Ekonomik Seyahat İçin 10 Tavsiye


Euro’nun önlenemez yükselişi biz seyahatseverlere darbe vurmuş olsa da gezmek isteyeni durduramaz en iyi ben bilirim 🙂 Bende size bu süreçte azıcık destek olmak için yıllar içerisinde geliştirdiğim kendimce ekonomik seyahat tavsiyelerimi paylaşmak istiyorum. Bunlardan sizin zaten uyguladıklarınız ya da işe yaradığını düşündüğünüz başka tavsiyeleriniz varsa bana mutlaka Instagram/hazzist ya da Youtube/hazzist üzerinden ulaşmayı unutmayın.

  • Sezonun etkisiyle en çok talep gösterilen yerlere tam da yoğun sezonda gitmeye çalışmayın. Sizin olduğu gibi bayram dönemlerinde herkesin tatili var. Herkesin bir yerlere kaçsak diye heveslendiği bazen de 1 yıl öncesinden biletlerini aldığı bu dönem yoğun sezona güzel bir örnek. Normalde turla 500 euro’ya gidebileceğiniz yer bayramda 2 katı fiyatına satılıyor. Yine bu dönemde uygun uçak bileti bulmak da oldukça zor. Bu yüzden benim önerim aslında azıcık sezon dışına doğru kayarak yoğun olmayan vakitlerde, yoğun olmayan yerleri tercih etmeniz. Bu sayede daha ucuz uçak bileti, tur ve konaklama alternatifi bulabilirsiniz.
  • Ülke seçimi yine ekonomiyi en çok etkileyen unsurlardan biri. Gideceğiniz ülkenin para birimine bakarak kendi ülke para biriminiz ile kıyaslayabilirsiniz. Kur bazında avantajlı olduğunuz ülkeleri önceliklendirebilirsiniz. Yine vize alma süreci de ek bir maliyet doğuracağı için vizesiz gidilebilecek ülkeleri tercih ederek ekonomi yapabilirsiniz.
  • Uçak kampanyalarını takipte olun. Özellikle ekonomi uçuşları yapan Pegasus gibi markaların dönem dönem çılgın kampanyaları oluyor. Hatta ben yakın zamanda %50 Pegasus kampanyasından Stockholm’e 300 TL’ye git gel uçak bileti aldım bu cidden bazen ülke içinde git gel uçuşa verdiğiniz para olunca harika bir fırsat olduğun anlıyorsunuz.
  • Konaklama da en büyük maliyet kalemlerinden bir diğeri. O yüzden konaklama maliyetlerinizi düşürebilirseniz otomatik olarak seyahatleriniz daha ucuza geliyor. İlk alternatif akraba eş dost varsa onların yanında kalabilir miyim diye bir gözden geçirmek. Bir diğer alternatif ise şehrin tam merkezinde değil de toplu taşımayla şehir merkezine kolayca ulaşabileceğiniz bir yerde konaklamak. Airbnb gibi ev kiralama opsiyonuna bakabilirsiniz veya hosteller her zaman daha ekonomik alternatifler.
  • Beşinci tavsiyem yeme-içme üzerine. Bence streetfood dediğimiz sokakta satılan lokal lezzetlere şans verebilirsiniz. Ayrıca yürüyüşe ve şehri keşfe devam ederken bir şeyler yemek çok keyifli

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

giriş

Don't have an account?
kaydol

şifre sıfırla

Back to
giriş

kaydol

Back to
giriş
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişiliğin hakkında sonuçlara varılan birkaç seri soru
Bilgi testi
Genel kültürü test edebileceğin bir seri soru
Hikaye
Resimli ve metinli içerikler
Liste
Klasik sıralı liste içeriği