Barcelona 3: Park Güell

Yaz boyunca anlata anlata bitiremediğim 5 günlük Barcelona seyahatimin 3. gününde Park Güell’e gitmek için sabah erkenden yola çıktık ?


Yaz boyunca anlata anlata bitiremediğim 5 günlük Barcelona seyahatimin 3. gününde, geçen ay size bahsettiğim gibi yine önceden online rezervasyon yaparak biletini almış olduğum Park Güell’e gitmek için sabah erkenden yola çıktık. Metro’nun L-3 hattı ile Vallcarca durağında inip biraz yürümemiz gerektiğini düşünüyorduk ki sonsuza uzanan yokuşu gördük. Bir yokuş düşünün ki asla bitmiyor. Ara ara  yürüyen merdivenler işin içine giriyor, öyle bir yokuş. Düşündükçe hala gülüyorum. 

1507214743985.png

1507214751364.png

Yokuşu tırmanmayı bitirdiğimizde yüksek duvarlarla karşılaştık, uzun süre giriş kapısını aradık ve bulduk, 1,5 saat kadar sonra fark ettik ki yanlış kapıdan girmişiz, neyse doğru kapıyı bulmaya çalıştık filan, doğru kapıyı bulduğumuzda rezervasyon saatimiz geçmişti ama zar zor ikna edip asıl parka girebildik. Gördüğümüz şeyler inanılmazdı. 

Önce parkın yapılış hikayesinden bahsetmek istiyorum. Yapımına 1900 yılında Güell Ailesi’nin soyluluk göstergesi olsun diye başlanmıştır. Mimarı tabii ki Gaudi(daha önce de anlattığım yapılarda olduğu gibi Gaudi Catalunya’nın milli mimarı:) ) Eüsabi Güell, dağın tepesinde şehri kuşbakışı gören ve şehrin karmaşasından uzak 17 hektarlık arsayı satın alıp İngiliz Mimarisi esintisinde bir yaşam alanına çevirmek istemiş. Şehrin zengin insanlarının yaşayacağı 60 villalık bu alanın mimarı olması için de Gaudi’yle görüşmüş. Tabii ki Gaudi’de nasıl bir ikna kabiliyeti varsa, yapmayı planladığı binaların İngiliz Mimarisi ile uzaktan yakından ilgisi yok. Gaudi ölene kadar 14 sene içinde 60 evden yalnızca 3’ünü bitirebilmiştir. Şehrin zenginleri tarafından şehir merkezine çok uzak bulunduğu ve mimari açıdan da fazla çılgın bir görünüme sahip olduğu için 1 ev bile satılamamış olan Güell villaları ticari bir başarısızlık örneği olmuştur. 1918 yılında arazi devlete geçmiştir ve 1922 yılında Park Güell adıyla halka açılmıştır. Ticari başarıyı ondan sonra görün bir de ?

Güncel online bilet fiyatı 7 €, giriş saatinizde orada olmaya bakın yoksa almıyorlar ? 

Gerçekten çok büyük bir alan bu nedenle ana başlıklar altında sizinle detayları paylaşmak istiyorum.

Hansel ve Gretel Evleri: Sizi parkın girişinde karşılayan 2 bina düşünün. Kurabiyeden yapışmış, üzeri şekerlemeler ve pasta kremasıyla süslenmiş, en azından öyle görüyor ? Parkın güvenlik kulübeleri olarak tasarlanmış bu iki bina gerçekten bu isimle anılıyor. Sağ taraftarki ev iyiliği temsil etmesi için çatısına  Aziz George Haçı konulmuştur ve “Hansel ve Gretel”i temsil ediyor. Soldaki ev ise kötülü temsil etmesi için zehirli mantar figürleriyle üslenmiştir ve “Kötü Cadı”yı temsil etmektedir. Hansel ve Gretel hikayesinin bu dönemde operada sahnelenmeye başlamış olması tasarımda çok etkili olmuş ? 

1507214764092.png

Dragon Fountain: Evlerin tam karşısında duran merdivenleri göreceksiniz. Ortasında bir şelale görünümü ve işte tam orada! O ünlü “Su Semenderi”!  Hemen onunla fotoğraf çektirmeniz gerek ? Şaka bir yana, Barcelona’nın La Sagrada Familia ile birlikte simgesi olan ve şehrin en çok fotoğraflanan yapısı ünlü Su Semenderi’dir. Mükemmel mozaik heykel şelalenin ortasında durmuş size selam veriyor ve gülümsüyor ? Şunun tatlılığına bakın lütfen Pokemon gibi bir şey ?

1507214772763.png

La Sala Hipóstila: Merdivenlerin güzelliğinden de bahsetmeden geçemeyeceğim. Yine mozaik ile süslenmiş merdivenlere basmaya kıyamıyor insan(kıyıyorlar tabii). İnsan kalabalığını atlatıp merdivenleri tırmandığınızda La Sala Hipóstila yani Sütunlu Salon sizi karşılıyor. Gaudi tarafından Apollo Tapınağı ilham alınarak yapılmış bu yapı 100 sütundan oluşuyor. Asimetrik, tuhaf ve yağmurda içine su dolmuş Pazar brandası gibi görünen çatısıyla ilginç bir yapı olan La Sala Hipóstila, parkın Pazar yeri olarak tasarlanmıştır ve inanılmaz bir akustiğe sahiptir. İçerisinde oturmuş müziğini yapan insanlar görme ihtimaliniz çok yüksek. Tabii ki tüm duvarlar ve çatılar mozaik.   

1507214783735.png1507214791317.png

Trias Evi: Size en başında bahsettiğim 60 adet villa yapılma planı vardı hatırlarsınız. İşte bu ev, bitirilebilmiş tek villa. Şu anda özel mülk olarak parkın içindeki yerini koruyor, yalnızca dışarıdan bakabiliyoruz. Girişinde mozaik ile “Salve” yani selam yazıyor ?

1507214799645.png1507214804970.png

Ana Meydan: La Sala Hipóstila’nın üzerine inşa edilmiş bir meydan, çok büyük-neredeyse daire biçiminde bir teras hayal edin, tüm çevresi girintili çıkıntılı dalgaları andıran bir oturma alanı olarak taştan inşa edilmiş ve mozaiklerle süslenmiş. Bu bankın uzunluğu 110 metredir ve tüm Barcelona’yı ve hatta Akdeniz’i kuşbakışı görmeniz mümkündür. 

Kuş yuvasına benzeyen duvarlar, park içinde ulaşımı sağlayan viyadükler ile saatlerce burada kaybolabilirsiniz ve buna hiç pişman olmazsınız. Daha anlatılacak çok şey var Park Güell hakkında fakat bana ayrılan sürenin sonuna gelmiş bulunuyoruz ? Önümüzdeki ay görüşmek üzere, 

Ramile’den sevgilerle ?

xoxo

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

giriş

Don't have an account?
kaydol

şifre sıfırla

Back to
giriş

kaydol

Back to
giriş
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişiliğin hakkında sonuçlara varılan birkaç seri soru
Bilgi testi
Genel kültürü test edebileceğin bir seri soru
Hikaye
Resimli ve metinli içerikler
Liste
Klasik sıralı liste içeriği