Kahveniz Nasıl Olsun?

Kim hayır diyebilir ki sıcacık bir kahveye, hem de bu güzel sonbahar günlerinde. Kahve bizim için her zaman çok önemlidir.


@ozgebezirciwww.ozgebezirci.com

Kim hayır diyebilir ki sıcacık bir kahveye, hem de bu güzel sonbahar günlerinde. Kahve bizim için her zaman çok önemlidir. En yakın arkadaşlarımızla sohbette, güzel bir yemeğin hemen ardında, iş arkadaşlarımızla öğle arasında, sabah zor uyandığımız günlerde, yağmuru izlerken, kız istemeye gidince.. Yani kahvenin hep bir güzel bahanesi ve 40 yıl hatrı vardır. Peki kahve nedir? Nasıl üretilir? Faydaları zararları nelerdir? Haydi hep birlikte keyifle okuyalım 🙂

Kahve, Coffea cinsinde yer alan ağaçların meyve çekirdeklerinin kavrulması ile elde edilir. Kahve ağacının çiçekleri beyaz ve hoş kokuludur. Meyvesi kirazı andırır ve kırmızı renktedir. Kahve ağacı, dikildikten 3 yıl sonra meyve vermeye başlar ve yaklaşık 40 yıl boyunca aralıksız meyve verebilir. Kahvenin aroması, kahve ağacının yetiştiği ortamın nemine, toprağına, aldığı suya ve güneşlenme zamanına göre farklılık gösterir. Örneğin, kahve bir yanardağa yakın topraklarda yetişiyorsa kül kokusu barındırabilir, muz ağaçlarına yakın bir bölgede yetişiyorsa aromatik bir tada ve kokuya sahip olabilir.

 

Kahvenin keşfedildiği ilk yer Etiyopya’dır. Şifalı ve sihirli bir meyve olduğuna inanılmış ve ilk başlarda meyve hali suda kaynatılıp içilmiştir. Zamanla Arap Yarımadasına ünü yayılmış ve Osmanlı saray mutfağında da 1517 yıllarında yerini almıştır. İstanbul’da ilk kahveci 1544 yılında açılmıştır. İstanbul’a gelen Venedikli tüccarların kahveyi çok severek Avrupa’ya taşımaları ve dolayısıyla Avrupa’nın kahve ile tanışması 1615’li yılları bulmuştur.

Kahve üretiminde, Brezilya birinci sıradadır. Vietnam ve Kolombiya ise ikinci sırada gelir. Doğada yetişen bir çok kahve türü olmasına rağmen, en yaygın yetiştirilen türleri ‘’Coffea Arabica’’ ve    ‘’ Coffea Robusta’’dır.

Çok ilginç bir bilgidir ki, dünyada petrolden sonra en büyük ticaret alanına sahip ürün kahvedir.

Önceden, az bulunur ve pahalı bir içecek olduğu için nadiren içilen kahve, günümüzde kolay erişilebilir olması sebebiyle günlük rutinimizde yerini almıştır.

 

“GÜNLÜK TAVSIYE ETTIGIMIZ KAHVE MIKTARI 2 FINCANDIR”

BESİN İÇERİĞİ

Yüzyıllarca kahvenin fayda yada zararları bilinmemiştir. Günümüzde, bilinen en önemli özelliği, içeriğinde bulunan kafeinden dolayı vücudu uyarması, uyanık ve dinç kalmamızı sağlaması ve konsantrasyonumuzu arttırmasıdır. Kafein içeriği kahvenin türüne ve kavrulma şekline göre değişkenlik gösterse bile, ortalama 150 ml kahvede 80 mg kadar kadar kafein bulunmaktadır. Günlük tavsiye ettiğimiz miktar 2 fincandır. 3 fincanı geçildiğinde, çarpıntı ve uykusuzluk gibi sorunlara sebep olabilmektedir, ancak bu durum kişiden kişiye göre değişkenlik gösterir. Aynı zamanda kafeinin ‘’diüretik’’ etkisi vardır, yani idrar çıkışını sıklaştırır ve vücuttan ekstra su atmamıza sebep olur. Bu yüzden, kahve tüketimimizin ardından mutlaka su içmek gerekir ki vücuttan atılan suyu yerine tekrar ekleyelim. Eskiden beri gelenek haline gelen Türk kahvesinin yanında gelen 1 bardak suyun temel sebebi budur.

Hamilelik döneminde özellikle kafein alımı sınırlandırılmalı, mümkünse hiç kullanılmamalıdır. Kafeinsiz kahveler tercih edilebilir.

Kalori değeri olarak bakıldığında, sade kahvelerin kalori değerleri oldukça düşüktür. Örneğin, 1 su bardağı boyutunda filtre kahve yalnızca 2 kaloridir. Bu yüzden, sade kahvelerin kalorisini hesaplama yaparken 0 (sıfır) olarak kabul ederiz. Ancak günümüzde, kahve kültürünün yaygınlaşması ile birlikte kremalı, sütlü, şekerli, şuruplu, aromalı kahvelerin kullanımı artmıştır. 1 bardak kahvenin kalorisi 400 kalorilere kadar çıkmaktadır. Bu tür kahveler sürekli olmamak şartıyla örneğin 2 haftada 1 defa kullanılabilir. Eğer; yağsız sütle, şekersiz ve kremasız tercih edilirse kalori değeri yarı yarıya azaltılmış olur.

KAHVE ÇEŞİTLERİ

Kahve çeşitleri; kahvenin yetiştiği ortama, çekirdek yapısına, sunum ve hazırlanma şekline göre farklılık gösterir. Örneğin; Türk kahvesi Türkiye’de üretilmez ancak pişirme yönteminden dolayı ve telvesiyle birlikte servis edildiği için Türk kahvesi adını almıştır. Günümüzde, yeni yeni Mersin bölgesinde kahve ağaçları yetiştirilmeye başlanmıştır.

Espresso, İtalya’ya özgü, koyu kavrulmuş bir kahve çeşididir.

Sütlü kahve olarak bildiğimiz Latte, 40 ml Espresso’nun üzerine 80 derecelik sıcak sütün ilave edilmesi ve sütün üzerinde 2 cm kremamsı süt köpüğünün ilave edilmesi ile oluşur, %25 kahve %75 sütten oluşur.

Mocha, Latte’ye şeker ve çikolata aroması eklenmesiyle yapılan kahve çeşididir.

Filtre Kahve, Orta kalınlıkla çekilmiş kahvenin genellikle bir kağıt filtre yardımıyla filtre edilerek demlenmiş halidir.

 

SICACIK BİR FİNCAN KAHVEYE EŞLİK EDEBİLECEK SAĞLIKLI KEK TARİFİ

HAVUÇLU TARÇINLI SÜPER FİT KEK

Malzemeler:

-3 yumurta

-1,5 su bardağı tam buğday unu

-1 bardak süt

-3 büyük havuç

-1 çay bardağı zeytinyağı

-6 adet tam ceviz

-1 yemek kaşığı toz tarçın

-1 paket kabartma tozu

-Piştikten sonra tatlandırmak için bal yada pekmez(miktar isteğe bağlı)

*Püf noktası 1: Havuçları önce rendeleyin ve tavada biraz pişirin, içine tarçın ve ceviz ekleyin. Tüm malzemeleri karıştırdıktan sonra, en son havuçları karışıma ekleyin.

*Püf noktası 2: Biraz da kakao eklerseniz harika oluyor (1 tatlı kaşığı kadar).

*Püf noktası 3: Bal yada Pekmezi pişerken değil, piştikten sonra servis ederken üzerine ekleyin

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

giriş

Don't have an account?
kaydol

şifre sıfırla

Back to
giriş

kaydol

Back to
giriş
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişiliğin hakkında sonuçlara varılan birkaç seri soru
Bilgi testi
Genel kültürü test edebileceğin bir seri soru
Hikaye
Resimli ve metinli içerikler
Liste
Klasik sıralı liste içeriği