Bi Tatlı Sohbetimiz

Merhaba bi’ mutlu dergi okurları. Çikolata tadında bir ay için ben de bu sayıya özel sizler için @benimtatlihikayem Yeliz’ime konuk oldum J. Buyrun sohbete;


Butik pastacılık işine nasıl başladın Yelizcim? Öncesinde neler yapıyordun?

Planlı bir başlangıç olmadı aslında. Sanırım, en güzeli de böylesi. ?

Üniversitedeyken geleceğime dair iki düşüncem vardı. Ya okulda kalıp akademisyen olacak ya da İnsan Kaynakları alanında çalışacaktım. Okurken çalışmaya başlayıp çok keyif alınca, ikinci yolu seçtim. İş hayatına İzmir’de başladım, ardından İstanbul’a geldim. Mesleğimi çok sevsem de, kurumsal hayat içerisinde hayal kırıklığına uğramam kaçınılmazdı. Zamanla içimde farklı bir arayış uyandı. Bir yanım, daha özgür olmak ve saatler süren çalışma saatlerinden sonra somut bir şey görmek istiyordu. Ne yapabilirim bilmiyordum; bu nedenle, bir an önce kurumsal yapıdan ayrılmak ve birkaç ay dinlendikten sonra ne yapmam gerektiğini bulamazsam, yine aynı alanda çalışmak düşüncesindeydim.

Yeni yolunu oluşturman kolay oldu mu?

Hayır. Yeni bir alan… Boşluklarla, bilinmezliklerle dolu. Ne yapabilirim bilmiyorum. Başarısız olursam, geldiğim noktaya nasıl geri döneceğimi bilmiyorum. Psikolojik destek ekibi olarak, eşim ilk andan beri yanımda, kardeşlerim ve yeni bir adım atmak için asla geç olmadığını söyleyen ablam benimle. Ama yine de tamamen bir risk ama kesinlikle çok heyecanlı. Ve bu kadar heyecanlı bir olasılık, denemeye değer.

 

İlk adımın neydi?

Bir blog açtım ve yazmaya başladım. İstedim ki, yeni hikayem hep kendimi rahat hissettiğim yazıyla adım adım şekillensin. “Benim Tatlı Hikayem” dedim ismine. Sanırım, bir üründen çok hikayesini anlatmayı sevdiğimden, hikayeler çok sevildi ve o hikayeler düşünülmemiş yepyeni ürünler yarattılar.

Evet, gerçekten  de çok farklı ve inanılmaz güzel şeyler yapıyorsun. Biraz yaptıklarından bahseder misin?

Kurabiye, cupcake, keskin kenar tekniği ile şeker hamuruyla kaplanmış pastalar dışında, şeker hamurundan ve yenilebilir kağıttan çiçekler ve nihayetinde buttercream ile hazırlanmış kremadan çiçekler, pastalar. Aynı zamanda, eğitimlerini de vermekteyim. Ama hiç şüphesiz, Benim Tatlı Hikayem’i yansıtan, en gurur duyduğum ve telif haklarını aldığım çalışmalarım: her birinin ayrı hikayesi olan ve kitap kurtlarım ile bir hikayeyi şekerden figürlere dönüştürdüğüm tablolarım…

İlk kitap kurdu nasıl ortaya çıktı?

Bir kitap kurdu olarak, kitapların üstünde bir kurt figürü yapmıştım bir gece. Ertesi gün, çok değer verdiğim  ilk blog arkadaşım Sinem, bana ulaştı ve organizasyonunu üstlendiği Ankara Kitap Ağacı buluşmasında onlardan dağıtmak istediğini söyledi. Her şeyi bu adım başlattı. Bir anda 100 adet kitap kurdu yaparken buldum kendimi. Hikayeler zamanla oluştu. Her Şeyden Konuşmalı bloğunun yazarı Sinem’e, böylesine bir adım için her zaman minnettarım.

 

Bir de enginarlarının hikayesi var?

Kesinlikle! Bir İzmirli olarak enginar benim için özeldi ama ilk kez tarlada bırakıldığı için çiçek açmış bir enginar gördüğümde, neredeyse şaşkınlık ve mutluluktan ağlayacaktım. Kapalı kutu gibi bir sebzeden mosmor çiçekler çıkmıştı. Üstelik, o sebzenin bir kalbi vardı. Sanki bu dünyaya ait değil. Olağanüstü. Katılmayı ilkin hiç düşünmediğim bir yarışma ilanı gördüğümde, enginarlara büyülenerek baktığım o anı kalbime düştü. Kıyaslanmak istemiyordum, kazanmak istemiyordum. Sadece fark yaratmak istiyordum. Şekerden enginarlar. Çok zordu, denenmemişti, kalıbı üretilmemişti. Yardım alabileceğim kimse yoktu, dört günüm ve dört uykusuz gecem vardı. Sonunda, onlarca mükemmel çiçeğin yanında benim enginarlarıma ilk kez görmenin şaşkınlığıyla bakan ve anlamadıkları halde fotoğraflarını çeken ziyaretçileri uzaktan izlemek nasıl bir mutluluk kaynağıydı, anlatamam. Yarışma sonunda, jüri olan ve hangi çiçekle yarışmaya katıldığımı öncesinde bilmeyen çok sevdiğim hocam, şekerden çiçeklerde bir markadan da fazlası olan Ayşem Öztaş, bana “Senin çiçeklerini sadece kalbiyle bakanlar görebilir.” demişti. İşte, hayat boyu kalbimde bir minnet daha.

 

Pasta yapımında en önemli nokta nedir?

Sabır : ) Kişisel anlamda, gerçekten bu işin en önemli noktası sabır.

Ama, lezzetini baz alırsak; doğru malzemeleri kullanmak, tekniğine hakim olmak ve kaliteden ödün vermemek diyebilirim.

Pastacılık ile ilgili önerebileceğin kitaplar var mı?

Reçeteler için Peggy Porschen, figürlerinin harikalığı için Carlos Lischetti kitapları. Bir reçete cenneti olan Cake Bible kitabı. Ve son olarak da, tariflerine ve hikayelerine hayran olduğum Cenk Sönmezsoy’un ansiklopedi niteliğindeki Cafe Fernandosu…

 

Yazmayı çok sevdiğini biliyorum. Yakın zamanda da kişisel bloğun Tırtılın Düşü’nü açtın. Yazılarını kitaba dönüştürmeyi düşünüyor musun?

Bu soruyu duymak dahi bir onur. Çok teşekkür ederim. Aslında Tırtılın Düşü, ilk yazılarımda da bahsettiğim gibi kaçınılmaz yeni bir başlangıç oldu. Az da olsa, çok net bir şekilde “Yazmalısın.” diyerek beni onurlandıran bazı Instagram takipçilerim ve dostlarım vardı. Yazmak eylemi, eğitim hayatım boyunca benimle özdeşleşen ve öğretmenlerim tarafından desteklendiğim bir alandı. Benim Tatlı Hikayem’de yol alırken, hayatla, dönüşümle yazmak istediğim konular çeşitlenmişti. Reiki hayatıma yeni bir derinlik ve şifa katmıştı. Şimdilik, iyi bir blog yazarı ve sistemli bir kitap okuyucusu olmaya devam ediyorum. Ama bir gün ilham veren ve katkı sağlayacağına inandığım bir hikayem olursa, kalemi elime almaktan hiç çekinmeyeceğimi biliyorum.

Hazırladıklarına bayıldım, inanılmaz lezzetli olmuşlar. Bizimle paylaşabileceğin bir tarifin var mı?

Tabii ki. Madem konumuz çikolata, öncelikle herhangi bir tarifle pişirilmiş cupcakelerin üzerine sıkabileceğimiz klasik bir ganaj tarifi ile başlayalım.

Isıttığımız ama kaynama noktasına ulaşmadan ocaktan aldığımız 100 ml krema üzerine 100 gram bitter çikolatayı ekleyerek eritiyoruz. Oda sıcaklığına ulaştıktan sonra, kısa bir süre buzdolabında bekletip istediğimiz krema sıkma ucu ile cupcakelerimizin üzerine  sıkıyoruz.

 

Süsleme açısından en güzel ve kolayı ise, tam bir mucize olan yenilebilir kağıtlardan istediğimiz desende çiçekler kesip üzerlerine koymak.

Ancak, çok daha farklı bir tarifi bikutumutluluk okuyucuları ile paylaşmak istiyorum. Aylar önce çalıştığımda, çok fazla talep gelmişti reçetesini açıklamam için. İlk kez burada açıklayarak, sizin güzel jestinize minicik bir karşılık vermiş olmayı ümit ediyorum.

Brownie Tarifim

Bu harika tarifin birkaç özelliği var; öncelikle ‘no bake’ yani pişirilmiyor; üstelik krema kısmında bitkisel yapıda bir krema seçerseniz veganlar için de ideal bir tarif.

Malzemeler:

 • 93 gr + 47 gr çiğ ceviz
 • 150 gr çiğ badem
 • 425 gr hurma (çekirdeği çıkarılmış)
 • 60 gr kakao
 • 1 tutam deniz tuzu
  Ganajın malzemeleri:
  100 ml krema + 200 gr bitter çikolata                      (Önceden hazırlanmış ve soğutulmuş)
  Yapılışı:
  • 93 gr ceviz ile 150 gr badem rondoda iyice ufalanana kadar çekilir.
  • Üzerlerine kakao ve deniz tuzu eklenir ve yeniden rondoda çekilir. Bu karışım hazneden çıkarılır ve bekletilir.
  • Hurmalar rondoda çekilir. (Hurmalarınız çok sertse rondo öncesi yirmi dakika kadar suda bekletmeli ve yumuşamalarını sağlamalısınız.) Rondoda iyice küçüldüklerinde üzerine ilk karışım eklenir ve yeniden rondodan geçirilir.
  • Hazırladığın donmamış ama kıvamlı ganajı

içine rondodaki karışım eklenir ve bir spatula ile homojen olana kadar karıştırılır.

 • Bir yağlı kadığın üzerine brownie karışımı serilir. 8*8 ölçüsünde olana kadar merdane ile dikkatlice açılır. Son olarak hafifçe kırılmış 47 gr ceviz süsleme amaçlı üzerlerine eklenir.
 • Buzdolabında yarım saat bekletildikten sonra, servise hazırdır.

Afiyet olsun J

 

Son olarak okuyucularımıza ne söylemek istersin?

Bir düş yaratmalarını dilerim. Öyle bir düş ki, çalıştıkları her an bu dünyaya neyi yaratmak için geldiler ise, onun potansiyelini canlandırsın. Benim bir düşüm yok, diyenlere ise, sadece kendilerine sormalarını ve cevabı görmeye niyet etmelerini söyleyebilirim. Zıtlıklarla dolu ama harika bir gezegende kısacık bir zaman dilimini paylaşıyoruz. En güzel olasılığımızı gerçeğe dönüştürmemiz ve dünyadaki yolculuğumuzun her anını anlamlı bir farkındalıkla yaşamamız dileğiyle…

 


Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

giriş

Don't have an account?
kaydol

şifre sıfırla

Back to
giriş

kaydol

Back to
giriş
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişiliğin hakkında sonuçlara varılan birkaç seri soru
Bilgi testi
Genel kültürü test edebileceğin bir seri soru
Hikaye
Resimli ve metinli içerikler
Liste
Klasik sıralı liste içeriği