Keyifli Bir Kış Önerisi: Bembeyaz Erciyes

Kış mevsimini sevenler derneği açılırsa, ilk üye olacak kişiler muhakkak board ve kayak sevdalıları olacaktır! Evde sıcak çikolata eşliğinde, camın ardından, bembeya


Ülkemiz, coğrafi açıdan kayak turizmine olanak sağlayan, neredeyse her bölgede kayak merkezleri olan bir konumda. Yaşadığınız yere göre, yakın veya uzak mesafede birçok seçenek bulunuyor. 

En son deneyimimiz olan Erciyes seyahatimiz ise çok keyif aldığımız bir tatil oldu. Uçağa atlayınca mesafelerin kısalmasını fırsat bilip 2 gece 3 günlük bir Kayseri – Erciyes planı yaptık. İstanbul’dan Kayseri’ye uçakla ulaşım 1 saat 20 dakika sürüyor. Havalanından da yaklaşık 30 km sonra Erciyesdesiniz. 

Erciyes’e akşam saatlerinde ulaştık. Karanlık yoldan dağa çıkarken hava sıcaklığının düşüşünü aracın içinde bile hissediyorsunuz 🙂 Konakladığımız Mirada Del Lago Otel, kayak pistine sadece 300 mt mesafede. Odamıza yerleşip, camı aralıyorum. Işıl ışıl kar pistini ve buz gibi ama tertemiz havayı solumak çok çok keyifli. Akşam şömine başında keyif yapıp günü sonlandırıyoruz. 

 

Sabah uyandığımızda karşımızda uçsuz bucaksız bir manzara, beyazdan gözümüzü alamıyoruz. Kahvaltı ardından kendimizi pistte buluyoruz. 

Erciyes, kış sporları için bence muazzam bir potansiyele sahip. Her seviyeye uygun farklı uzunlukta birçok pist mevcut. Özelikle Hacılar ve Hisarcık bölgelerindeki tesisler son derece modern. Halen devam eden projeler ve yapılması planlanan tesisler tamamlanınca burasının tam bir kış sporları merkezi olmaması için sebep kalmayacak gibi. Hacılar pist tam bir efsane ! Geniş ve her daim bakımlı pistleri kayakçıların, pistlerin hem sağı hem solunda bulunan ilk defa üzerinden sen geçtiğin için senin izlerini taşıyan bol kar olması harika. 

İlk kez deneyeceklere nacizane önerilerim ise; kayak yapma fikri kişinin aklına düştüğü an “Ya düşersem?” sorusu da ardından geliyor. Düşseniz de birşey olmuyor, karlar yumuşacık 🙂 

Kayak mı snowboard mu derseniz, snowboardu öğrenmenin kayağa göre daha zor olduğunu söyleyebilirim. İlk kez ve kısa süreli bir kayak tatiline gidiyorsanız kayak dersi alarak başlangıç yapabilir, kısa sürede keyfini çıkarabilirsiniz. Ekipman konusunda da, sıkı sıkı giyinip, geri kalan herşeyi kayak pistinde kiralayabilirsiniz. Konaklama tercihi olarak, yalnızca kayak yapıp döneyim diyorsanız, Erciyes’de dağda kalmak mantıklı. Ancak şehri de göreyim yerel tatlar da deneyeyim derseniz, şehirde kalınca da dağa ulaşmak zor değil.

 

Kayseri’ye kadar gelmişken meşhur yemeklerinden yemeden dönmek olmaz elbette. Kayseri’nin merkezinde bulunan, araştırıp tavsiye üzerine gittiğimiz Alamet-i Farika’da tatmak istediğiniz tüm yöresel yemekler mevcut. Hem de gerçekten çok lezzetliler. Tarihi bir Kayseri Evi’nde hizmet veriyorlar. Kısa süreli gittiğimiz için, tatmak istediğimiz yemeklerin hepsinden burda azar azar denedik ve memnun kalarak ayrıldık. 

 

Bir sonraki ziyaretimizde tarihi yönden de çok zengin olan bu güzel şehri gezmek ümidiyle vedalaşıyoruz.

 

Biz Erciyes’i çok sevdik. Kayak yapmayacak olsanız bile bu harika hava değişimini yaşamanızı öneririm !

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

giriş

Don't have an account?
kaydol

şifre sıfırla

Back to
giriş

kaydol

Back to
giriş
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişiliğin hakkında sonuçlara varılan birkaç seri soru
Bilgi testi
Genel kültürü test edebileceğin bir seri soru
Hikaye
Resimli ve metinli içerikler
Liste
Klasik sıralı liste içeriği