Fiyonk Postası

SUMRU UZUN, @yonkkmakarna sizin için yazdı.


Size güzel bir teklifim var, geleneksel bir yolla dünyayı dolaşmaya ne dersiniz? Aklınızda bir şey canlandı mı bilmiyorum lakin dünyayı evinize, hatta küçük posta kutunuza sığdıracak bir uygulamadan söz etmekistiyorum.

‘Postcrossing’ harika bir site! Bu siteye üye olduğunuz zaman dünyanın her yerine açılan bir pencereden bakmaya başlıyorsunuz. Siteye kayıt olduktan sonra, sistem tarafından verilen adresler sayesinde, dünyanın her yerinden arkadaş edinme fırsatınız oluyor. Uygulamanın amacı kartpostal kültürüne sahip çıkmak! Ne kadar güzel değil mi?

1517310011559.png

Rusya, Almanya, İtalya, Fransa, Hollanda, Brezilya, Çin… Aklınıza neresi geliyorsa… Pek eğlenceli bir etkinlik, ilk kartpostalı posta kutusunda gördüğümde çok mutlu olmuştum. Kartpostallardan ilkiAlmanya’dan, ikincisi de Taiwan’dan geldi. İki güzel kartpostal ve insanların benimle paylaştıkları hikâyeleri… Zamanla koleksiyonumdaki kartpostallar çoğaldı. Postcrossing sitesi sayesinde kartpostalkoleksiyonuna sahip oldum.

Yurt dışında kartpostal kültürüne çok önem verdikleri için çeşit çeşit kartları var. Siteye üye olduğum ilk yılda Türkiye’de kartpostal bulmakta epey zorlanmıştım. Artık özel tasarım kartpostallara, kitapevlerinde satılan UNICEF kartlarına ve PTT’nin özel günler için bastırdığı kartpostallara ulaşmakoldukça kolay.

Kartpostalı aldıktan sonra zevkinize göre dekoratif bantlar, sticker ve damgalarla kartınızı süsleyebilirsiniz. Postaneden gönderirken de pul yapıştırıp göndermelisiniz. Zarfla gönderiyorsanız eğer pul zarfın sağ üst köşesinde yer almalı.

Siteye üye olduktan sonra:

 • Postcrossing sitesine üye oldunuz ve heyecanlısınız! “Şimdi ne yapmam gerekiyor?” diye soruyorsunuz kendi kendinize. Cevaplar hazır!
 • İlk olarak bilmeniz gereken sitede kullanılan dilin, İngilizce olduğu. Sakın gözünüz korkmasın,oldukça basit!
  Siteye üye olduktan sonra profilinizi güncellemeli, kişisel bilgilerinizi, sevdiğiniz kartpostal tarzını, istediğiniz detayı yazmalısınız.
 • Siteye adresinizi detaylı olarak yazın. Gizlilik esaslarına göre kullanıldığından emin olabilirsiniz.Kimlerden kartpostal almak istersiniz? Sadece kadınlar, sadece erkekler, fark etmez, gruplar…Bunlardan birini seçmelisiniz.
  İlk seferde beş farklı adres alabilirsiniz. Adresler size mail olarak gönderilir. Bu sebepten adresleri ülke kodlarıyla not etmelisiniz.
 • Adresin gönderildiği mailde yer alan ‘TR’ ile başlayan kodu kartpostalı postaya vermeden önce kartın üzerine yazmalısınız. ‘TR’ kodu gönderdiğiniz kartpostalı takip etmeniz için verilir. Çok önemli, unutmayın!
  Sizin gönderdiğiniz kartlardan biri adrese teslim edildiğinde, gönderdiğiniz kişi siteye kartpostalınızı kaydettiğinde sizin için eğlenceli bir süreç başlayacak. İlk kartınız adrese teslim edildiğinde sizin de adresiniz siteden birine verilecek.
 • Gönderdiğiniz her kartpostal sonrasında siteden alacağınız adres sayısı artacak.

1517310025590.png

Bu uygulama sayesinde harika dostlar kazandım. Bir gün gezip görmek istediğim ülkeleri de kartpostallar sayesinde tanımış oluyorum. Siteye üye olarak yeni insanlar tanımak, farklı ülkelerin kültürlerini öğrenmek ve kartpostal kültürünü yaşatmak mümkün.

Dünya’nın her yerine açılan yepyeni pencerelerle, hayatınıza dâhil olan yeni yaşamlarla tanışmanız için atacağınız minik bir adım. Onca yolu bir çuval içinde aşıp gelen, elden ele dolaşarak size ulaşan kartpostallar teknolojinin sıkıcı etkisini biraz daha hafifletecek. Sabrederek, yeni dostlar edineceksinizbelki de? Bir selam göndermenin değerini, zamanın güzelliğini keşfedeceksiniz.

Yazının başındaki teklifi bir düşünün derim. Bunların hepsi bir kartpostalla olur mu demeyin, sizdedeneyin!

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

giriş

Don't have an account?
kaydol

şifre sıfırla

Back to
giriş

kaydol

Back to
giriş
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişiliğin hakkında sonuçlara varılan birkaç seri soru
Bilgi testi
Genel kültürü test edebileceğin bir seri soru
Hikaye
Resimli ve metinli içerikler
Liste
Klasik sıralı liste içeriği