Su: En az yarım litrelik bir su şişesi, beslenme çantanın vazgeçilmezi olmalı.

Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

giriş

Don't have an account?
kaydol

şifre sıfırla

Back to
giriş

kaydol

Back to
giriş
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişiliğin hakkında sonuçlara varılan birkaç seri soru
Bilgi testi
Genel kültürü test edebileceğin bir seri soru
Hikaye
Resimli ve metinli içerikler
Liste
Klasik sıralı liste içeriği