Aklımıza Kazınan Film


@ogzhnilke

Soğuklar geldiyse eğer kocaman mısırlarla film mevsimi de açılmıştır demektir. Aslında her mevsim film izlemeye bayılırım ama kışın evde sıcacık battaniyenin altında ya da dışarıda hava buz gibiyken sinemada sevdiklerinle film izlemenin keyfi bir başkadır. Sende her Cuma günü vizyona ne gireceğini takip ediyorsan, güncel film eleştirilerinden biraz da olsa haberdarsan, hatta beğendiğin filmler illa arşivinde olsun diye çabalıyor, filmleri müzikleriyle hatırlıyorsan eğer; bir sinemaseversin demektir. Filmin konusu, oyuncuları, görsel efektleri kadar müziği de önemlidir. En sevdiğiniz filmlerden birini düşünün… Birçok sahneyi müzikleriyle birlikte hatırlamıyor musunuz? Ya da bir müziği dinlediğinizde ‘ah ne güzel filmdi…’ dediğiniz oluyor mu? ‘Evet’ cevabı verdiğiniz birden çok film olduğunu duyar gibiyim:) Film müziklerine gelince… Oldukça zordur aslında bir filme müzik yapmak, yapılan müzikle filmin anılmasını sağlamak. Ciddi bir çalışma ve güçlü bir ekip gerekir. Beraberce müzikleriyle hayatımızda yer edinmiş birkaç filmi hatırlayalım dedim.

 

1- 1997 yılı yapımı olan Titanic filminin müziğini bilmeyen yoktur sanırım:) Titanic için James Horner ve Will Jennings tarafından bestelenen bu şarkı, dört Grammy Ödülü kazandı ve yirmi beşten fazla ülkede bir numaraya ulaştı. (My Heart Will Go On) Yıllar geçse de eskimeyen bu müzik, filmi müziğinden bağımsız düşünemediklerimize en belirgin örneklerden olsa gerek.

 

2- Peki ya The Godfather filminin müziğini duymamış olan var mı? Ya da bu müziği duyduğunda hangi filme ait olduğunu bilmeyen? İtalyan besteci Nino Rota tarafından bestelenmiş olan müzik, filmin müziğiyle ne kadar bütünleştiğini kanıtlıyor hiç şüphesiz…

 

3- Türk sinemasının unutulmaz filmlerinden          Hababam sınıfı filmi müziklerinden ayrı düşünülemez.  Kimi zaman içimizi kıpır kıpır eden, kimi zaman hüzünlendiren bu muhteşem müziklerin bestecisi sevgili Melih Kibar. Hababam sınıfı için bestelediği müziklerle Altın Portakal Film Müziği ödülüne layık görülmüştür. 1975 yılı çıkışlı filmin müziği bugün hala dilimizdeyse gerçekten başarılı olmuş demektir.

4- Başrollerinde Türkan Şoray ve Kadir İnanır’ın oynadığı Selvi Boylum Al Yazmalım 1977 tarihli filmdir. Türk sinemasının başyapıtlarından sayılan filmin unutulmaz müziğini, Cahit Berkay bestelemiştir. Bu başarılı müziğin, filmi izleyenlerin üzerindeki etkisi yadsınamaz bir gerçek.

 

5- Yönetmenliğini Steven Spielberg’ün yaptığı unutulmaz filmlerden biridir Schindler’s List. ‘Tüm zamanların en iyi filmleri’ konulu listelerde üst sıralarda yer alan filmin müziğini John Williams yapmıştır. Besteci filmden çok etkilenmiş ve Spielberg’e ‘bu film için benden daha iyi bir besteciye ihtiyacın var’ demiştir. Spielberg ise ‘biliyorum ama hepsi öldü!’ yanıtını vermiştir. Efsaneleşmiş olan bu filmin tema müziğini Itzhak Perlman keman ile çalmıştır. Williams, Schindler’s List ile beşinci kez ‘En İyi Müzik Oscar Ödülü’nü kazanmıştır.

6- Karayip Korsanları (The Pirates of the Caribbean) filmi müziği nerede duyarsak duyalım filmin sahnelerini gözümüzde canlandırabildiğimiz, filmle iç içe geçmiş başarılı çalışmalardandır. Müziklerini Hans Zimmer bestelemiştir. Çok başarılı bir film müziği yapımcısı olan Hans Zimmer, bugüne kadar bildiğimiz en iyi filmlerin birçoğuna unutulmaz eserleriyle damga vurmuştur. (Rain Man, Gladyatör, The Lion King, Madagaskar, Da Vinci Şifresi, Sherlock Holmes, Intersteller, 12 Yıllık Esaret yalnıza bir kaçı…)

7- Ve tabii ki birçoğumuzun telefonlarına bile melodi olan unutulmaz Star Wars müziği : ) John Williams tarafından bestelenen müzik unutulmazlar arasına girmiş, film ve müziği birbirinden ayrılmaz bir bütün haline gelmiştir.

 

Müzikleri olmadan düşünemediğimiz filmlerin sayısı oldukça yüksek. Yalnızca birkaç film ve bestecisini paylaşmak istedim sizinle. Film müziklerinin besteleme ve uygulama aşaması gerçekten hiç kolay değil. Bildiğimiz tüm bu müzikler çok profesyonel orkestralar tarafından seslendiriliyor. Dünyada film müzikleri repertuarları ile harika konserler veriliyor. Türkiye’de de zaman zaman tekrarlanan bu konserlere katılmak oldukça keyifli oluyor. Denk gelirseniz kaçırmayın derim:)

Müzikle kalın…


Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

giriş

Don't have an account?
kaydol

şifre sıfırla

Back to
giriş

kaydol

Back to
giriş
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişiliğin hakkında sonuçlara varılan birkaç seri soru
Bilgi testi
Genel kültürü test edebileceğin bir seri soru
Hikaye
Resimli ve metinli içerikler
Liste
Klasik sıralı liste içeriği