Son Zamanlarda Çok Konuşulan Birkaç Kitap Hakkında


Güzel mayıs ayından herkese merhaba :). Mayıs ayı baharın kendini yavaş yavaş yaza bıraktığı, heryerin iyice yeşerip çiçeklendiği en keyifli aylardan biri bence. Mayıs ayına çok uygun olan Begonvil kutusunda ben de size son zamanların en çok konuşulan, tüm bookstagram hesaplarınca adeta okumayanın kalmadığı, birçok instagram çekilişine konu ola n iki tane kitap hakkında düşüncelerimi aktaracağım. Okumayanlara ön bilgi olsun :). Mus’mutlu ve bol okumalı geçsin bu ayınız da :).

Zülfü Livaneli – Huzursuzluk;

Zülfü Livaneli’den detaylı bahsetmeme bence gerek yok.. Hem edebiyat hem müzik hem de sinema alanında bir ömre sığan onca başarıyı ben burada iki satıra nasıl sığdırayım ☺️. Sanatçı sıfatını fazlasıyla hakeden bir değer benim gözümde, kalemine hayranlığımsa çok büyük ..

Tamamını olmasa  da çoğu kitabını okudum Livaneli’nin ve hepsinden ayrı bir tat aldığımı söylemeliyim.. Yazarların güncel olaylardan, yaşananlardan beslendiğini bize bir kez daha hatırlatan bir roman olmuş Huzursuzluk… Roman İstanbul’da yaşayan ve gazetede çalışan İbrahim’in üçüncü sayfa haberleri arasında Amerika’da islamkarşıtları tarafından Hüseyin’in öldürüldüğünü öğrenmesiyle başlıyor. Hüseyin ise İbrahim’in Mardin’den çocukluk arkadaşı… Hikaye buradan sonra İstanbul’dan Mardin’e taşınıyor.. İbrahim eski arkadaşı Hüseyin’in başına gelenleri araştırmaya koyuluyor ve kendini bir girdabın içinde buluyor işte Huzursuzluk ismi de İbrahim’in ruh halinden geliyor aslında. Çünkü İstanbul’da yaşarken çok çok uzak gibi gördüğü savaşın, yaşayan yüzleriyle tanışıyor Mardin’de..

Kitapta Yezidilerin doğrusunun Ezidiler olduğunu ve onlara dair pek çok bilgiyi ve terörün yaşattıklarını Livaneli’nin kaleminden içiniz çekilerek, bazen gözleriniz dolarak okuyacaksınız. Kitabın hakkını verdiğini ve o huzursuzluğu okuyucuya gerçekten geçirdiğini belirtmek isterim..

Romanın sonuna geldiğimde kafamda cevaplanmamış sorular vardı, ama belki de yazarın amacı buydu, bilemiyorum. En sevdiğim Livaneli romanı olmadı ama kesinlikle okunmalı diyorum.


Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

giriş

Don't have an account?
kaydol

şifre sıfırla

Back to
giriş

kaydol

Back to
giriş
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişiliğin hakkında sonuçlara varılan birkaç seri soru
Bilgi testi
Genel kültürü test edebileceğin bir seri soru
Hikaye
Resimli ve metinli içerikler
Liste
Klasik sıralı liste içeriği