Barcelona 2: La Sagrada Familia


Yaz aylarında Barcelona’ya gitmeye karar verdiyseniz deniz, kum, güneş üçlüsü kollarını açmış sizi bekliyordur. Ama biz kültürel gezilere öncelik verip 2. Günümüzün tamamını La Sagrada Familia katedraline ayırdık.

Sabah erkenden uyanıp otel mutfağına inip kahve ve kruvasanla kahvaltımızı yaptık. Bu bahaneyle büyük kahve makinasını nasıl kullanacağımızı öğrenmiş olduk ?

Kahvaltıdan sonra La Rambra’da Su ile buluştuk ve metro ile Sagrada Familia durağına gidebilmek için 3 günlük ulaşım kartlarından satın aldık. Biletin güncel fiyatı 21€ civarında. Bu kart ile tüm şehir içi toplu taşıma araçlarından faydalanabiliyorsunuz, havaalanı ulaşımı da dahil! Bunun yerine Barcelona Card’ı da tercih edebilirsiniz ama maliyeti sıradan ulaşım kartının iki katı kadar. Fakat Barcelona Card’ın artı yanı birçok müzeye ücretsiz giriş imkanı sağlıyor olması. Kart ile birlikte şehrin ulaşım haritası da hediye ediliyor. Biz 5 günlük tatilimize müzeleri sığdıramadığımız için sıradan ulaşım kartını tercih ettik. Telefonumuzda Offline Triposo ile Sagrada Familia’nın yolunu tuttuk.

La Sagrada Familia

Barcelona’nın simgesi ve Gaudi’nin en önemli ustalık eseri olan Sagrada Familia, şehirde görülmesi gereken mekanlar listesinin başında geliyor. Bu konuda size verebileceğim en güzel tavsiye biletinizi seyahat öncesinde  online satın almanız olacak. Eğer kapıda saatlerce sıra beklerim, ne olacak ki güneş geçse başıma 2-3 saat boyunca ayakta dikilirken demiyorsanız en akıllıca yol önceden yapılmış online rezervasyondur derim. Biletin güncel fiyatı 20€. Biz rezervasyon saatimiz gelene kadar katedranin hemen karşısındaki parkta oturup binanın mükemmel mimarisi izleyip bir yandan da güneşlendik ?

Katedral, en yükseği 170 metre yüksekliğinde olan kuleleriyle bak bak bitmiyor ? Henüz tamamlanmış 8 ve yapımı devam eden 10 kulesiyle bitmesi planlanan 2026 yılında daha da devasa bir yapıya dönüşecek. Toplamda 18 kuleye sahip olacak olan eserin 12 kulesi Havariler’i, 4 kulesi 4 İncili, bir kulesi Azize Meryem’i ve en yüksek kulesi Mesih İsa’yı temsil ediyor. Çok dindar bir adam olan Gaudi, katedralin her ayrıntısına simgesel yaklaşmış ve mimari üslubuyla kulelerin “Cennet ile yeryüzü arasındaki bağlantı” olarak tanımlanmasını sağlamıştır. Benzer bir şekilde La Sagrada Familia “Kutsal Aile” anlamına gelmektedir.

2026 tarihi, Gaudi’nin 100. ölüm yıldönümü olması sebebiyle ayrıca önem taşıyor. Kilisenin iç kısmı tamamlanıp 2010 senesinde ibadete açıldı ve her gün binlerce insanın ziyaretine uğruyor.

Gaudi 1883 yılında katedralin yapımına başladı. Tüm mimari model öylesine karmaşıktı ki, Gaudi ölene kadar tüm enerjisini bu esere ayırıp inşaat alanında yaşamaya başladı. Doğadan ilhamını alan Gaudi, Katalanya’nın çınarlarını, deniz kabuklarını ve salyangozları, sahildeki kumları, meyveleri doğadaki formlarından alıp incelikle taşlara işlemeye başlamış fakat ne yazık ki  büyük bir kumdan kaleyi andıran mükemmel eseri Sagrada Familia’nın yalnızca ilk kulesinin bitimini görebilmiştir. 2026 tarihi, Gaudi’nin 100. ölüm yıldönümü olması sebebiyle ayrıca önem taşıyor. Kilisenin iç kısmı tamamlanıp 2010 senesinde ibadete açıldı ve her gün binlerce insanın ziyaretine uğruyor.

Şimdilerde yapımında günde 600’e yakın işçi çalışan katedralin bitimini dört gözle bekliyoruz ? 100 yılı aşkındır devam eden inşaatı ve hikayesiyle Sagrada Familia boşuna “Bitmeyen Kilise” ismini almamış ?

Biz yükseklik korkumuzdan ve klostrofobik atmosferinden dolayı kulelere çıkmadık ama salyangoz biçimindeki merdivenler görülmeye değer ? Yapıyı gezerken 3€ ödeyerek alacağınız Sesli Rehber size tüm mimariyi çok daha detaylı anlatacaktır.

Tek binanın içinde saatler süren geziden sonra şehir merkezine dönüp minik ve şık bir İtalyan restoranında tabağı 12€’ya  risotto yedikten sonra bu ne pahalılık arkadaşa diyip yorgunlukla otellerimize döndük. Gerçekten çok yorucu ama sanatsal açıdan inanılmaz doyurucu 2. günümüzü böylece olaysız tamamladık.

Önümüzdeki ay görüşmek üzere ?


Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

giriş

Don't have an account?
kaydol

şifre sıfırla

Back to
giriş

kaydol

Back to
giriş
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişiliğin hakkında sonuçlara varılan birkaç seri soru
Bilgi testi
Genel kültürü test edebileceğin bir seri soru
Hikaye
Resimli ve metinli içerikler
Liste
Klasik sıralı liste içeriği