Milano’da Haftasonu

Yepyeni bir yıla girerken bu ay, benim için bambaşka anlamları olan, İtalya’nın moda başkenti Milano’yu yazmak istedim size. Yıllarca çalışıp yaşadığım; evlenip dönd


@merdolbaser #aysemerdolontheway

 Her sokağını bisikletlerle keşfettiğimiz, her taşında çok güzel anılarımız olan bu şehire Ekim sonunda yaptığımız minik bir haftasonu kaçamağıyla anılarımızı yeniden yaşadık. Umarım bu yazımda bizimle gezerken siz de en az bizim kadar eğlenirsiniz 🙂 Keyifli okumalar!

Duomo meydanı tabi ki yine çok kalabalıktı tahmin edersinizki. İtalyanlardan çok turistlerin akın ettiği bu meydanda Duomo’yla fotoğraf çektirmeyeni dövüyorlar diye biz de bir hatıra fotoğrafımızı çektirelim istedik bu sefer 🙂 Yaşarken en fazla birkaç fotoğraf çekmişizdir burada; insan “Nasılsa yaparız” deyip o kadar çok şeyi erteliyor ki; mesela Duomo’nun tepesine çıkmak da bunlardan biriydi ve biz yıllar sonra ilk kez, dönmeden birkaç gün önce yaşayabilmiştik bu deneyimi.

Avrupa’daki ve bilhassa İtalya’daki şehirlerde gezerken en çok hoşuma giden şey geçtiğim sokakların yüzyıllardır aynı şekilde duruyor olması; düşünsenize, yanından geçtiğim şu bina 1700’lerde yapılmış mesela bu güne kadar yüzlerce köklü aileye ev sahipliği yapmış; ya da şu anda son model araçların geçtiği bu yollarda iki yüz yıl önce at arabalarıyla dolaşıyormuş insanlar… Tarihi hissederek, yaşayarak, okuyup araştırarak gezmek o kadar keyifli ki; ve tabi bir de şehri, tarih kokan tramvaylarla gezmek bambaşka bir keyif. Lambrate-Piola bölgesinde yaşadığımız için, Lambrate-Duomo arası çalışan 23 tramvayını sürekli kullanırdık ve tüm o nostaljisiyle daracık sokaklardan geçerek ulaşırdık Duomo’ya. Mutlaka en az bir kez binilmeli bu tarihi tramvaylara….

Fondazione Prada; nam-ı değer Prada İmparatorluğu! Merkezden biraz uzakta kalsa da Prada şıklığını iliklerinize kadar hissediyorsunuz bu modern yapıların arasında. Prada’nın hem müzesinin, çalışma ofislerinin, hem de kendi tasarımları olan bar’ının bulunduğu Fondazione Prada’ya ilk gelişimizdi bu ve açıkçası daha önce gelmediğimize pişman olduk. Bar Luce’de fiyatlar da oldukça uygun, aklınızda bulunsun 😉

Herkesin yeme-içme zevki ayrıdır kesinlikle, ona hiç şüphe yok. Bizim özellikle İtalya gezilerimizdeki vazgeçilmezimiz kesinlikle Aperol Spritz kokteyli! Yemek öncesi, akşam üstü, yanında birkaç aperatif atıştırmalığıyla bir bardak spritz’imizi içmezsek şehrin keyfine varamıyoruz gibi geliyor 🙂 Milano’daki favori mekanımız da kesinlikle Corso Garibaldi üzerindeki Botega Caffé Cacao

Adım başında bir bar’ın olduğu (bar kültürü bizdeki kafeler gibi aslında) ve kahvaltı yapmak için çıktığınızda sayısız olanağınızın olduğu bir ülkedeyiz bildiğiniz gibi. “Kruvasanlarını kendileri yapsın, fırınları olsun ama aynı zamanda çok tatlı bir dekoru da olsun” diyorsanız bizim favori mekanımız kesinlikle Via Felice Casati 27’deki  Pave.

Upcycle, Piola bölgesindeki Via Amperé’de karşımıza çıktı ve İtalya’da çok da alışılagelmemiş bir konseptte tasarlanmış olduğu için hemen ilgimizi çekti:) Bisiklet kafe konseptinde yaratılmış mekan, inanılmaz lezzetli kendi tarzında menüsü ve restoran veya kafe’den çok, şimdilerde bizde de çok yaygınlaşmaya başlayan “ortak çalışma alanları” yaratma amacıyla kurulmuş ve çok örneği de olmadığı için kulaktan kulağa popülerleşmiş. Günün istediğiniz saatinde rahat koltuklarında kitabınızı okuyabilir, arkadaşlarınızla saatlerce çalışabilir veya “ortak” masalarında lezzetli menüsünü tadabilirsiniz.

Politecnico bölgesine; yani Teknik üniversitenin bulunduğu Piola bölgesine daha önce gelmediniz mi? Özellikle bahar aylarında öğrencilerle dolu olan bu bölgeyi, varsa bisikletinizle turlamanızı öneririm.

Ve Colonne di San Lorenzo; kısaca kolonlar! Via Torino’yla Corsa di Porta Ticinese caddelerinin arasında kalan San Lorenzo kilisesinin meydanı! Yaz kış her haftasonunda arkadaşlarımızla buluştuğumuz şehrin en hareketli ve en genç meydanı! Bu ay Milano’da 2 günlük kısa bir tur atmış olduk; umarım beğenmişsinizdir tavsiyelerimi 🙂 Gelecek ay, yepyeni İtalya anılarımla yeniden buluşmak üzere;                    

       

Buona Vacanza!

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

giriş

Don't have an account?
kaydol

şifre sıfırla

Back to
giriş

kaydol

Back to
giriş
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişiliğin hakkında sonuçlara varılan birkaç seri soru
Bilgi testi
Genel kültürü test edebileceğin bir seri soru
Hikaye
Resimli ve metinli içerikler
Liste
Klasik sıralı liste içeriği