Toscana Rehberi

Geçen ayki Roma gezimizden sonra bu ayki İtalya durağımız, üzüm bağlarıyla ve antik kentleriyle meşhur Toscana bölgesi! Rotamızı Umbria bölgesinden Perugia şehri ile


@merdolbaser – #aysemerdolontheway

Şaraplarıyla ünlü Cortona ve Moltepulciano’yu gezip, Siena’nın tarihi meydanında hayat dolduk, huzur bulduk. Umarım bu keyfimizin birazını dahi olsa sizlere aktarabilirim:

Keyifli okumalaaaar 🙂

 PERUGIA

Umbria bölgesinin merkezi ve yaklaşık 450 metre yüksekliğindeki bir tepeye kurulu Perugia’da şehir,  merkezine araçla girilmediği için sanki ortaçağdan beri hiç dokunulmamış hissi uyandırıyor insanda. İlk kez 2006 yılında dil kursu için gelmiştim Perugia’ya; her yıl özellikle yaz aylarında, tüm dünyadan binlerce yabancı öğrenciye italyanca öğretir Perugia. Yaşayan herkesin ortak buluşma noktasıdır meydan ve o merdivenlerde saatlerce oturup bu tarihi şehri izlemek, kitap okumak, sohbet etmek inanılmaz huzur verir insana.

 

Biz yine doyamadık saatlerce oturmamıza rağmen ama bir dahaki sefere Perugia’nın en önemli iki zamanından birinde geleceğiz: Birincisi her yıl Temmuz ayında Perugia sokaklarında gerçekleşen “Umbria Jazz Festivali” (ki muhteşem oluyor şehir), ikincisi ise Perugina çikolatalarıyla ünlü bu şehirde yine her yıl düzenlenen Avrupa çikolata festivali! 🙂

 

 

CORTONA

Perugia’dan sonraki ikinci durağımız. Adını çok da duymadığımız, ancak yemek yediğimiz yerlerde yaptığımız sohbetlerde “mutlaka görülmesi gerekenler” listesinde olduğunu öğrenerek rotamızı çevirdiğimiz kasaba. ‘Piazza della Repubblica’ meydanında gezerken kesinlikle anladık bu ortaçağ kentini özel kılan noktayı:  herkesin yüzündeki huzur dolu gülümseme! 🙂

 

MONASTERO SAN SILVESTRO, Cortona’da yine tesadüfen karşımıza çıkan bir ‘manastır’ aslında. İşletmecisi tarafından satın alınıp restore edilmiş ve bu harika butik otel çıkmış ortaya! Şehirden uzak, birkaç gece konaklamak için mükemmel bir yer; köyün pastanesi de meğer kruvasan konusunda ödüllüymüş 🙂

 

Montepulciano

üzümüyle, üzüm bağlarıyla ve dolayısıyla da şarabıyla ünlü bir şehir burası. O yüzden her baktığınız dükkanda köklü bir ailenin amblemini ve şarabını görmeniz mümkün. Onun yanında yine Cortona gibi küçük bir meydanı ve alabildiğine tarihi sokakları var kaybolarak birkaç saat geçirmek için. Her Toscana kasabası gibi burası da huzur dolu!

 

SİENA

Siena, denince ilk akla gelen kuşkusuz Palio dedikleri at yarışları olsa gerek. Unesco tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınmış olan tarihi meydanda her yıl 2 Temmuz ve 16 Ağustos’ta olmak üzere iki defa geleneksel at yarışı oyunları düzenlenir ve o günlerde bu meydana dünya’nın dört bir tarafından binlerce kişi toplanır. Kıyafetleriyle, şovlarıyla, müzikleriyle en azından bir kere izlenmesi gereken bir ortaçağ geleneğini canlandırır o günlerde  Siena’lılar.

 

Siena’daki 17 mahallenin herbirinin  bir sembolü, arması, bayrağı vardır ve bu geleneksel at yarışlarında (Palio) her bir at ve binicisi bu mahalleleri temsil ederek yarışırlar. Yarışa katılan tüm at ve biniciler temsil ediyor oldukları semtin renklerine ve simgelerine uygun olarak giyinirler. Mesela bizim gezdiğimiz mahallerinin simgesi Oca yani Kaz’dı.

 

 

Siena’yı gezmek için birkaç saat kesinlikle yetmez! Tarihi meydanı’nın etrafını dolaşmak bile birkaç saatinizi alabilir; çünkü meydan tamamen binalarla çevrilmiş ve iki yanınızda mağazaların olduğu meydana paralel bir sokaktan ilerliyorsunuz. Bu sokaktan meydana ise fotoğraftaki gibi birkaç metrede bir açılmış alanlardan ulaşabiliyorsunuz! 

Toscana’yı anlatmayı bu sayıda bitiremedik; Floransa’yla birlikte birkaç sürpriz noktayı da gelecek sayıya saklayalım 🙂 Umarım keyif almışsınızdır, yorumlarınızı bekliyorum!

Buona Vacanza!* Iyi tatilleeeeer!

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

giriş

Don't have an account?
kaydol

şifre sıfırla

Back to
giriş

kaydol

Back to
giriş
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişiliğin hakkında sonuçlara varılan birkaç seri soru
Bilgi testi
Genel kültürü test edebileceğin bir seri soru
Hikaye
Resimli ve metinli içerikler
Liste
Klasik sıralı liste içeriği