Bahar Ayları ve Diyet Mevsiminin Gelişi

Merhabalar sevgili Bi Mutlu Dergi okuyucuları :)


Havalar ısındıkça, içimiz kıpır kıpır oluyor ve enerji doluyoruz. Bizi soğuktan koruyan mont, ceket ve kazaklarımızın yerini incecik t-shirtler, uçuşan elbiseler, tatlı tatlı etekler alacak. Daha çok parklarda, bahçelerde gezme zamanı yaklaşıyor. Bunları düşündükçe, içinizi mutluluk sarıyor mu? Yoksa, yaz geliyor ama ben fazla kilolarımı nasıl kapatacağım yada nasıl kilo vereceğim diye mi düşünüyorsunuz 🙂

Öncelikle şunu söylemeliyim ki, kilo vermenin mevsimi olmaz. Malesef yaz ayları gelirken bizi bir kilo verme telaşı sarıyor. Ama, sadece yaz aylarında kilo vermek için sağlıklı beslenir yada spor yaparsanız, kış gelince verdiğiniz kiloları fazlasıyla geri alırsınız. Önemli olan, yaz-kış demeden, düğün sezonu-mezuniyet zamanı demeden, daima fit ve sağlıklı olmaktır. Bunun için, gelip geçici diyetler değil, kalıcı çözümler bulmak gerekir.

Herşeyden önce, diyete olan bakış açınızı değiştirmek gerekir. “Diyet” kelimesinin ingilizceden tercüme edilmiş hali ile anlamı “Beslenme düzeni” dir aslında. Ülkemizde malesef “diyet” diyince, aç kalmak / çok az beslenmek gibi düşünülmektedir. Bu durum çok üzücü. Çünkü, düşük kalorili beslenmek yada aç kalmak hiç bir zaman çözüm değildir.

Özellikle, yaz ayları yaklaştıkça “1 ayda nasıl 10 kilogram verebilirim?” gibi istekler ve sorular çok artıyor. Kişiden kişiye göre değişmekle birlikte, ideal kilo kaybı haftada 1-1,5 kg aralığında olmalıdır. İlk haftalarda ödem atımıyla birlikte haftalık 2-3 kg kaybedilse bile, aylık ortalama 4-5 kg arası kaybetmek sağlıklıdır. Sağlıklı olan, verilen kilonun kas olarak değil yağ olarak verilmesidir. Bu yüzden, geçmişte “ideal kilo” kavramı varken, günümüzde “ideal yağ oranı” kavramı mevcuttur. Kadınlarda, ideal yağ oranı %18-25 aralığında kabul edilirken, erkeklerde bu oran %13-20 olarak kabul edilir. %30 yağ oranı ve üzeri, obezite sınırı olarak kabul edilir ve dikkatli olmak gerekir. Yağ oranı, vücut analiz cihazları ile ölçülür.

Bu dönemde, hızlı kilo vermek adına yanlış diyetler ve yöntemler uygulanmakta ve kişinin metabolizması bozulmaktadır. Aç kalarak kilo vermek ve çok hızlı kilo vermek, metabolizmamızı yıpratır. Ömür boyu uygulayacağımız bir yöntemi “yaşam tarzı” haline getirmeliyiz. Ömür boyu çok düşük kalorili, kısıtlı ve tek yönlü beslenemeyeceğimiz için, bıraktığımız anda fazlasıyla kilo almamız kaçınılmaz olur.

ZAYIFLAMA ÜRÜNLERİ/ HAPLARI/ İLAÇLARI VE DİĞER ÜRÜNLER HAKKINDA

Zayıflama ürünleri, tozları, hapları, ilaçları, çayları ve diğer ürünlerden da biraz bahsetmek istiyorum. Bu konu, benim en hassas olduğum konulardan biri! İnternet çağında olmamızın da etkisiyle, her gün yeni bir “zayıflama” ürünü çıkıyor karşımıza. En baştan net bir şekilde söylüyorum ki, kesinlikle bu tür ürünlere inanmıyorum ve desteklemiyorum. O kadar çok reklamı yapılan ürüne rastlıyoruz ki, danışanlarımdan ve internet üzerinden de çok soru geliyor bu konuyla ilgili, o yüzden yer vermek istedim. Diyetisyeninizin tavsiye etmediği hiç bir takviye ürünü kullanmayın!

Zayıflama hapı, zayıflama ilacı, zayıflama içeceği, zayıflama tozu.. Gerçekten biraz mantıklı düşünmek gerekiyor. Bu tür ürünler genelde çok kısa sürede çok hızlı kilolar vermeyi vaad eder. Ve bu durum vücudumuz için sağlıklı bir kilo verme süreci değil, yıkım anlamına gelir. Bir içecek yada bir hap sizi zayıflatabiliyorsa, iç organlarınıza nasıl bir hasar veriyor, siz düşünün!

Aynı şekilde bitki çayları da destekleyicidir. Yani, beslenme ve spor ile birlikte kullanıldığında katkı sağlar ancak tek başına zayıflatmaz!

Dünyaca ünlü Victoria’s Secret mankenlerinin aylarca defileye nasıl hazırlandıklarının hikayelerini internet üzerinden araştırabilirsiniz. Hepsinin nasıl bir çabayla spor yaptıklarını ve düzenli beslendiklerini izleyebilirsiniz. Malesef hiç bir şey kolayca ve kendiliğinden olmuyor, çabalamak gerekiyor. Ayrıca, diyete başlamadan önce mutlaka ayrıntılı bir kan tahlili yaptırmalı ve medikal takviyeleri tamamlayıp o şekilde diyete başlamalısınız.

Bi hapla, bir ilaçla, bir içecekle, bir tozla mucize beklemeyiniz. Çünkü mucize sizin içinizde, çünkü mucize sizde, çünkü mucize sizsiniz 🙂

Komşumuz Ayşe teyze şu ilaçla zayıflamış, kuzenim Ali aktardan bir karışım almış onunla zayıflamış, okul arkadaşım Mine bir toz içmiş her gün onunla zayıflamış, ama yanında da biraz dikkat etmiş, her gün yürümüş!! Zaten yediklerinize dikkat edip düzenli egzersiz yaptığınızda kilo vereceksiniz, o karışım sayesinde yada o ilaç sayesinde değil! O bahsettiğiniz insanlar azimle sabretti, direndi, canı istediği halde bol şekerli besinleri yemedi, belki yağmur çamur demeden egzersizlerini düzenli olarak yaptı ve başardılar! Bu kadar emeği, bu kadar sabrı, bu kadar çabayı, böyle bir başarıyı yalnızca bir hapa, bir içeceğe, bir toza yüklemek doğru olabilir mi? Tabi ki hayır!

Lütfen bu tür ürünleri kullanmayın, ne olursa olsun! Satışını yapan ve beslenme konusunda eğitimi olmadığı halde kendine “beslenme koçu” “beslenme danışmanı” gibi sahte unvanlarla satış yapan insanlara da güvenmeyin! Diplomasını sorgulayın mutlaka. Bu tür ürünleri kullanan yakınlarınızı ve etrafınızdaki herkesi uyarın, çünkü iç organlarınıza inanılmaz zararlar verebiliyor.

Bu sayımızda, çok merak edilen başka bir konuyu da ayrıntılı bir şekilde anlatmak istiyorum. Detox nedir? Nasıl uygulanır, doğrusu yanlışı nedir, buyrun efendim onları da konuşalım 🙂

 

DETOX DOSYASI

Detox Nedir?

Detox (Detoks), kelime anlamı olarak ‘detoxification’ kelimesinin kısaltılmıştır halidir, yani ‘toksinlerden arınma’ anlamına gelir. Toksinler, vücudumuz için oldukça zararlı ve biriken atıklardır. Toksinleri vücuttan uzaklaştırmak için, bilinen en temel ve geçerli kural su tüketimini arttırmaktır. Gün boyunca, 2-2,5 litre arası su tüketimi vücudumuzun temizlenmesi, arınması, toksinlerin atılması ve hücre yenilenmesi için oldukça önemlidir. Su ihtiyacı kişiden kişiye göre farklılık gösterir. Su ihtiyacımızı hesaplamak için kilomuzu 30 ile çarpmak gerekir. Yani, kilogram başına 30 ml su ihtiyacımız vardır. Örneğin; 50 kg bir bireyin günlük su ihtiyacı 50 x 30 = 1500 ml = 1,5 litre şeklinde hesaplanır. Spor yaptığımız ve daha çok sıvı kaybettiğimiz günlerde 500 ml daha eklenmelidir.

Toksinler vücudumuzda neden oluşur?

Vücudumuzda toksin oluşumunun bir çok sebebi vardır. En temel faktör; sağlıksız beslenme alışkanlığıdır. Sağlıksız beslenme dışında; hareketsiz yaşam, stres, çevre kirliliği, havada ve suda bulunan doğal olmayan çevresel atıklar, düzensiz ve yetersiz uyku, uzun dönem ilaç kullanımlarıdır.

Detoks nasıl yapılır ve kimler detoks yapabilir?

Detox, vücudumuzdan tüm toksinleri atma, temizlenme ve arınma halidir. Detoksun temel amacı, kilo vermek değil; toksinleri atarak iç organları temizlemektir. Özellikle de karaciğeri! Karaciğer, vücudumuzun ana temizleme ve arındırma merkezidir. Vücudumuz arındığı için, kilo kaybı da beraberinde gelir. Ancak, günümüzde detox, kilo verme amacıyla kullanılmaktadır. Elbette, hepimiz şehir hayatında yoğun stres, trafik ve doğal olmayan beslenme şartlarında olduğumuz için, detoxa ihtiyacımız var. Ancak, bilinçsiz bir şekilde düşük kalorili ve aç bırakan uzun dönemli detoxlar vücudumuza sağlıktan çok, zarar getirecektir. 17 yaşından küçük bireyler, hamileler ve emziren anneler, kronik böbrek, karaciğer ve kalp hastalığı olanlar, diyabet tanısı olanlar detox programları uygulamamalıdırlar.

 

Detox, sadece beslenmeyle bağlantılı değildir. Bir detox programı uyguladığınız zaman; temiz ve bol oksijenli bir ortamda en az 3 gün geçirmeli, aklınızdaki tüm negatif düşüncelerden ve stresten arınmış olmalı, bol sıvı tüketmeli, sevdiğiniz / sizi mutlu eden aktiviteleri yapmalı, düzenli 8 saat uyumalı ve hafif tempolu egzersizler uygulamalısınız. Özet olarak, tüm bu şartlar bir araya geldiğinde, yani ruh-beden-zihin üçlüsü aynı anda temizlendiğinde detox programınız başarılı olmuş olur. İstanbul gibi kalabalık ve stresli bir şehirde, iş çıkışı elinizde yeşil sebzelerden oluşan bir içecekle ‘Detox Programı’ uygulamış olmazsınız.

 

Örnek Detox programı nasıl olmalı? 

Detox programları 1 günlük, 3 günlük ya da 7 günlük olabilir. Tamamen sıvı (içecek) detoxları olduğu gibi, yarı sıvı ve katı detoks programları da bulunmaktadır. Benim tavsiyem; haftada 1 günlük detokslarla vücudu şaşırtmanızdır. En fazla haftada 3 güne kadar çıkılabilir. Ancak 7 gün ve daha fazlası uygulanan detoxları sağlıksız buluyorum. Ayrıca, 7 gün ve daha fazlası günlerde uygulanan detokslarda, genelde kilo kayıplarının çoğu ödem oluyor ve detox programı bittikten sonra hızla kilo artışı yaşanıyor. Bu durum, hem metabolizmayı yoruyor, hem de motivasyonunuzu olumsuz etkiliyor. 

Önemli Uyarı! : Lütfen, Diyetisyen olmayan kişiler tarafından oluşturulmuş detox programlarını uygulamayın ve sağlığınızla oynamayın!

Güç içinde tükettiğiniz suların içine tarçın-limon-zencefil-salatalık-ananas-maydanoz-karanfil-top karabiber ekleyerek hem daha sağlıklı hem de daha lezzetli hale getirerek detox suyunuzu hazırlayabilirsiniz 🙂

 

TOKSİNLERİ ATMAK İÇİN YEŞİL DETOX İÇECEK TARİFİ

 

 • 1/2 elma
 • 1/2 limon
 • 1 adet salatalık
 • 1 avuç maydanoz
 • 1 avuç roka
 • 1 çay kaşığı kadar taze zencefil
 • 1 çay bardağı kadar su

 

Tüm malzemeleri mixer, rondo yada smoothie makinesinde karıştırınız. Daha sıvı bir kıvam isterseniz, ilave edeceğiniz su miktarını arttırabilirsiniz. Her gün 1 bardak tüketerek, toplamda 15 gün uygulayabilirsiniz. Dilerseniz, aralıklı olarak haftanın bir kaç günü de uygulayabilirsiniz. Beslenmenize ek olarak kullanmanız gerekir, ara öğün tercihi olabilir. Detox içecekle birlikte günlük sağlıklı beslenme düzeninize devam etmelisiniz.

 

BAĞIŞIKLIK GÜÇLENDİRİCİ, DOLAŞIMI HIZLANDIRMAYA YARDIMCI KIRMIZI DETOX İÇECEK TARİFİ

 • 1 adet küçük boy pancar
 • 1/2 nar
 • 1 küçük mandalina yada kivi
 • 1 avuç ıspanak
 • 1 çay bardağı kadar su

Tüm malzemeleri mixer, rondo yada smoothie makinesinde karıştırınız. Daha sıvı bir kıvam isterseniz, ilave edeceğiniz su miktarını arttırabilirsiniz.


Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

giriş

Don't have an account?
kaydol

şifre sıfırla

Back to
giriş

kaydol

Back to
giriş
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişiliğin hakkında sonuçlara varılan birkaç seri soru
Bilgi testi
Genel kültürü test edebileceğin bir seri soru
Hikaye
Resimli ve metinli içerikler
Liste
Klasik sıralı liste içeriği