Merhaba Bimutludergi

Benim de sizler gibi ilgiyle takip ettiğim bu dergide, kendimi sizlere daha rahat anlatabileceğim bir köşe bulmak beni çok mutlu etti. Dahası bundan sonra da her ay


@atelier_guky@gldn_mrt

Tabi okurken insanın aklına binlerce konu gelirken iş ciddiye bindiğinde hepsinin uçtuğunu tahmin edersiniz J. Ben de bana en çok sorulan sorulardan başlamak istedim. Bu şekilde hem merak ettiklerinizi öğrenmiş olursunuz hem de tanışmış oluruz.

Fotoğraflarınızı hangi makine ile çekiyorsunuz?

Size burada en iyi markaları saymak isterdim ancak maalesef herkesin elinde olabilecek orta ölçekli iPhone 6S cep telefonum ile çekiyorum J. Ben de zaman zaman profesyonel makinelerden alıp en iyi lensleri kullanarak çekmek isterim ancak elimdeki telefon ile de güzel pozlar yakalanabileceğini fark ettim. Tabi belirtmek isterim ki, kimi zaman bende profesyonel makinelere heves etmiyor değilim. 

Arnold Newman’in dediği gibi; “Birçok fotoğrafçı daha iyi kamera aldıklarında daha iyi fotoğraflar çekeceklerini düşünürler. Daha iyi bir kamera, kalbinde ya da kafanda bir şey yoksa senin için bir şey yapamaz.”

Sonuçta önemli ve esas olan, doğru açıyı, doğru ışığı ve doğru malzemeyi bir araya getirmektir.

 

 

Peki, bu kadar malzemeyi nereden buluyorsunuz?

Aslında benim evimde de birçoğumuzun evinde olabilecek kadar malzeme var. Önemli olan kısıtlı malzemeyle farklı pozlar yakalayabilmek. Dikkatli bir takipçi rahatlıkla benzer malzemeleri birçok fotoğrafımda görebilir. Mesela bir fotoğrafta bir ağaç dalını ön plana çıkarıp başka bir fotoğrafta daha geri bir plana aldığımda birbirinden çok farklı malzemeler kullanılmış gibi görünebiliyor. Şahsen ben karışık rengarenk bir konsept yerine daha çok yakın tonlarda yada uygun renk kombinasyonlarında malzemeleri tercih ediyorum. Bu şekilde resimdeki ana malzemelerin hepsinin öne çıkmış olduğunu düşünüyorum.

Tabi tüm bunların yanı sıra iyi bir ışık güzel bir fotoğrafın can damarı gibidir. Bunun için elimizde oldukça büyük bir kaynak var; Gün ışığı J. Genelde fotoğraflarımı çekerken gün ışığından oldukça faydalanmaya çalışıyorum. Işığın en iyi olduğu saatleri değerlendirmek her zaman önceliğim oluyor. Tabi ayrıca bu durum insana eski pozlu makinelerle fotoğraf çeker gibi bir keyif veriyor J. Eski pozlu makineler için söylenen bana göre en güzel söz;

“Fotoğraf, geçmekte olan gerçek anın yakalanmasıdır.” (Jacques Henri Lartigue).

 

Gelelim en önemli konuya; Fotoğraflarımın olmazsa olmazı “Sade Türk Kahvesi” tabii ki J.

Şimdi size burada Türk kahvesi nasıl yapılır diye anlatmamı herhalde beklemiyorsunuz J. Kahvenizi nasıl istiyorsanız öyle yapabilirsiniz. Önemli olan konsepti hazırlayıp fotoğraf çekmeye hazır olduğunda kahvenizi yapmanız. Yoksa buz gibi bir kahve içmek zorunda kalırsınız J.

Bundan sonrası tamamen ekranınıza yansıyan kareyi ölümsüzleştirmekten geçiyor. Almak istediğiniz görüntüyü tamamen kendi hayal gücünüzle ayarlayıp fotoğraf çekebilirsiniz.

Önemli Not: Buraya kadar paylaştıklarım tamamen tecrübelerden oluşan bilgilerdir. Profesyonel fotoğrafçılık yapmadığım için teknik bilgilere değinemiyorum. J

Sizler için birkaç örnek yapmaya çalıştım. Fotoğraflarda da gördüğünüz gibi birçok yerde aynı malzeme kullanılsa da farklı görüntüler oluşturmakta.

 

Örnek vermek gerekirse kırmızı ekoseli Amerikan servisini ve yılbaşı süsünü basit bir yaratıcılıkla şık bir peçete haline getirip bambaşka bir görüntü yakalayabilirsiniz J.  

Yine başka bir resimde yıldızlı tabak ile fincanın ayrı kullanıldığında çekilen fotoğraf ile birlikte çekilen fotoğraf arasındaki farkı görüyorsunuz. İlk fotoğrafta kahve fincanı ve servis tabağıyken diğer fotoğrafta yıldız tabaklı fincan hissi verebiliyorsunuz.

 

 

Hazırladığınız konseptler  tamamen yaşadığınız andaki ruhunuza bağlı olarak değişecektir. Aslında gördüğünüz herhangi bir nesneyi o andaki hislerinizle farklı şekillere sokabilirsiniz. Sadece fotoğraf çekeceğim diye harekete geçtiğinizde gerçekten görmek istediğinizi göremezsiniz. Zaten amatör fotoğrafçılığın en keyifli yanı da bu değil mi?

 

“Fotoğraf çekmek insanın gözünü, aklını ve yüreğini aynı hizaya getirmesidir.”            Henri Certier-Bresson.

 

Bu fotoğraflarda kullandığım ana malzemeleri  Bikutumutluluk, Secdus ve Atelier Guky den temin edebilirsiniz.

 

Kapanışı bol köpüklü bir türk kahvesiyle yapmadan gidemezdim J Schafer Mutfak dan Sevgili Beno’nun fincanıyla veda ediyor, hepinize şimdiden mutlu, sağlıklı, huzurlu yeni bir yıl diliyorum.

2017’de her şey gönlünüzce olsun. Yeni yılda görüşmek üzere J

 Sevgiler,     Gülden

 Ürünleri temin edebileceğiniz yerler:

  1. Bikutumutluluk (www.bikutumutluluk.com)
  2. Secdus (www.secdusshop.com)
  3. Atelier Guky (www.instagram.com/atelierguky)
  4. Beno ile Kahve/Schafer Mutfak (www.schafer.com.tr)

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

giriş

Don't have an account?
kaydol

şifre sıfırla

Back to
giriş

kaydol

Back to
giriş
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişiliğin hakkında sonuçlara varılan birkaç seri soru
Bilgi testi
Genel kültürü test edebileceğin bir seri soru
Hikaye
Resimli ve metinli içerikler
Liste
Klasik sıralı liste içeriği