Hatıralar, Hayaller ve Lavantalar


Günlerimde lavantalar…

Tam mevsimi, sıcak, parlak Temmuz günleri… Lavanta kokan günlerin içindeyim. Romantik bir hava katıyor hayatıma. Lavantaların mis gibi kokusunu içime çekiyorum. Hafızamda anneannemin yanında geçirdiğim yaz günleri canlanıyor. Sakız beyazı, lavanta kokulu çamaşırlar asıyor balkona, ben de baloncuklar üflüyorum ahşap bir mandaldan. Baloncuklar uçuşurken, ben büyüyorum. Anneannemse kenarları sararmış, siyah beyaz bir fotoğraftan bana gülümsüyor.

Hatıralar lavanta kokuyor.

Hatıralarımda lavantalar…

İçi defterlerimle dolu olan kutuyu raftan indiriyorum. Kutunun içinden saman yapraklı, kapağında çiçek desenleri olan defteri alıyorum. Sayfalarının arasından, bir takvim yaprağı kurumuş çiçekler çıkıyor. Tarih 1 Nisan… Düşünüyorum. O gün neredeydim ve ne yapıyordum? Bir akşamüzeri Seğmenler Parkı’nda sevdiğim adamla olduğumu, ağaçların arasında aşkı yüreğime kattığımı anımsıyorum. Takvimden o günün yaprağını, o anları unutulmaz kılmak için kopardığım geliyor aklıma. Sevdiğim adam yanımdayken, hayallerim gökyüzüne tül gibi yayılan bulutlara ulaşıyor.

Onunla olduğum zamanlarda hayallerim lavanta kokuyor.

Hayallerimde lavantalar…

Annemle mutfaktayız. “Reçel yapmanın tam mevsimi!” diyor neşeyle. Pazardan kasa dolusu çilek, vişne, erik almış. Meyveler, reçel olmak için kasanın içinde heyecanla bekliyorlar. Erikleri soğuk suyla yıkarken, annem de bir tencere dolusu çilek reçelini tahta kaşıkla karıştırıyor. Soğuk suyun altında ürperen mor eriklere bakıyorum. Birazdan fokurdayan suyun içinde neşeyle bir o yana bir bu yana zıplayan çileklerle aynı kaderi paylaşacaklar diye düşünüyorum. Annemle çilek reçelini kavanozlara dolduruyoruz, kavanozların kapağını kapatırken her kavanozun içine, yeni günün hayallerinden ekliyorum. İçimden; “Artık her kahvaltıda hayal reçeli süreceğiz ekmeğin üzerine!” diyorum.

Odamda lavantalar…

Sehpanın üzerinde duran, geçmişi anımsatan, zamanın ayak seslerini günüme taşıyan antika eşyalarıma bakıyorum. Üzerine yaşanmışlık sinen her detayı seviyorum. Odamda vakit geçirirken, akşam açık hava sinemasına gideceğimi hatırlıyorum. Giysi dolabının kapağını açıyorum. Çiçek desenli elbisemi dolaptan çıkarıyorum. Dolap raflarını süsleyen, pötikareli keselerin içindeki lavantaların kokusu giysilere siniyor. Elbiseyi giydiğimde odaya ferah lavanta kokusu yayılıyor.

Yaşamak, lavanta kokuyor.

Günün şarkısı: Edith PiafPadam Padam


Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

giriş

Don't have an account?
kaydol

şifre sıfırla

Back to
giriş

kaydol

Back to
giriş
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişiliğin hakkında sonuçlara varılan birkaç seri soru
Bilgi testi
Genel kültürü test edebileceğin bir seri soru
Hikaye
Resimli ve metinli içerikler
Liste
Klasik sıralı liste içeriği