Kahveye İlk Dokunuş ve Unutulmaz Bir Deneyim


Bu defa size, benim dahi beklentilerimi aşan, 4 günde tüm duyguları yaşatıp dünyamı şaşırtan son yolculuğumu anlatmak istiyorum.

Afrika kıtasında ilk adım attığım ülkenin, haritada yerini dahi göstermekte zorlandığım Ruanda olmasıyla başlayalım. Ruanda, Afrika’nın ortasında azıcık doğuya doğru, Uganda ve Kongo gibi ülkelere komşu 1000 tepeli ufak bir ülke. Yakın geçmişinde yaşadığı soykırımın etkilerini hala üzerinde taşıyan, yaşadıklarını unutmayıp ondan öğrenmeyi seçmiş olan bu ülke Afrika’nın en fakir ama belki de en güzel yerlerinden biri.    

Ben ise Ruanda’ya bambaşka bir amaçla gittim. Her gün defalarca içtiğimiz, sabah rutinimizin bir parçası, zor zamanların destekçisi kahve için. Ruanda son yıllarda ufak çiftliklerin ürettiği kaliteli kahve çekirdekleriyle tanınmaya başlanmış Afrika ülkelerinden yalnızca bir tanesi. Ben de bir kahve aşığı olarak, ilk defa kahveye bu kadar yakın olmanın tadına doya doya vardım; dokundum, kokladım, hissettim! Hatta şu dünyada bir tane de dikili kahve ağacım var diyebilirim.

Meğerse içtiğimiz bir bardak kahvenin arkasında ne emekler ne hikayeler varmış! Ekilmesinden toplanmasına tüm aşamalarında el emeği olan kahve yalnızca bizim hayatımızı değil, kahveye emek veren insanların da hayatını olumlu etkiliyor ve değiştiriyormuş.

Ruanda’nın beni en çok etkileyen yanı ise dinlediğim hüzünlü ve umut verici hikayeler. Ülkenin “Land of 1000 hills and a million smiles” yani “1000 tepe ve milyonlarca gülümse” adını, yaşadıkları acı hala taze olan bu halkın her şeye rağmen gülmesi nedeniyle aldığını çok iyi anladım. İlk defa drone görünce çığlıklar atarak ortalarda koşuşturan çocuklar, konuşmak & anlaşmak için dil bilmeye ihtiyaç olmadığını kanıtlayan gözleri konuşan kadınlar, kuş uçmaz kervan geçmez diyeceğim dağ yolunda karşılaştığımız karşılık beklemeden gülümseyen ufaklıklar…

Benim için çok yoğun bir deneyim olan Afrika’yı daha fazla kelimelerimle kirletmeden, sizi fotoğrafları ile başbaşa bırakıyorum J

Bonus: Deneyimin devamını ( özellikle ağlak & hüzünlü taraflarını) merak edenleriniz var ise Instagram’da ya da Youtube’da beni bulunuz.

https://www.instagram.com/hazzist/

http://youtube.com/hazzist


Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

giriş

Don't have an account?
kaydol

şifre sıfırla

Back to
giriş

kaydol

Back to
giriş
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişiliğin hakkında sonuçlara varılan birkaç seri soru
Bilgi testi
Genel kültürü test edebileceğin bir seri soru
Hikaye
Resimli ve metinli içerikler
Liste
Klasik sıralı liste içeriği